چرا لاغر نمی شوم؟

چرا لاغر نمی شوم؟

چاق

 


بهترین روش جهت کنترل وزن  و درست بودن روش لاغری نوشتن تمام مواد غذایی مصرفی است . حد اقل 3 روز تمام مواد مصرفی را دقیق  یاداشت فرمایید و با یک کارشناس تغذیه کنترل نمایید.

این سوال بیشتر برای افرادی ایجاد می شود که همیشه چاق بوده اند و رنگ لاغری را هرگز ندیده اند .

این افراد بعد از اینکه مدت کوتاهی  رژیم خودسرانه گرفتن یا ورزش کردن، نگاهی به اندام خود می اندازن و می بینند که فایده ای نداشته است. آنها در این مدت لاغر نشده اند و با خود می گویند چرا لاغر نمی شوم؟ همین سوال باعث می شود تا فکر آنها به طرف جوابهای  اشتباهی برود که خود زمینه ساز شکست های بعدی است .

اولین فکر  اشتباه این است که  چاقی من ارثی است. در پی این جواب، فکرهایی دیگری به ذهن وارد میشود . من اگه هیچ چیز  نخورم، بازم چاق می شوم. مطمئنا چاقی من مربوط به غذا نیست، من فقط  ارثی چاق می شوم. من استعداد چاقی دارم و رژیم غذایی و ورزش برایم فایده ای ندارد و...
اگر می خواهید جواب صحیح را پیدا کنید و علت واقعی لاغر نشدن خود را بیابید، چند دلیل زیر را بخوانید.

سپس کمی با خود فکر کنید و بار دیگر از خود بپرسید چرا لاغر نمی شوم؟

A- ممکن است شما در حال لاغر شدن هستید ولی اشتباها فکر می کنید که لاغر نمی شوید. به طور ظاهری به خود نگاه می کنید و متوجه لاغر شدن خود نمی شوید. برای جلوگیری از این اشتباه از متر و قلم و کاغذ استفاده نمایید .

بنابراین آیا مطمئن هستید که با رژیم غذایی همراه با ورزش، وزن کم نکرده اید؟

وزن خود را به طور دقیق با ترازو و در ساعات ثابتی بکشید و از این طریق در مورد کم کردن وزن خود قضاوت کنید. توجه کنید که مقدار لباس، ترازو و زمان وزن کردن شما ثابت باشد.

گاهی اوقات واقعا مقدار چربی بدن شما کم شده است ولی به علت ورزش سنگین  عضلات شما بزرگتر شده است و وزن شما کم نشده حتی بیشتر شده است. استفاده از متر برای اینمورد از ترازو بهتر است

الف - شاید شما  فقط ورزش بدون رژیم غذایی را شروع کرده اید و غذای شما بعد از شروع ورزش حتی  بیشتر هم شده است. در این صورت هم انرژی دریافتی و هم انرژی مصرفی شما بیشتر شده است که باعث می شود وزن شما ثابت بماند و کم نشود و گاهی حتی اضافه هم شود.

ب - ممکن است ورزش باعث کم شدن دیگر فعالیتهای شما شده باشد. مثلا فردی که روزانه نیم ساعت پیاده روی را به برنامه خود اضافه کرده و در عوض یک ساعت به خواب و استراحت  خود اضافه کند . او به خاطر اینکه صبح سرحال باشد، بازی با بچه ها، کمک در کارخانه و ... را کنار گذاشته است. اگر میزان انرژی مصرفی را حساب کنیم، متوجه می شویم که در مجموع از زمانی که ورزش را شروع کرده انرژی مصرفی او به جای آنکه بیشتر شودبسیار کمتر نیز  شده است.

پ- چیزی که مهم است کم شدن انرژی دریافتی غذای شما می باشد. ممکن است رژیم غذایی شما به شکلی است که میزان مصرف غذای شما را کم کرده ولی انرژی غذای شما کمتر نشده است. این به این دلیل است که غذا ها را نمی شناسید .

ت- اما باید بدانیم چنانچه رژیم غذایی شما، صحیح باشد و هیچ یک از مشکلات بالا وجود نداشته باشد باز هم ممکن است در موارد بسیار کم فرد در مدت 10-14 روز هیچ وزنی کم نکند و حتی وزن کمی بالاتر رود. این موضوع به علت جمع شدن آب بیم بافتی در بدن است.که وزن کاذب است  مطمئن باشید که حداکثر پس از دو هفته شروع به کاهش وزن و لاغر شدن می کنید.

البته اگر در این دو هفته وزن اضافه کرده باشید، بعد از دو هفته شروع به کاهش وزن، از این وزن جدید خود می کنید، بنابراین گاهی ممکن است با اینکه  15-20 روز که از شروع رژیم گذشته تازه به وزن اول خود برسید و سپس شروع به کم کردن وزن کنید.

مطمئن باسید که اگر به شکل صحیح رژیم بگیرید و همراه با آن فعالیت خود را نیز افزایش دهید ، حتما وزن شما کم می شود. هیچ فردی در دنیا  نیست که با رژیم غذایی صحیح وزن کم نکرده باشد. اگر هم می شنوید که افرادی  رژیم را بی نتیجه می دانند به این علت است که فکر می کندد  شخصی چاق پس از مدتی رژیم غذایی را رها کرده و دوباره چاق می شود .

ث -چاقی در افراد خاص

فعالیت بعضی افراد به علت معلولیت، بیماری و ... کم شده است و به همین دلیل چاق شده اند. چنانچه فعالیت برای این افراد ضرری نداشته باشد، این افراد با انتخاب فعالیت مناسب خود  تا حد امکان فعالیت خود را بیشتر نمایند.

به هیچ عنوان معلولیت  نباید باعث بی تحرکی این عزیزان گردد . آنها باید بدنبال راههایی باشند که با توجه به وضعیتشان  تحرک خود را بالا ببرند. اما اگر فعالیت برای آنها خطرناک است یا نمی توانند فعالیت خود را افزایش دهند برای کم کردن وزن خود باید از رژیم غذایی کم کالری  به تنهایی استفاده کنند و بدانند که رژیم غذایی به تنهایی هم می تواند باعث لاغری شود اما با سرعت کمتر .

گروهی دیگر از افراد چاق در دوران حاملگی هستند.  زمان حاملگی به هیچ وجه زمان کم کردن وزن نیست  کم کردن وزن را تا بعد از بدنیا آمدن نوزاد،حتی بهتر است بعد از شروع غذای کمکی نوزاد  با تاخیر افتد.
ج- افزایش وزن های کاذب ( بدون چربی )

افزایش وزن در بعضی بیماریها مثل ناراحتی کلیه، مربوط به جمع شدن آب در بدن می باشد. این افزایش وزن اصلا  چاقی محسوب نمی شود و افزایش وزن این افراد اصلا رژیم غذایی از بین نمی رود بلکه با صلاحدید پزشک باید مقدار آب بدن را به وسیله دارو یا تنطیم املاح کم کرد .

آيا سركه سيب موجب لاغري ميشود

داروهای لاغری ماهواره ای بخش 2

دراز و نشست 2

. . برای مطالعه شما

داروهای گیاهی کاهش وزن
داروهای گیاهی کاهش وزن   درمان ها و معالجات تکمیلی که به اختلالات و مشکلات کاهش وزن کمک می کنند داروهای گیاهی کاهش وزن و ضد اشتها گیاهان دارویی قدیمی ترین دارو هستند...
آمینو اسید ها قسمت اول
آمینو اسید ها قسمت اول       آمينواسيدها چه كارهايي را انجام مي دهند ؟آمينواسيدهاي زنجيري شاخه دار35% عضلات شما از آمينواسيدهاي لئوسين – ايزولئوسين و والين تشكيل شده است . به اين آمين...
رژیم غذایی (رژیم درمانی) در سر...
رژیم غذایی (رژیم درمانی) در سر... رژیم غذایی (رژیم درمانی) در سرطان پروستات به جرات  شایعترین سرطان های مردان سرطان پروستات است . سرطان پروستات دومین سرطان معمول در میان مردان در جهان است.ایران ...
تغذيه پس از زايمان- شیردهی
تغذيه پس از زايمان- شیردهی  تغذيه پس از زايمان  شیردهی بعد از وضع حمل تمام خانم‌ها تمايل دارند كه به وزن قبل از حاملگي خود برگردند و نگران هستند كه اين مورد چه مدت طول خواهد كش...