میخواهم لاغر شوم

صفحه نخست

مقالات

محاسبه گرها

چطور لاغر بشم

درباره ما

ویدئوها

دریافت رژیم

جستجو...

آدرس ما روی نقشه

جستجو در سایت

تلفن : مشهد-  36064720-36061353
میخواهم لاغر شوم

Rimonabant

سیستم اندوکانابینوئید را تحت تاثیر قرار می دهد، که ممکن است نقشی در تنظیم مرکزی و محیطی تعادل انرژی ، متابولیسم گلوکز و لیپید، و وابستگی به تنباکو داشته باشد. یک سیستم بیش فعال ممکن است منجر به افزایش خوردن، ذخیره چربی، یا وابستگی به تنباکو شود. دو نوع گیرنده – کانابینوئید تیپ1 (CB1) و تیپ2(CB2) – در سیستم اندوکانابینوئید وجود دارند. گیرنده های CB1در بالاترین دانسیته در مغز اقامت می کنند، و مهار این گیرنده ها به نظر می رسد که اشتها را سرکوب می کند.35   Rimonabant یک آنتاگونیست گیرنده CB1 است و تحت بررسی برای درمان چاقی، دیس لیپدمیا، مقاومت به انسولین، و وابستگی به سیگار است.در مطالعه RIO-Europe – یکی از چهار فاز III مطالعات بالینی شامل در Rimonabant در برنامه چاقی (RIO)- بیماران چاق با دیس لیپدمیا، هایپرتانسیون، یا هر دو به صورت تصادفی جهت دریافت پلاسبو یا 5تا20 میلی گرم rimonabant روزانه برای یک سال انتخاب شدند.36 در حالیکه افرادیکه پلاسبو دریافت می کردند kg8/1 در یک سال از دست داده بودند، آنان که Rimonabant 5و20 میلی گرم دریافت می کردند به ترتیب 4/3 و 6/6 کیلوگرم وزن از دست دادند. گروه مصرف کننده  ، 20 میلی گرم Rimonabant افزایش قابل توجه در سطوح کلسترول HDL، کاهش محیط کمر و سطوح تری گلیسرید، و بهبود مقاومت به انسولین را ثابت کردند.آزمایش دیگر، مطالعه RIO-Lipids، بیماران با اضافه وزن و چاق مبتلا به  دیس لیپدمیا را برای  5 یا 20 میلی گرم از Rimonabant یا پلاسبو، همینطور یک رژیم کم کالری به صورت تصادفی انتخاب کرد.37 نتایج نشان داد که پس از 12ماه، دوز 20 میلی گرم Rimonabant با 4/5 کیلوگرم کاهش وزن بیشتر مرتبط بود. گروه مصرف کننده 5 میلی گرم Rimonabant 6/1 کیلوگرم بیش از گروه پلاسبو وزن از دست دادند. هر دو گروه درمانی یک کاهش وزن بیشتر قابل توجه از نظر آماری نسبت به گروه پلاسبو داشتند. به علاوه، محیط دور کمر و سطوح کلسترول HDL به میزان قابل توجهی در هر دو گروه درمانی کاهش یافت. سطوح تری گلیسرید به میزان قابل توجهی در گروه 20 میلی گرم اما نه در گروه 5 میلی گرم کاهش یافتند. هر دو فشار خون سیستولیک و دیاستولیک به میزان قابل توجهی با دوز بالاتر اما نه دوز پایین تر کاهش یافتند.

 گردآوری :
جواد سبحانی
مشاور تغدیه و رژیم درمانی تلفن :6064720

نظرات (0) کلیک ها: 3007

درمان دارويي چاقی ( فن فلورآمین)

درمان دارويي به عنوان مکمل مداخلات مربوط به سبک زندگي براي تسهيل کاهش وزن و جلوگيري از افزايش مجدد وزن در برخي از بيماران مناسب است. معيارهاي فعلي براي استفاده از درمان‌هاي دارويي چاقي شامل BMI بالاتر از 30 يا BMI‌ بالاتر از 27 در صورت وجود بيماري‌هاي همراه است. تنها چهار دارو توسط اداره غذا و داروي ايالات متحده (FDA) براي کاهش وزن تاييد شده‌اند (جدول1). در کارآزمايي‌هاي تصادفي شده بر روي داروهاي تاييد شده توسط FDA همراه با تغيير در سبک زندگي، در مقايسه با دارونما همراه با تغيير سبک زندگي، کاهش اوليه وزن با استفاده از داروها 5-3 بيشتر بود. کاهش عوامل خطرزاي بيماري‌هاي قلبي ـ عروقي عموما با ميزان کاهش وزن ارتباط دارد.

فنترمين و دي‌اتيل‌پروپيون، محرک‌هاي آدرنرژيک هستند که رها‌سازي نوراپي‌نفرين را در نواحي خاصي از مغز افزايش مي‌دهند و دريافت غذا را محدود مي‌کنند. داده‌هاي مربوط به اثربخشي و ايمني اين داروها محدود هستند. در کارآزمايي‌هاي تصادفي شده بر روي فنترمين ودي‌اتيل‌پروپيون که گزارش شده‌اند، کاهش وزن در گروه دارو 4-3 بيشتر از گروه دارونما بوده است. فشارخون بايد در بيماراني که از قبل پرفشاري خون دارند يا از نظر پرفشاري خون درمان مي‌شوند به دقت پايش شود. وابستگي يک نگراني ديگر است. اين داروها توسط آژانس نظارت دارويي(1) به عنوان داروهاي کنترل شده گروه IV طبقه‌بندي شده‌اند که نشان مي‌دهد امکان بالقوه سوء مصرف - اعتیاد- آنها وجود دارد اما اين احتمال کم است. داده‌هاي محدودي نشان مي‌دهند که اين محرک‌ها ممکن است به مدت بيش از 10 سال موثر باشند اما تنها براي استفاده کوتاه‌مدت تاييد شده‌اند.

گردآوری :

جواد سبحانی

مشاور تغدیه و رژیم درمانی

تلفن :6064720

 

نظرات (0) کلیک ها: 6286

ونوستات -زنیکال- ارلیستات

داروي لاغري ونوستاتارليستات يک مهارکننده تري‌اسيل گليسرول ليپاز است که در مجراي روده عمل مي‌کند تا جذب چربي غذا را به ميزان حدود 30 کاهش دهد. هر چند که رژيم غذايي کم چربي در بيماران مصرف کننده ارليستات توصيه شده است. اما اثر فارماکولوژيک آن بستگي به وجود چربي در رژيم غذايي دارد.عوارض جانبي اصلي ارليستات (دفع لکه‌هاي چربي، دفع گاز همراه مدفوع و فوريت دفع مدفوع) به طور معمول کوتاه‌مدت هستند. يک مطالعه نشان داد که ارليستات همراه با تغيير روش زندگي وزن بدن را به ميزان تقريبا 3 بيشتر از مداخلات تغيير سبک زندگي به تنهايي کاهش مي‌دهد. در يک کارآزمايي (مطالعه xenical در پيشگيري از ديابت در افراد چاق)، استفاده از ارليستات به مدت 4 سال بروز ديابت را به ميزان فراتر از تغيير سبک زندگي کاهش داد. در يک کارآزمايي ديگر، ترکيب ارليستات و سيبوترامين نسبت به استفاده از هر يک از دو دارو به تنهايي برتري خاصي نداشت. ارليستات در حال حاضر به صورت بدون نسخه با دوز کمتر (60 ميلي‌گرم سه بار در روز) از دوز به کار رفته در کارآزمايي‌ها، در دسترس است. اين کاهش دوز ارليستات، در مقايسه با دارونما نشان داده شده است که منجر به حدود 2 کاهش وزن بيشتر طي يک دوره 24-4 ماهه مي‌شود.

نظرات (0) کلیک ها: 10190