ساختار طبیعی بدن و چاقی موضعی

چاقی موضعی و تغذیه ( لاغری موضعی ):

چاقی


ساختار طبیعی بدن و چاقی موضعی

متأسفانه آرزوی اینکه فقط شکمتان لاغر شود، آرزوی لاغر شدن شکم فقط با رِیم آرزوی واقع‌بینانه‌ای نیست  مگر با تکنیک های تکمیلی لاغری موضعی ویا جراحی لاغری - داشتن یک شکم صاف و ران‌های چاق هم طبیعی نیست. در هر صورت حتی اگر شما هم بخواهید هر جوری که شده این حالت را ایجاد کنید موفق نخواهید شد، چرا که ساختار طبیعی بدنتان این اجازه را به شما نخواهد داد. اگر همه بدنتان چاق و دارای چربی اضافی باشد، بیشترین جایی که این چربی‌ها تجمع پیدا می‌کنند، شکم خواهد بود و حتی اگر نقاط دیگر بدنتان هم چاق نباشد، ولی به هر حال چربی اضافی داشته باشد، این چربی خودش را به شکل یک شکم بزرگ و برآمده نشان می‌دهد.

در درجه اول، ساختار بدن و ژنتیک  شماست که تعیین می‌کند چقدر می‌توانید در لاغر کردن شکم تان یا هر قسمتی از بدن  که دوست دارید لاغر شوید . معمولاً چربی اضافی بدن زنان در شکم و ران‌هایشان تجمع پیدا می‌کند، بنابراین زمانی که وزن کم می‌کنید، اول از همه این نقاط لاغر خواهند شد. مردان معمولاً ران‌های لاغرتری دارند، ولی شکمشان بزرگ است.

در هر حال ساختار بدنی شما به هر شکل که باشد و لاغر کردن چاقی موضعی شکم هر قدر هم که دشوار باشد، دلیل بر این نمی‌شود که شما اصلاً به آن توجه نکنید و برای لاغر کردن شکم  تلاش نکنید.

 گذشته از اینکه چاقی شکمی  از زیبایی فرد به شدت می کاهد ، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی  و دیگر بیماریهای مرتبط به چاقی مانند دیابت و ...را هم بالا خواهد برد.  پس  شکمی را اصلا دست کم نگیرید!
چند تغییر مهم در شیوه تغذیه

اگر می‌خواهید شکم بزرگ لاغر شود، در درجه اول باید کمتر غذا بخورید و به خصوص مصرف غذاهای شیرین را بسیار محدود نمایید( ترشح  انسولین را محدود نمایید ) .
در نوشیدن آب  اختلاف نظر بسیار است و بر سر آن بحث‌های زیادی وجود دارد.
از طرفی نوشیدن آب باعث می‌شود که سالمتر و سریعتر لاغر شوید  و از طرف دیگر آب اضافی هم شکم شما را  موقتا بزرگ‌تر نشان خواهد داد، ولی در هیچ حالتی چه در مواقع عادی چه وقتی می‌خواهید شکمتان لاغر شود، نوشیدن آب را محدود نکنید. ممکن است وسوسه شوید که اگر کمتر آب بخورم شکمم کوچک‌تر به نظر خواهد آمد و به همین خاطر علیرغم نیاز بدن آب ننوشید، ولی بدانید که اگر بدن با کمبود مایعات مواجه شود، با عوارض بسیاری روبرو خواهید شد ..

نکته دیگر این است که در خوردن غذاهای دارای کربوهیدرات‌های سالم هم زیاده‌روی نکنید، چون به هر حال این مواد دارای انرژی هستند و اگر مقدار زیادی از این خوراکی‌ها را در مدت کوتاهی بخورید، بدنتان به یکباره انرژی زیادی دریافت خواهد کرد که نمی‌تواند آن‌ها را متابولیزه کند

یکی دیگر از نکاتی که برای لاغر کردن شکم باید به آن توجه کنید، این است که تعداد وعده‌های غذایی را بیشتر و حجم هر وعده را کمتر نمایید. این نکته تنها برای کسانی که می‌خواهند شکم خود را لاغر کنند مهم نیست، بلکه به طور کلی برای آن‌هایی که برای کم کردن وزن کلی رژیم می‌گیرند و نیز برای آن‌هایی که وزن مناسبی دارند و چاق نیستند هم شایان توجه است. دسته آخر برای اینکه چاق نشوند، باید این نکته را رعایت کنند.

 توصیه‌های تغذیه‌ای برای کسانی که در آرزوی لاغر کردن شکم هستند...
در اینجا درباره غذاهایی می‌خوانید که قطع مصرف آن‌ها و جایگزینی آن‌ها با غذاهای سالم قطعاً در کاهش وزن و برآورده شدن آرزوی کوچک کردن شکم موثر خواهد بود.

* هله‌هوله  و تنقلات  بی ارزش نخورید

اگر به خوردن این خوراکی‌های بیهوده که ارزش غذایی ندارند و فقط کالری اضافی به بدن تحمیل می‌کنند عادت کرده باشید، ترک آن‌ها کار ساده‌ای نخواهد بود . بهترین راه این است که اصلاً این خوراکی‌ها را نخرید و در خانه نگه ندارید. به این ترتیب اگر چشمتان به آن‌ها نیفتد به تدریج دیگر به خوردن آن‌ها علاقه نخواهید داشت و این خود گام بزرگی به جلو است. علت اصلی این است که این خوراکی‌ها دارای نمک و شکر زیادی هستند. نمک سدیم دارد که مصرف سدیم باعث احتباس آب در بدن می‌شود که خود مانعی است برای کاهش وزن. قندهای موجود در این غذاها هم از نوع قندهای ساده‌اند که در مدتی کوتاه قند خون را بالا برده، منجر به تولید انسولین زیاد و جهش ترشح انسولین میگردند  که همین امر روند چربی‌سوزی را کند می‌کند و اشتهای شما را بیشتر خواهد کرد.

کربوهیدرات‌ها را بشناسید

حذف همه غذاهای دارای کربوهیدرات از رژیم غذایی اشتباه محض است، کروبوهیدراتها نوع خوب دارند و هم نوع بد دارند . آن غذاهایی که با آردهای تصفیه‌شده درست شده‌اند، باید کنار گذاشته شوند. برنج و نان سفید، بیسکویت‌ها، پاستا و کیک‌ها از این دسته خوراکی‌ها هستند. آن‌ها باعث می‌شوند نفخ کنید، هضم غذا مختل شود، به یبوست مبتلا شوید و چربی در بدنتان تجمع یابد. در مقابل، رژیم غذایی  که منابع تأمین‌کننده کربوهیدرات آن، نان‌های تهیه شده از آرد کامل و تصفیه نشده، نان جو، برنج قهوه‌ای، سیب زمینی شیرین، میوه‌ها و سبزی‌ها باشند، به مراتب سالم‌تر خواهد بود.

* مراقب نوشیدنی‌های مصنوعی باشید

آب‌میوه‌های مصنوعی یکی از انواع نوشیدنی‌هایی هستند که خیلی از ما فکر می‌کنیم چون «مایع» می‌باشند، در بدن نمی‌مانند و چاقمان نمی‌کنند، در حالی که اکثر این نوشیدنی‌ها پرکالری هستند.

باز هم دقت کنید...

نکته دیگر این است که در خوردن غذاهای دارای کربوهیدرات‌های سالم هم زیاده‌روی نکنید، چون به هر حال این مواد دارای انرژی هستند و اگر مقدار زیادی از این خوراکی‌ها را در مدت کوتاهی بخورید، بدنتان به یکباره انرژی زیادی دریافت خواهد کرد که نمی‌تواند آن‌ها را متابولیزه کند. در واقع بدن به این همه انرژی در زمان اندک نیازی ندارد و به ناچار این کالری‌های اضافی به چربی تبدیل خواهند شد.

آخر شب غذا نخورید

واضح است که آخر شب همه خسته‌اند و پس از غذا خوردن یک راست به تخت خواب می‌روند. به این ترتیب قند خون بالا می‌رود، بدون اینکه هیچ انرژی مصرف شود. این امر هم به ایجاد چربی اضافی می‌انجامد.

جراحی های لاغری وکاهش وزن
رژیم اتکینز

اصول علمی کنترل وزن

. . برای مطالعه شما

رژیم غذایی بزرگسالان
رژیم غذایی بزرگسالان رژیم غذایی بزرگسالان اهداف:    تأمین نیازهای تغذیه ای افراد بزرگسال سالم متناسب با میزان فعالیت جسمانی و اندازۀ جثه آنها.موارد کاربرد: &nbs...
نمونه رژیم دیابتی
نمونه رژیم دیابتی نمونه اي از محاسبه يك رژيم غذايي بيمار ديابتي با استفاده از فهرست جايگزيني انرژي  =  2000     چربي = 55        پروتئين = 75          كربوهيدرات = 280     گ...
رابطه  اضافه وزن و چاقی با یائ...
رابطه اضافه وزن و چاقی با یائ...       رابطه  اضافه وزن و چاقی در یائسگی:  در هنگام یائسگی ، چون تخمدان ها میزان استروژن ( هورمون زنانه )  کمتری تولید می کنند ...
روش محاسبه انرژی کودکان
روش محاسبه انرژی کودکان محاسبه انرژی در کودکان، بدو تولد تا 10 سالگی:   سن(سال) بدو تولد – 5/0 5/0 – 0/1 3 -1 6-4 10-7 انرژی (kcal) 115 xWt(kg) 5/1 xWt(kg)...