صفحه نخست

رژیم آنلاین

مقالات

بانک کالری

برترین ها

مدیا

درباره ما

اینفوگراف

جستجو در سایت

تلفن مشهد : 3606420 - 36051363          ♥‌ آیا من چاقم ؟‌ ♥          ♥‌ ثبت نام رژیم آنلاین‌ ♥          ♥‌ ادامه رژیم لاغری‌ و     لینک ما در پیام رسان سروش

اطلاعات خود را راجع به آجیل افزایش دهید.


پسته شامی (بادام زمینی) در اصل یک نوع از حبوبات می باشد و مغز نیست. پوسته نوعی بادام زمینی قهوه ای می باشد و بادام زمینی بدون پوست را باید تمیز کرد. بادام زمینی چربی زیادی دارد و از نظر پروتئین بسیار غنی می باشد. پسته پوسته بسیار سختی دارد داخل پوسته مغز سبز رنگی موجود است. گهگاهی پوسته خارجی پسته را رنگ کرده و به صورت قرمز در می آورند. وقتی پسته مغز شده می خرید مطمئن باشید که پوسته آن به طور کلی باز بوده چرا که اگر پوسته سفت خارجی پسته باز نشده باشد دلیل آن است که پسته هنوز نرسیده و خام است.
پسته از نظر کلسیم، ویتامین B1 (تیامین) فسفات، آهن و ویتامین A غنی می باشد.
بادام در انواع طعم ها از قبیل شیرین شده، بادام دودی، شور و همچنین تازه و خرد شده موجود می باشد. تست کردن بادام در قدیم بسیار شایع بود و باعث تشدید طعم و صدای خرش، خرش کردن آن در دهان زیادتر می شد. بادام منبع غذایی پر قدرتی است و حاوی کلسیم، فیبر، اسید فولیک، منیزیم، پتاسیم، ویتامین B2 (ریبوفلاوین) و ویتامین A می باشد. مصرف بادام تلخ بسیار مضر می باشد و سعی کنید قبل از مصرف بادام ابتدا تکه ای از آن را امتحان کنید و در صورتی که تلخ نبود آن بادام را میل کنید.
فندق نیز از نظر مواد غذایی غنی می باشد. در بسیاری از کشورها فندق را در سالاد استفاده می کنند و در نتیجه خاصیت آن سالاد چند برابر می شود. با توجه به راهنمای غذایی USDA یک سوم فنجان از مغزها برابر با یک واحد غذایی گوشت قرمز، ماکیان و ماهی است، چرا که مقدار پروتئین های این گروه با هم مساوی می باشند. لازم است بدانید که به طور متوسط 85 درصد از مقدار چربی موجود در مغز از نوع اشباع می باشد. مقدار و نوع چربی بستگی به مغز دارد. برای مثال بادام و فندق غنی از اسیدهای چرب تک زنجیره MUFA می باشند. در صورتی که مقدار چربی چند غیر اشباعی PUFA به خصوص امگا 3 (که معمولاً در ماهی موجود است) در گردو به مقدار فراوان وجود دارد. 1 اونس از گردو برابر 3 اونس از ماهی آزاد از نظر مقدار اسید چرب امگا 3 در نظر گرفته شده است. بسیاری از مطالعات نشان می دهند که چربی غیر اشباعی که در مغزها وجود دارد باعث کاهش کلسترول تام خون و همچنین (کلسترول مضر) شده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
مطلبی که در نشریه  Annals of intera medicinدر سال 2000 به چاپ رسید این طور می پنداشت که افرادی که LDL و کلسترول تام خون آنها بالا بوده و با استفاده از رژیم حاوی گردو توانسته اند کلسترول و LDL خون خود را به مقدار قابل توجهی کاهش دهند. همچنین این مطالعه تأثیرات مصرف بادام و پسته را مشابه مصرف گردو اعلام کرده است. در مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد در سال 1998 صورت گرفته بود دریافتند خانم هایی که 5 اونس مغز (آجیل) در طول هفته مصرف می کردند در مقایسه با خانم هایی که اصلاً از این خوراکی ها استفاده نمی کردند کمتر به سکته قلبی مبتلا شدهاند. البته دانشمندان معتقدند مواد مغذی که در آجیل ها وجود دارند باعث شده که از بیماری های قلبی جلوگیری کنند. لازم است بدانید که مغز منبع غنی اسید فولیک، ویتامین E، ویتامین های گروه B، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، مس، روی، آهن، سلنیوم، فسفر و فیبر می باشند. همچنین این مواد حاوی  مقدار زیادی فیتوکمیکال (آنتی اکسیدان طبیعی) می باشند. در بعضی مطالعات دیده شده که مغزها در مبارزه با سرطان نیز مؤثر می باشند. بدین صورت که تحقیقات نشان میدهد مصرف انواع آجیل به صورت مخلوط، باعث جلوگیری از سرطان پروستات شده و بسیاری از دانشمندان معتقدند که این ترکیبات باعث جلوگیری از سرطان های دیگر نیز می شود. علت این خاصیت مغزها این است که مقدار آنتی اکسیدان و فلاونوئید در آنها زیاد است و هر دوی این خاصیت ها باعث مبارزه علیه سرطان میشود. هر مغز خواص مربوط به خود را دارد. برای مثال دانه برزیلی Brazil not غنی از سلنیوم بوده و سلنیوم آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد. گردو و بادام زمینی حاوی اسید الاژیک بوده و این ترکیب از بروز سرطان های ریه، کبد، پوست و مری جلوگیری میکند. بادام از نظر ویتامین E (ویتامین ضد پیری) غنی می باشد و بادام زمینی حاوی ترکیبی است که از بروز سرطان های کولون، پروستات و سینه جلوگیری به عمل می آورد.

فواید مصرف هندوانه:

خواص هندوانه

 منبع خوب ویتامین A (این ویتامین نقش مهمی در حفظ سلامتی انسان دارد) بدین صورت که موجب افزایش قدرت دید در تاریکی می شود) - از طریق حفظ سلامتی پوست و بافت های بدن، از بروز عفونت جلوگیری می کند- حفاظت از حس های شنوایی، چشایی و پایداری رشد نرمال جنین
لازم است بدانید که 2 فنجان آب هندوانه 20 درصد از نیاز روزانه ویتامین A را تأمین می کند.
منبع خوبی از ویتامین C : ویتامین C وظایف زیادی در بدن دارد. همانطور که می دانید ویتامین C یک آنتی اکسیدان می باشد و از سلول ها در برابر تخریب در اثر رادیکال های آزاد محافظت می کند. مطالعات نشان می دهد تخریب سلول ها توسط رادیکال های آزاد باعث به وجود آمدن بیماری های مزمن مانند سرطان و امراض قلبی می شود.
آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین C باعث اختلال در تأثیرات رادیکال های آزاد می شود. همچنین این ویتامین برای تولید و ثبات کلاژن شده و توانایی بدن را در برابر مبارزه علیه عفونت بالا می برد و باعث حفظ سلامتی مویرگ ها و لثه می شود. یک فنجان آب هندوانه 30 میلی گرم ویتامین C فراهم می کند.
تولید کننده پتاسیم: ثابت شده است غذاهایی که مقدار پتاسیم بالایی دارند باعث کاهش فشارخون می شود. همچنین پتاسیم باعث تنظیم مایعات و مواد معدنی داخل و خارج سلول می شود. کارهای دیگر پتاسیم عبارت است از: تأثیر در فعالیت های ماهیچه ای، انتقال پیامهای عصبی. یک مطالعه در دانشگاه هاروارد نشان داد، مردانی که در رژیم خود از مواد غذایی حاوی لیکوپن مانند گوجه فرنگی و محصولات آن استفاده می کردند کمتر به سرطان، به خصوص سرطان پروستات مبتلا شده بودند. 92 درصد آب دارد: تأمین آب بدن بسیار ضروری است و کمبود آب باعث به وجود آمدن بیماری های خاص می شود. 92 درصد از هندوانه آب است و می تواند نیاز بدن را تا حدودی رفع کند.
کم چربی و بدون کلسترول: در میان دیگر خواص، هندوانه بدون چربی و کلسترول است. در کنار این مطلب متذکر می شویم دانشمندان این طور می پندارند رژیم هایی که حاوی مقدار متوسط چربی و کلسترول است باعث سلامتی عمومی بدن شده و در جلوگیری از امراض مزمن نقش دارد. فراموش نکنید: همیشه قبل از بریدن هندوانه، آنرا با آب لوله کشی بشوئید. در صورتی که این را انجام ندهید، باکتری های موجود در سطح هندوانه وارد آن شده و موجب مسمومیت می شود.

انار و سوء هاضمه:

خواص انار

اسید تارتاریک (که در انار به اندازه کافی موجود است) ترشحات لوزالمعده را زیاد کرده، قندهای اضافی را سوزانده و دیاستازهای مربوط به کار هضم را آسان می کند. قسمت گوشته انار به واسطه داشتن تانن قابض است، ولی اگر با دانه خورده شود برطرف کننده یبوست خواهد بود. همچنین انار چون می تواند معده و روده ها را پاک کند، جدار روده را برای دفاع و طرد ویروس ها آماده می سازد، بنابراین سموم، به خون و قلب نمی ریزند، قلب نیز رونق و حیات تازه ای می یابد. لازم است بدانید که انار حاوی انواع ویتامین های گروه B می باشد و در قدیم انار را عاملی برای رفع افسردگی، غم، غصه، کدورت و کسالت می شمردند. اما هشتم می فرمایند: «خوردن انار باعث نیکویی رخسار کودک می شود». این بدین دلیل است انار همه سموم بدن را می زداید و خون تازه را در اختیار جنین قرار داده و در نتیجه، نوزاد سالم خواهد بود. نکته جالب دیگر آنکه انار باعث صاف شدن صدا و خوب صحبت کردن می شود. اینکه از قدیم نیز گفته اند که انار در تصفیه خون مؤثر است به خاطر وجود پتاسیم و منیزیم می باشد. چرا که فعالیت سلول های کبد را زیاد کرده و در احتقان کبد مؤثر است و همچنین در کاهش کلسترول خون، اوره و دفع سموم و تعادل مایعات بدن نقش مهمی دارد.
سایر خواص انار:
انار گشاینده سدهای بدن، ملین و مدر و تقویت کننده کبد است، انار ضد سرماخوردگی است، انار بوی دهان و همچنین زردی دندان ها را بر طرف می کند ، انار ترش و شیرین در تبها و التهابات مفید است.

اشتراک برای
آپ دیت ودریافت آخرین خبرها