کمر باريک و خوش اندام

چه کنيم تا کمر باريک و خوش اندام شويم!؟

،

اين مسئله دغدغه بسياري از دختران و زنان است. بيشتر آقايان ميانسال هم به دنبال راهي هستند تا شکم خود را کوچک کنند ولی در غذا خوردنشان تغيير ندهند.

آيا امکان پذير است؟ راه حل چيست؟

غذاهايي که محتواي کالري آنها بيش از نياز بدن ما باشد، اين کالري اضافي به صورت چربي در مناطق سينه، شکم و رانها جمع شده و گاه به صورت گره هايي در زير پوست احساس مي شود نظريات

چاقي هاي موضعي حتي در سنين 13 يا 14 سالگي هم ديده مي شوند ولي با شروع قاعدگي در زنان و ترشح بيشتر هورمون استروژن و پروژسترون بيشتر بروز مي کنند.

مسأله ارث در ايجاد چاقي موضعي تأثيري ندارد بلکه اين شرايط زندگي و زياده روي ما است که آنرا به وجود مي آورد.

کسانيکه به صورت بي رويه از قرصهاي ضد بارداري، آرام بخش، مسکن و قرصهاي ضد اشتها مصرف مي کنند، پس از مدتي ممکن است دچار چاقي موضعي شوند.

اما چگونه چاقي موضعي را از بين ببريم؟ يا به عبارتي کمر باريک شويم.

بر اساس کتاب "درمان چاقي موضعي" ** ، درمان چاقي موضعي شش اصل دارد.

رژيم غذايي مخصوص   دفع مواد زائد   تنفس صحيح و رساندن اکسيژن    ورزش   ماساژ   آرامش رواني

 رژيم غذايي درست   :   يک رژيم لاغري با کالري معين + حذف مواد غذايي مضر

نکته اساسي در لاغر شدن « اراده » است . اراده در « نه » گفتن به غذاهاي خوشمزه....

مواد غذایی که نباید مصرف شود :

شکر ( به هر شکل ) شامل : شیرینی . نوشابه . شکلات . نبات . آبنبات و ....... روغن ها ( خصوصا حیوانی ) مایونز . نوشابه . ماهي دودي، پيتزا، بادام، پسته و فندق شور، ماهي تن با روغن و ديگر کنسروها که داراي روغن و نمک زيادي هستند

 

اولين اصل حذف چربی های اضافه بدن  ، کنترل غذا و رعايت يک رژيم مناسب است  و مرحله دوم حذف مواد زائد بدن است .

مواد زائد بدن سموم حاصل از سوخت و ساز پروتئين ها و چربی ها است و همچنين موادی که از طريق آلودگی های غذايی وارد بدن شده اند . اين مواد از سه طريق از بدن خارج می شوند ؛

کليه ها ، روده ها و پوست . که فعاليت صحيح اين اندامها موجب سلامت بدن می شود .

کليه ها:

 برای اينکه کليه ها بتوانند به درستی فعاليت خود را انجام دهند بايد در سلامتی کامل باشند ، همچنين در روز به ميزان کافی آب مصرف شود . بدن ما روزانه به 8 ليوان (2 ليتر) آب نيازمند است که از طريق نوشيدنی ها و غذاها تأمين می شود . برای تأمين آب مورد نياز بهتر است در بين وعده های غذايی 2 تا 3 ليوان آب يا آب ميوه های تازه و يا حتی آب سبزيجات مصرف شود . البته ميزان زياد آب ،  به يکباره نبايد نوشيده شود ، چرا که موجب آزار معده می گردد.

مصرف دم کرده های گياهی مثل چای کاکل ذرت و چای دم گيلاس ،  موجب افزايش ادرار می شود . کدو تنبل ، کلم پيچ ، مارچوبه ، شاهي ، تربچه ، پياز ، سيب درختي ، گريپ فروت ، آناناس غذاهايی هستند که با افزايش ادرار به دفع بهتر مواد زائد کمک می کنند .

همچنين ، مصرف سبزی خوردنی که حاوی شاهی زياد است علاوه بر کمک به دفع مواد زائد موجب کاهش چربی خون می شود . سالاد حاوی کلم و پياز خام ريز شده نيز  بسيار مفيد خواهد بود. روده ها:

يکی از مکانهای ديگر دفع مواد زائد هستند . يبوست يکی از مشکلاتی است که بسياری از افراد چاق به آن مبتلا هستند . فعاليت کند روده ها موجب دفع دير به دير و مشکل تر مدفوع می شود .

(مصرف 8 تا 12 ليوان مايعات در روز بسيار مفيد است وليکن مصرف زياد آب و مايعات با غذا موجب بروز اختلال در هضم غذا می شود .

 عدم تحرک کافی و پشت ميز نشينی موجب کاهش فعاليت روده ها می شود . پياده روی و انجام حرکات نرمشی در منزل ، شناو حتی انجام نرمشهای نشسته مانند منقبض و منبسط کردن عضلات جداره شکم کمک شايانی به فعاليت دستگاه گوراش می کند .

 نوشيدن آب کافی در روز از بروز يبوست جلوگيری می کند . همچنين نوشيدن يک ليوان آب ولرم پس از برخواستن از خواب می تواند مفيد باشد .

 خوردن سبزيجات و ميوه جات و نانهای سبوس دار که دارای فيبر بيشتری هستند به افزايش حجم مدفوع در دفع بهتر آن کمک می کند . در صورت عدم ايجاد نفخ ، آش کلم درمان موثری برای رفع يبوست است . موادی که بطور سنتی به عنوان مسهل ها شناخته شده اند مثل آلوی خيسانده که هم دسر خوشمزه ای است و هم مسهل می باشد .

 مصرف جوانه گندم به همراه سالاد يا ماست و مصرف پودر مخمر آبجو به همراه ماست يا شير نيز مسهل است .

 کاستن از فشارهای عصبی و آرامش خيال موجب کاهش گرفتگی عضلات دستگاه گوارش می شود .

پوست:

يکی از ديگر مکانهای دفع مواد زائد است .

سونا و ماساژ بدن خصوصاً در قسمتهای دارای چربی اضافی به تنفس بهتر پوست بدن کمک می کند و همچنين احساس طراوت و شادابی بوجود می آورد .

عمل ماساژ را خودتان در حمام هم می توانيد انجام دهيد . ماساژ پوست بوسيله ليفهای تهيه شده از الياف طبيعی تاحدی که به افزايش جريان خون و سرخی منطقه بيانجامد مفيد است ،  پس از ماساژ و سونا حمام  کردن با آب سرد به حفظ حالت پوست کمک می کند .

رزش ، بخش بسيار مهمی از برنامه کنترل وزن است . با انجام ورزشهايی با ريتم آرام مثل شنا ، بدن با استفاده از اکسيژن ، شروع به سوزاندن چربی ذخيره شده خود می کند . ورزش کردن برای بدن فوايد بسياری دارد .  از آن جمله ، افزايش استحکام عروق و در نتيجه کاهش ابتلا به بيماريهای قلبی و عروقی است ، ضمنا در اثر انجام تمرينات ورزشی ، توان بدن در استفاده از قندها افزايش يافته و احتمال ابتلا به ديابت کمتر می شود.

بافتهای بدن ، به مرور زمان ، سفتی و فرم طبيعی خود را از دست می دهند ، با انجام ورزش از شل شدن و دفرمه شدن عضلات جلوگيری می کنيم ، همچنين اراده قوی تری برای ادامه رژيم غذايی در ما به وجود می آيد . با ورزش احساس نشاط و اعتماد به نفس بيشتری می کنيم  . با انجام نرمشهای ملايم در ابتدا و سپس انجام ورزشها استقامتی ، مثل دويدن با ريتم آرام و شنا کردن ، حتی بدون رژيم 2 تا 3 کيلوگرم از وزن بدن شما پس از مدتی کاهش می يابد و اين بهترين راه برای کاهش چند کيلوگرم اضافه وزن است . ولی در افرادی که بيشتر چاق هستند ،  ورزش و رژيم غذايی توأم مفيد است .

شايد در ابتدای شروع ورزش ، وزن شما کاهش نيابد که دليل آن جايگزينی بافت ماهيچه ای به جای چربی است ولی پس از مدتی با افزايش حجم ماهيچه ها اکسيداسيون بافتی افزايش يافته ، با انجام ورزش گردش خون ماهيچه بيشتر می شود و بدن از ذخائر چربی برای تأمين انرژی استفاده می کند . بدين ترتيب حتی درحالت عادی ، سوخت انرژی در بدن يک ورزشکار 8 تا 14 درصد بيشتر از يک فرد عادی است . با انجام ورزش با ريتم منظم ، عضلات شما خسته نخواهد شد ،  چون خستگی عضلات ، به دليل تجمع مواد زائد حاصل از سوخت چربيهاست و با درست  نفس کشيدن و تأمين اکسيژن کافی برای عضلات ، اين مواد تجمع نمی يابند . مدت زمانی که برای ورزش روزانه توصيه می شود ، 15 دقيقه است ؛ يا 60 دقيقه ورزش ملايم و يا سه بار ورزش سنگين در هفته که البته انجام ورزش روزانه مفيد تر می باشد

لازم نيست برای ورزش کردن مکان خاصی داشته باشيد ،  شما می توانيد در منزل با انجام حرکات نرمشی و پياده روی ، روزانه به مدت 30 دقيقه ، حدود 300 کالری انرژی بسوزانيد .

نکاتی که بايد درباره ورزش کردن بدانيد:

1- ورزشی را انتخاب کنيد که دوست داشته باشيد و بتوانيد برای مدت زمان طولانی هزينه آنرا بپردازيد ، ضمنا دسترسی به آن نيزبرای شما آسان باشد ، تا بتوانيد برای مدتی آنرا ادامه دهيد و يک ورزش مقطعی برای شما نباشد .

2- هرگز خود را مجبور به ورزشی نکنيد که مناسب شما نمی باشد .

3- در هنگام ورزش ، به انجام حرکات ورزشی فکر کنيد و آنها را با دقت و درست انجام دهيد .

4- در شروع با انجام حرکات سنگين و طولانی بدنتان را خسته نکنيد ، بلکه ورزش را به مرور زياد کنيد .

 

گردآوری :

جواد سبحانی

مشاور تغدیه و رژیم درمانی

تلفن :6064720

 

 

. . برای مطالعه شما

چاقي در ايران اپيدمي شده است
چاقي در ايران اپيدمي شده است چاقي در ايران اپيدمي شده است  وزير بهداشت از همه‌گيري چاقي در ايران خبر داد و گفت: 18درصد ميانسالان و 50 درصد مردم تهران دچار افزايش وزن و چاقي مفرط هستند. ك...
چند راهنمايي کلي رژيمي
چند راهنمايي کلي رژيمي چند راهنمايي کلي رژيمي توصيه عمومي توصيه ويژه آموزش کاهش مصرف چربي بخصوص چربي اشباع شده وکلسترول   جايگزين کردن گوشت گاو بدون چربي، مرغ و بوقلم...
مواد غذایی که باعث افزایش دوپا...
مواد غذایی که باعث افزایش دوپا... آن چه ما می خوریم بر تشکیل ناقلان عصبی اثر می گذارد و برخی از این ناقلان عصبی اثر قابل توجهی بر حال و هوا، اشتها و هوس های غذایی ما دارد. در حالی که عوامل بسیار...
چند تذکر مهم رژیم غذایی پر فیب...
چند تذکر مهم رژیم غذایی پر فیب... چند تذکر مهم رژیم غذایی پر فیبر: 1-    سبوس غلات می تواند فیبر مؤثر، کم هزینه و قابل دسترسی در رژیم غذایی پر فیبر باشد.2-    در افراد با رژیم نرمال که دچار یبوس...