عوارض سوپر اسلیم

عوارض سوپر اسلیم (Super slim).. لاغری با طعم سکته قلبی!

سوپر اسلیم

یکی از دارو های ظاهراً طبیعی که این روزها علاوه بر تبلیغ از طریق رسانه های ماهواره ای در برخی داروخانه ها به طور غیر مجاز یافت می شود فرآورده ای به نام Super slim است. این فرآورده به دلیل تبعیت مردم ما از لاغری و مدهای رایج با اقبال نسبتاً زیادی نیز روبرو شده و البته پرسش هایی را نیز برای آن ها ایجاد کرده است. نگاهی داشته باشیم به این فرآورده:

نام اصلی: Super slim pomegranate weight loss capsule

 اجزاء آن طبق ادعای سازندگانش شامل میوه کیوی، سیب، انار، میوه تِنگ هااونگ، سیب زمینی ترشی و سیب زمینی است. ترکیبات عمده و موثر این گیاهان می تواند شامل فلاونوئید ها و به طور کلی آنتی اکسیدان ها و  اسید های گیاهی باشد. در نهایت این ترکیبات می توانند با افزایش سوخت چربی ها به هضم این ترکیبات کمک کنند و البته باید دانست که اثر تمام این موارد بسیار کمتر از آن چیزی است که در این دارو ی به ظاهر گیاهی تبلیغ می شود.

با این حال در ابتدا مقدار مورد استفاده این گیاهان ذکر نشده است و در کنار این طبق اظهار سایت ویکیپدیا توزیع این محصول در اروپا منع شده است. چرا؟ به دلیل وجود ماده سنتتیک Sibutramine ( سیبوترامین داروی مهار کننده اشتها) در آن که ماده مهار کننده بازجذب سروتونین-نوراپی نفرین است و از لحاظ ساختاری شبیه آمفتامین ها می باشد. این ماده در ایالات متحده آمریکا در رده IV مواد تحت نظارت دقیق رده بندی شده است. مصرف این ماده در بیماران دچار بیماری های روانی شامل پرخوری عصبی یا بی اشتهایی عصبی، افسردگی های شدید و جنون، اعتیاد به الکل، زیر 18 سال، مشکلات عروق محیطی، فشار خون بالا و مشکلات قلبی، هایپر تیروئیدیسم، مشکلات همراه با تشنج، فئوکروموسیتوم و در خانم های حامله و در دوران شیر دهی ممنوع است. همچنین در مصرف این دارو عوارضی همچون مشکلات عروقی (شامل حمله قلبی و سکته مغزی)، خشکی دهان، گاهاً افزایش اشتها (!)، تهوع، استفراغ، مشکلات گوارشی، مشکلات خواب، گیجی و سردرد مشاهده شده است (مورد مشکل خواب را به طور غیر مستقیم در یکی از مصرف کننده گان دارو مشاهده کردم). در موارد نادر هم امکان بروز تشنج، آریتمی قلبی، ایست تنفسی، ادم، درد قفسه سینه، خونریزی و ... وجود دارد. مصرف همزمان این دارو با مهار کننده های آنزیم مونو آمینو اکسیداز (مثل سلژیلین، ترانیل سیپرومین، فنلزین، هیدرالازین، ایزونیازید، رزوراترول موجود در پوسته انگور قرمز، کورکومین موجود در زردچوبه، آلکالوئید های هارمالا در تنباکو، اسپند و گل ساعتی، ) و تا دو هفته بعد مصرف آن ها ممکن است باعث بروز سندرم سروتونین (عارضه ای خطرناک با علائمی در شروع شامل افزایش ضربان قلب، لرزش، عرق کردن، گشادی مردمک ها، ترمور منقطع، رفلکس های شدید و در ادامه با افزایش فشار خون و افزایش دمای بدن و در نهایت با رابدومیولیز، تشنج، از کار افتادگی کلیه و انعقاد درون عروقی ) شود.به این دلایل FDA (اداره نظارت بر غذا و داروی ایالات متحده آمریکا) در صدد است این دارو را رد صلاحیت کند تا از بازارهای دنیا جمع آوری شود.

 

در نهایت بهتر است به تبلیغات این دارو نگاهی بیندازیم: بدون عارضه جانبی! (دقت کنید به عوارضی که برای داروی به کار رفته در فرآورده ذکر شد)، شروع اثرات از روز اول! (اصولاً داروی کاملاً طبیعی برای لاغری نداریم که از روز اول شروع به اثر کند و در صورت چنین اثری حتماً باید به وجود ماده ای سنتتیک در فرآورده شک کنید)، و البته ذکر شده که تنها روزی یک کپسول مصرف شود (درمورد گیاهان به کار رفته با آن دز کم آیا چنین هشداری منطقی به نظر می رسد؟! مگر اینکه دزی از داروی دیگری در آن به کار رفته باشد که برای جلوگیری از بروز عوارض شدید دارو از مصرف بیش از حد آن منع شده ایم) و همچنین در بیماران قلبی عروقی، کودکان و خانم های حامله و شیرده مصرف نشود!! (مگر نمی گفت کاملاً طبیعی ست؟!!)

در نهایت باید گفت: خواهشمندیم حداقل برای حفظ سلامتی خودتان به تبلیغات جذاب برنامه های ماهواره ای و افراد غیر متخصص ارجی نگذارید.

درمان چاقی یک پروسه طولانی ست و تنها راه اصلی موثر و بدون عارضه در این راه اعمال یک رژیم غذایی منطقی همراه با فعالیت بدنی ست که در دراز مدت به کار رود.

نویسنده : مهدی وزیریان :

 

. . برای مطالعه شما

باورهای غلط در لاغر شدن قسمت 1
باورهای غلط در لاغر شدن قسمت 1 با فراگیر شدن بیماری های غیر واگیر که چاقی یکی از دلایل عمده آن هست تناسب اندام از عمل مرتبط با زیبایی تبدیل به امر واجب و کاملا مرتبط با سلامت شده از طرف این...
چند تذکر مهم رژیم پرکالری – پر...
چند تذکر مهم رژیم پرکالری – پر... چند تذکر مهم رژیم غذایی پرکالری – پر پروتئین: 1.    میزان آلبومین سرم کمتر از ml100/gr3 می تواند نشانه سوء تغذیه شدید باشد که در آن صورت باید با یک رژیم پر پرو...
رژیم غذایی محدود از سدیم( کم ن...
رژیم غذایی محدود از سدیم( کم ن... رژیم غذایی محدود از سدیم( کم نمک) یا رژیم غذایی در نارساییهای قلبی: به منظور جلوگیری از بروز ادم و یا درمان ادم ایجاد شده و کاهش فشار خون، رژیم عذایی محدود از س...
کالری تمام مواد غذایی
کالری تمام مواد غذایی  کالری مواد غذایی                         هنگ...