رژیم چاقی، رژیم غذایی چاقی

  

رژیم برای چاق شدن ، رژیم غذایی چاقی:

ذخیره انرژی های حاصل از مواد غذایی مازاد به شکل چربی در بدن را چاقی می گویند. افراد لاغر معمولا فعالیت بدنی زیادی دارند. ولی دریافت کالری پایین دارند. این افراد در صورتی که برای افزایش وزن خود از یک رژیم غذایی مناسب استفاده نکند لاغری مفرط پیدا میکنند. از هر 3 نفر غربی یک نفر دارای اضافه وزن است عادات غذایی غلط و پر خ

  

رژیم چاقی، رژیم غذایی چاقی: ذخیره انرژی های حاصل از مواد غذایی مازاد به شکل چربی در بدن را چاقی می گویند. افراد لاغر معمولا فعالیت بدنی زیادی دارند. ولی دریافت کالری پایین دارند. این افراد در صورتی که برای افزایش وزن خود از یک رژیم غذایی مناسب استفاده نکند لاغری مفرط پیدا میکنند. از هر 3 نفر غربی یک نفر دارای اضافه وزن است عادات غذایی غلط و پر خوری از عوامل چاقی هستند. افراد چاق و دارای وزن اضافی بالا غذا نمی خورند، ولی آنچه می خورند دارای انرژی بسیار زیاد می با شد. چاقی اثرات بسیار نامطلوبی بر سلامتی و طول عمر داشته و بیماریهایی که باعث مرگ زودرس می شوند را به دنبال خواهد داشت.

در یک برنامه کنترل وزن بایستی از مقدار کالری های دریافتی (غذا و نوشیدنی ها به جز آب ) آنقدر کم کنیم که از سطح کالری های مصرفی روزانه ( فعالیت های روزانه) پایین تر باشد. و برای حفظ تعادل در وزن و ثابت ماندن وزن بایستی کالری های دریافتی شما از طریق مواد غذایی و نوشیدنی ها با کالری مصرفی روزانه به یک میزان باشد. در زمان دریافت کالری از طریق مواد غذایی و نوشیدنی ها و مصرف دقیق کالری های مورد نیاز بایستی به سن، میزان فعالیت روزانه، جنسیت و پاره ای عوامل دیگر توجه کرد. چه بخواهیم وزن خود را بالا ببریم، آنرا حفظ کنیم و یا آنرا کاهش دهیم این توجه به کالری دریافتی از اهمیت ویژه ای بر خوردار می باشد. یکی از اصلی ترین نکات در خصوص عدم موفقیت بسیاری از برنامه های کاهش، حفظ و افزایش وزن این است که به نیاز های املاح ( منیزیم، روی ) ویتامین ها و ریز مغذی های بدن کمتر توجه می شود. و یا نادیده گرفته می شود. برنامه افزایش وزن، برنامه کاهش وزن، یا حفظ تعادل در وزن نباید منجر به کاهش ریز مغذی ها، املاح و ویتامینها شود. یک فرد لاغر در صورتی که bmi     پائین داشته باشد و فکری برای خود نکند. در دراز مدت به بیماریهای قلبی عروقی، کم خونی، پوکی استخوان، ریزش مو، اختلال گوارش، عدم تحمل سرما، تنگی نفس، خستگی و در نهایت مرگ گرفتار می شود.لذا اینگونه افراد علاوه بر مراجعه به پزشک بایستی از یک رژیم چاقی ( رژیم غذایی چاقی ) مستمر  بهره جویند.

وقتی فرد شدیدا کمبود وزن دارد گاهی دارو درمانی لازم است و پزشک ( مشکل هورمونی فرد، افسردگی، بی اشتهایی، کم خوری عصبی، بیماریهای روده ای،انگلی، سلیاک، سرطان و پرکاری تیروئید که سوخت وساز را بالا می برد ) را درمان می کند تا پس از درمان بتواند با یک رژیم غذایی مناسب لاغری فرد را درمان نماید. افراد لاغر علاوه بر تنوع غذایی باید مواد غذایی را مصرف نمایند که انرژی بالایی داشته باشد. و از مصرف تنقلات بی ارزش پرهیز کنید.

عادت کنید از غذاهای پر کالری استفاده نمائید. پنیر تبریزی، مغزها و آجیل، مثل گردو، بادام و بادام زمینی منابع مفید و پرکالری هستند و پس از غذا بهتر است از مواد غذایی خشکبار مانند کشمش، انجیر، میوه های خشک شده و موز استفاده کنید. و کوشش نمائید صبحانه، ناهار و شام را سر وقت صرف نمائید. در هفته سه عدد تخم مرغ در غذایتان بخورید گاهی هر چه غذا می خورید چاق نمی شوید. باید بدانید که ژنتیک و وراثت نقش مهمی در چاقی و لاغری دارد از طرفی رژیم غذایی شما باید کاملا اصولی باشد. باید سعی کنید حدود 70 درصد از کالری بدنتان را از کربوهیدرات، مانند سیب زمینی، ماکارانی، برنج باشد.

15 درصد کالری از پروتئین و

15 درصد از چربیها تامین شود.

ورزش های مداوم به شما کمک می نماید تا چربی اضافی نداشته باشید. افراد لاغر دارای عضلات نحیف و ضعیف هستند و این به خاطر چربی پائین نیست لذا با ورزش می توانید توده عضلانی پیدا نمائید. روزی یک ساعت پیاده روی معمولی یا نیم ساعت پیاده روی تند داشته باشید. باید بدانید که رژیم افزایش وزن به زمان نیاز دارد. کم کم حجم ماده غذایی را زیاد نمایید تا دچار مشکل نشوید. برنامه رژیمی که برای شما در نظر گرفته می شود به طور کامل انجام دهید و حتی اگر برایتان ممکن است بیشتر از برنامه غذایی هم مصرف نمایید زیرا شما قصد چاق شدن و رسیدن به وزن مطلوب را دارید.

علل شکست در برنامه لاغری (کاهش وزن ): استرس های عصبی، کمبود محبت و مورد توجه قرار نگرفتن، اختلال هورمونی، عدم پشتکار در رعایت رژیم غذایی،  نوع مواد غذایی در دسترس، تغذیه نادرست، کم تحرکی، تسهیلات بیشتر در محل کار و زندگی، تکیه بر لیپو ساکشن و جراحی های مختلف برای چاقی اگر شما فکر می کنید با این روشها لاغر می شوید سخت در اشتباه هستید زیرا این اعمال صرفا زیبایی است و اگر رژیم غذایی مناسب نگیرید دوباره اضافه وزن پیدا می کنید،عدم توجه به مواد غذایی با ارزش ( ویتامینها، املاح، چربیهای غیر اشباع، فیبر، کلروفیل )، کاهش وزن با رژیم های لاغری سریع که اینگونه رژیم ها غیر استاندارد و بزودی شما به وزن اولیه خود بر می گردید.

غلبه بر چاقی با ایجاد تغییرات ناگهانی ممکن نیست.کم خوری + صحیح خوری + افزایش تحرک 

 

. . برای مطالعه شما

واحد های مواد غذایی
واحد های مواد غذایی میلی لیتر (سی سی) = 1 گرم                                    1 لی...
رژیمهای بسیار کم چرب
رژیمهای بسیار کم چرب  چربی   چربیها متهم به ایجاد بیماریهای متعدد از چاقی گرفته تا بیماریهای قلبی و برخی انواع سرطان می باشند. ولی صرفنظر از این برای بدن فوائدی نیز دارند. در واقع، ...
چند الگوهاي غذايي براي کاهش وز...
چند الگوهاي غذايي براي کاهش وز... چند الگوهاي غذايي براي کاهش وزن کاهش کالري هنگام صبحانه به جاي اين صبحانه، چاي با شکر 50 کالري 70 گرم نان 200 کالري 30 گرم کره 200 کالري ...
« نقش تغذيه دربيماريهاي استخوا...
« نقش تغذيه دربيماريهاي استخوا... « نقش تغذيه دربيماريهاي استخوان ومفاصل ( ارتوپدي)  نقش تغذيه دربيماري هاي استخوان ومفاصل(ارتوپدي) دکتر محمد خازني فر متخصص جراحي استخوان و مفاصل تغذيه در تمام...