صفحه نخست

رژیم آنلاین

مقالات

بانک کالری

برترین ها

مدیا

درباره ما

اینفوگراف

جستجو در سایت

تلفن مشهد : 3606420 - 36051363          ♥‌ آیا من چاقم ؟‌ ♥          ♥‌ ثبت نام رژیم آنلاین‌ ♥          ♥‌ ادامه رژیم لاغری‌ و     لینک ما در پیام رسان سروش

عوارض کمبود روی

عوارض کمبود روی در زنان باردار  و  کودکان
کمبود روی  در دوران حاملگی  بر روی جنین غیر قابل جبران است و اثرات آن بر رشد مغزی کودک در 2 سال ابتدای زندگی نیز تاثیر گزار است و احتمال جبران آن معمولا وجود ندارد .
کمبود روی کاهش قدرت ادراک و یادگیری ، کاهش ضریب هوشی ، تضعیف سیستم ایمنی و افزایش ابتلا به بیماری ها و کاهش سرعت رشد را میتواند به  دنبال داشته باشد . در زنان باردار کمبود خفیف روی می تواند منجر به بارداری طولانی مدت و زایمان آهسته ، تاخیر در رشد داخل رحمی ، ضعف  در انقباضات رحمی و خونریزی  قبل از زایمان  شود. نارسایی در  بلوغ جنسی به علت کمبود روی برای اولین بار در نوجوانان ایرانی گزارش شد.

روی با تاثیر بر فعالیت هورمون سوماتومدین ( فاکتورهای رشد شبه انسولینی )   که توسط برخی از بافتهای بدن نظیر سلولهای هپاتوسیت کبد ی ، هیپوفیز و مغز استخوان آزاد میشوند و از مهمترین علل رشد استخوان و غضروف در بدن هستند ( کاهش مقدار این هورمون در سنینین بالا میتواند باعث افزایش مقدار چربی خون شود )  .
 بدن هر فرد  سالم حدود 2 تا گرم روی دارد  کمبود روی بر غدد جنسی اثر گذاشته و باعث کمبود در ترشح هورمونهایی مانند تستوسترون میشود، روی از مهمترین عوامل رشد بوده  در سنین نوجوانی کمبود روی باعث  کوتاهی قد میشود .
همچنین کمبود آن با تاثیر بر اعصاب باعث کاهش قدرت حافظه و ضریب هوشی افراد مخصوصا کودکان می شود. روی تاثیر مثبت برغده تیروئید و ترشح انسولین دارد و همچنین با تاثیر بر افزایش تولید ویتامین D و در نتیجه جذب کلسیم در رشد استخوانی موثر است و کمبود آن باعث مشکلات  حاد از جمله پوکی استخوان خواهد شد .

روی در افزایش اشتهای افراد نیز تاثیر گذاشته و در  صورت کمبود فرد دچار کم اشتهایی و حتی کمخونی خواهد شد .
روی در هضم و جذب غذا خصوصا چربی ها تاثیر گذاشته و باعث جذب صحیح مواد غذایی میگردد.
یکی دیگر از خواص روی تاثیر آن بر روی DNA  و  RNA  سلولی  است و رشد سلولی است  .
 کمبود روی علاوه بر این میتواند  عوارضی همانند  : ریزش مو  و طاسی ، آكرودرماتيت انتروپاتيكا  ( یک اختلال ارثی  که در اثر کمبود روی ایجاد میشود ) ،  استفاده از غذاهای حاوی روی میتواند  تاثیر به سزایی  در کاهش بیماریهای مربوط به کمبود روی داشته باشد ، گاهی بسته به شرایط میتوان از مکملها نیز  استفاده نمود استفاده از مکملها  حتما باید تحت نظر  متخصصین تغذیه انجام  شود .  
چه کسانی در خطر کمبود روی قرار دارند ؟

 اولین گروه  ، افرادی  که که گوشت و لبنیات مصرف ننمایند بیشترین کمبود روی را دارند ، بعضی از بیماریها  و عادات غذایی نیز میتوانند مانع جذب روی می شوند.
چه بیماری ها و عادات غذایی کمبود روی ایجاد میکنند ؟
سندروم روده تحریک پذیر ، کولیت اولسراتیو، اسهال مزمن ، کرون ،  سرطان ، دیابت ،  بیماری های کلیوی ،   مشکلات کبد  و عادات غذایی همانند  گیاهخواری یا کمخوری های بسیار شدید  از علل کمبود روی  میتوان در نظر گرفت . وجود بعضی از مواد غذایی باعث کاهش جذب روی میشوند ، فیتاتها تاثیر به سزایی در کاهش جذب روی  دارند ، از منابع فیتات میتوان به حبوبات و  غلات کامل   اشاره نمود .

اشتراک برای
آپ دیت ودریافت آخرین خبرها