تیپ هندی بدن شما چیست؟ ( مزاجها در طب هندی )

 با دانستن نوع مزاج یا طبع افراد می توان دقیق تر و بهتر به افزایش میزان مقاومت و ایمنی بدن و همین   

همانطور که می دانیددر شماره های گذشته درباره انواع دوشاها و تاثیر هر یک از آنها در شکل گیری ساختار جسمی و روحی افراد صحبت کردیم و دانستیم که مطالعه و درک دوشای غالب بر بدن و شناسایی مزاج هر فرد فاکتور مهمی در حفظ سلامت و تندرستی او محسوب می شود، چرا که با دانستن نوع مزاج یا طبع افراد می توان دقیق تر و بهتر به افزایش میزان مقاومت و ایمنی بدن و همین طور افزایش طول عمر مفید افراد و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های روحی و جسمی کمک کرد. در این شماره قصد داریم با بررسی دوشای کافا در افرادی که این دوشا در بدنشان غالب است به بررسی شرایط جسمی و روحی آنها پرداخته و به این ترتیب تیپ بدنی آنها را بررسی کنیم.

● ساختار بدنی افراد گروه کافا

افرادی در گروه کافا قرار می گیرند . این افراد غالبا دارای بدنی نیرومند، مقاوم و با قدرت جسمانی زیاد و قابل توجه هستند. این افراد عموما رنگ پریده دارند و پوست بدن آنها خنک، نرم و چرب است. مردان و زنانی که در این گروه جای می گیرند اگر چه افرادی پرانرژی و شاداب هستند اما در کارها و برنامه های روزانه خود کمی کند به نظر می رسند. این افراد علاقه زیادی به موزون بودن و تناسب داشتن برنامه ها و کارهایشان دارند. خواب آنها نیز سنگین است و گاهی پیش می آید که ساعت زیادی را در طول روز به خوابیدن اختصاص می دهند.

● مهربان و دیرخشم

افرادی که در گروه و تیپ کافا قرار می گیرند به طور عمده افرادی آرام، مهربان و دیرخشم هستند که عصبانی کردن آنها مدت زمان زیادی وقت لازم دارد. آنها افرادی با گذشت هستند و تحمل آنها در شرایط بحرانی و لحظاتی که در حادثه یا گرفتاری قرار دارند نسبت به بقیه افراد بیشتر است. این افراد به خوبی می توانند یک بحران را مدیریت کنند و با صبر و حوصله کارها را پیش ببرند. احساس تملک از دیگر ویژگی های افراد کافایی است. این افراد حس مالکیت قابل توجهی بر اشیا، دارایی ها و گاهی نزدیکان شان دارند. حافظه این افراد با وجود آنکه در جذب اطلاعات و داده ها کند هستند بسیار قوی است و برای مدت زمان طولانی می توانند داده هایی را که به حافظه سپرده اند حفظ کرده و به یاد بیاورند.

● آن ها دیر گرسنه می شوند

یکی دیگر از ویژگی های بارز افرادی که دارای غلبه کافا در بدنشان هستند کندی عملکرد دستگاه گوارش است. به این ترتیب که این افراد غالبا به دلیل عملکرد آرام گوارش و متابولیسم خیلی دیر مواد غذایی دریافتی خود را هضم و تجزیه می کنند. این ویژگی موجب می شود که این افراد خیلی دیر به دیر احساس گرسنگی کنند و معمولا فواصل مصرف غذا در این افراد در مقایسه با دیگران طولانی تر است.

● خصوصیات افراد کافایی را بشناسید

این افراد پیش از آنکه بخواهند تصمیم گیری کنند وقت زیادی را صرف تحقیق و بررسی انتخابشان می کنند. اصولا این گروه پیش از آنکه تصمیمی بگیرند درباره آن می اندیشند و مزیت ها و معایب انتخاب خود را در نظر می گیرند.

این افراد معمولا سخت از تختخواب جدا می شوند. زنان و مردانی که در گروه کافا قرار می گیرند مدت زمان زیادی می خوابند و هنگامی که قصد بلند شدن از بستر را دارند بسیار کند و آهسته این کار را انجام می دهند.

این افراد تمایل زیادی به حفظ شرایط و نظم در روابط دارند. به عنوان مثال در صورتی که در رابطه ای سستی ببینند یا احساس کنند که روابط در حال گسیختگی است سعی می کنند فورا برای رفع مشکلات اقدام کنند.

افراد کافایی عموما دچار اضافه وزن هستند. اما باید توجه داشته باشید که این افراد با وجود وزن زیاد بسیار موزون حرکت می کنند.

درمانگران مکتب طب آیورودا در هندوستان افراد گروه کافا را افرادی متین، خشنود و فارغ البال می دانند که به ندرت چیزی می تواند آنها را دگرگون و عصبی کند.

● کافا ها چگونه می توانند متعادل باشند

درمانگران مکتب طب آیورودا برای افرادی که در این گروه قرار می گیرند و دچار غلبه کافا در بدنشان هستند اصلاح رژیم غذایی به گونه ای که منجر به کنترل و بهبود وضعیت هضم و متابولیسم شود را توصیه می کنند. این متخصصان علاوه بر ارائه رژیم غذایی خاص، تمرینات ورزشی را نیز به این افراد توصیه می کنند که در تنظیم سوخت وساز بدن آنها بسیار موثر است.

● کافا و چاقی

افرادی که در گروه کافا قرار می گیرند عمدتا افراد #چاقی هستند که در کنترل وزنشان دچار مشکل می شوند. این افراد عموما از بیماری های ناشی از چاقی از قبیل ناراحتی قلبی، دردهای مفصلی، آرتروز، ساییدگی مفاصل و ... رنج می برند. جالب است که این افراد متناسب با روحیه شان عموما مشاغلی را انتخاب می کنند که نیاز به تحرک زیاد نداشته باشد به همین دلیل همین مسئله نیز به افزایش وزن آنها دامن می زند.

● شایع ترین بیماری در افراد کافایی چیست؟

افرادی که دچار غلبه کافا و به این ترتیب دچار عدم تعادل در طبیعت خود می شوند غالبا با ناراحتی های تنفسی و گرفتگی سینوس ها در زندگی روبه رو هستند. اختلال و عدم تعادل در میزان دوشای کافا عموما در فصل بهار و زمستان به بالاترین حد خود می رسد. به این ترتیب این غلبه موجب می شود بدن فرد آمادگی بیشتری برای ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوآنزا و زکام داشته باشد. معمولا افرادی که در گروه کافا قرار می گیرند از گرفتگی سینوس ها و تنگی نفس در فصل زمستان شکایت دارند. آسم و دردهای استخوانی و مفصلی نیز از دیگر بیماری های شایع در این افراد است که در فصل زمستان به اوج خود می رسد.

● کنترل با چای میخک و زنجبیل

یکی از مناسب ترین نوشیدنی ها برای افراد کافایی چای میخک و زنجبیل است که از ترکیب این دو گیاه دارویی تهیه می شود. برای تهیه این چای کافی است پودر زنجبیل، پودر گل میخک، تخم شوید و تخم شنبلیله را به مقدار مساوی (یک چهارم قاشق چای خوری) با یکدیگر ترکیب کرده و درون یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه در این شرایط باقی بماند. سر لیوان را نیز با یک نعلبکی بپوشانید تا چای به خوبی دم بکشد. نوشیدن این چای یکی، دو بار در طول روز به کنترل و تعادل میزان کافا در بدن کمک می کند.

● چرا باید طبیعت و مزاجمان را بشناسیم؟

شناسایی طبیعت و مزاج هر فرد در روند زندگی او بسیار موثر است. دانستن حالات، روحیات، ویژگی ها و خصلت های روحی و روانی، عادت های غذایی و کیفیت زندگی هر یک از نزدیکان مان این فرصت را به ما می دهد تا بهتر بتوانیم شرایط آسایش و آرامش آنها را در خانه مهیا کنیم. در حقیقت با شناسایی عادت ها و تمایلات هر فرد می توانیم به حفظ سلامت او کمک کنیم. آگاهی از عادات و طبیعت افراد به ما کمک می کند که پیش بینی های لازم برای کنترل بیماری و افزایش ایمنی و مقاومت سیستم دفاعی بدن را در نظر بگیریم و به این ترتیب از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کنیم. از این رو دانش و آگاهی در این زمینه تاثیر زیادی بر حفظ سلامت روحی و جسمی افراد خانواده خواهد داشت.

. . برای مطالعه شما

نمونه یک رژیم پر فیبر
نمونه یک رژیم پر فیبر نمونه یک رژیم پر فیبر :     ای&...
اهمیت تغذیه ای قارچ های خوراکی
اهمیت تغذیه ای قارچ های خوراکی اهمیت تغذیه ای قارچ های خوراکی  قارچ های خوراکی دارای مواد با ارزش غذایی بالایی مانند آب، املاح و انواع ویتامین ها هستند که به صورت خلاصه در زیر به آن ها اشاره...
چه كنيم تا با اراده باشيم
چه كنيم تا با اراده باشيم [button style="glass" background="#ef2d8d" background_hover="#2def41" size="5" wide="yes" radius="5px" scroll_reveal="scale up 30% reset"]به نظر شما ظاهر شخص نش...
ارزیابی وضعیت تغذیه ای
ارزیابی وضعیت تغذیه ای ارزیابی وضعیت تغذیه ای شیوع سوء تغذیه در بیماران بستری در بیمارستان ها عامل مهمی در افزایش نرخ بیماری و مرگ و  میر، زمان بستری و هزینه های درمان است. در شر...