سلول «بیگ» امیدی جدید در درمان چاقی

 

از مدت ها پیش دانشمندان بر سر وجود دو گونه از سلول های چرب در بدن انسان که ارتباط مستقیمی با چاقی افراد دارند، توافق نظر داشتند.

این سلول ها شامل سلول های چربي سفید و سلول های چربي قهوه ای بودند. سلول های سفید مسئول ذخیره کالری در بدن هستند و در صورت ازدیاد آنها چاقی رخ می دهد.

دسته دیگر که موسوم به سلول های قهوه ای هستند، کالری ذخیره شده در سلول های سفید را برای تولید انرژی مورد نیاز سلول های ماهیچه ای یا تولید گرما می شکنند. هم اکنون محققان موسسه سرطان دانا ـ فاربر به وجود نوع سومی از سلول های چربي پی برده اند که سلول بیگ نام گرفته است.

بررسی های ژنتیکی نشان می دهد که این نوع سوم می تواند برای درمان چاقی مورد استفاده قرار گیرد.

مدت ها قبل هم دکتر براث اسپایگلمن به وجود نوع سومی از سلول های چربي اشاره کرده بود و در واقع او و تیمش اولین گروهی محسوب می شوند که این سلول ها را تشخیص داد و توانستند آن را تعیین توالی کنند.

طبق یافته های آنها این سلول ها اشتراکات زیادی با سلول های چربي قهوه ای دارند. یکی از این اشتراکات این بود که هر دو دسته توانایی سوزاندن مقادیر زیادی کالری را دارند، چرا که هر دوی آنها حاوی ارگان های تامین انرژی موسوم به میتوکندری است.

در واقع میتوکندری به عنوان مخزن احتراق سلولی عمل می کند و می تواند با مصرف سلول های چربی، انرژی مورد نیاز سلول را تامین کند.

ویژگی درمانی سلول های چربي قهوه ای و سلول های بیگ حالا دیگر کاملا برای دانشمندان روشن شده است. آزمایشی روی موش های دستکاری شده ژنتیکی انجام گرفت، به نحوی که میزان سلول های قهوه ای و بیگ در آنها بیشتر از حد طبیعی بود.

نتایج نشان داد که این موش ها مقاومت بیشتری در مقابل دیابت و چاقی از خود نشان می دادند.سلول های قهوه ای مقدار زیادی از پروتئینی موسوم به یو ـ سی ـ پی ـ ۱ تولید می کنند که این پروتئین برای سوزاندن کالری و تبدیل انرژی، مورد نیاز میتوکندری است. این در حالی است که سلول های بیگ میزان کمتری از این پروتئین را تولید می کنند، ولی با این حال، طی تغییراتی که در اثر پاسخ به برخی از هورمون ها و سرما از خود نشان می دهند، می توانند مقادیر زیادی از این پروتئین ها را فعال کنند و از این طریق توانایی خود را در سوزاندن کالری برابر با سلول های قهوه ای نگه دارند.

● هورمون تبدیل کننده

یکی از هورمون هایی که به عنوان محرک این سلول ها عمل می کند تا سلول بیگ یو ـ سی ـ پی ـ ۱ بیشتری تولید کند، هورمون ایریسن است.

این هورمون طی ورزش از سلول های عضلانی آزاد می شود. در سال گذشته اسپایگلمن در این باره گفته بود ایریسن باعث تغییر شکل سلول های چرب سفید به سلول های بیگ می شود و در واقع طبق نظریه او می توان گفت سلول های سفید بر اثر این هورمون به نوعی از سلول های قهوه ای تبدیل می شوند.

حجم بالای سلول های چرب قهوه ای در بدن یعنی افزایش سرعت سوزاندن کالری های ذخیره شده و در نتیجه لاغری فرد. موسسه دانا ـ فاربر نتایج تحقیقات خود درباره هورمون ایریسن را در اختیار شرکت داروسازی امبر قرار داده است و حالا این شرکت در صدد ساخت دارو های هورمونی برای مبارزه با دیابت و چاقی است.

نکته: تحقیقات جدید نشان می دهد نوعی از هورمون ها قادرند چربی های سفید (چربی های ذخیره ای و مضر) را به نوع جدید کشف شده چربی ها که بیگ نامیده می شود و قابلیت تولید انرژی در بدن را دارد تبدیل کند. این موضوع راه را برای لاغر شدن تدریجی و حل مشکل کبد چرب فراهم می کند

سلول های قهوه ای از سلول های بنیادینی منشأ می گیرند که پیش ساز سلول های عضلانی نیز هستند. اما سلول های بیگ از پیش ساز های خود یعنی سلول های سفید حاصل نمی شوند. این سلول ها در تجمعات نخودی شکل چربی که در اطراف مهره های گردن و ستون فقرات وجود دارند، یافت می شوند. طبق تحقیقاتی که توسط سه تیم در سال ۱۳۸۸ روی ذخایر چربی بدن صورت گرفت، معلوم شد که در واقع سلول های قهوه ای همان سلول های بیگ هستند.

طبق بررسی های انجام گرفته معلوم شد، پروتئینی به نام پی ـ آر ـ دی ـ ام ـ ۱۶ در چرخه طبیعی سلول های قهوه ای نقش دارند و در واقع سلول های قهوه ای برای تولیدشدن به این پروتئین احتیاج دارند.

طبق یافته های جدیدی که تیم یو ـ سی ـ اس ـ اف منشر کرد، معلوم شد داروهای دیابت تیپ ۲، موسوم به تی ـ زد ـ دی ها (مثل اکتوس و آواندیا) باعث تولید پی ـ آر دی ـ ام ـ ۱۶ در حیوانات آزمایشگاهی می شوند که این خود باعث تغییر شکل سلول های سفید به سلول های قهوه ای می شود.

در واقع این پروتئین ها در سلول های سفید تجمع می یابند و به حدی می رسند که می توانند از طریق ژنتیکی پذیرنده ای موسوم به پی ـ پی ـ ای ـ آر ـ گاما را فعال کنند تا با فعال شدن آن مکانیسم تبدیل سلول های سفید به سلول های قهوه ای شروع شود. ولی با کمال تاسف معلوم شد که داروهای تی ـ زد ـ دی عوارض جانبی مخرب زیادی از خود به جا می گذارند که از این دست می توان به عوارض چند وجهی اشاره کرد که باعث کاهش مایعات بدن یا اختلالات قلبی می شوند.

چنانچه بتوان دارو هایی تولید کرد که بتوانند بدون ایجاد عوارض، پروتئین پی.آر ـ دی ـ ام ـ ۱۶ را تولید کند می توان بر این مشکل نیز غلبه کرد.

● تلاش برای تبدیل بدون عوارض

محققان موسسه سی ـ یو ـ ام ـ سی در تلاشند تا راهی ساده تر برای این تغییر شکل چربی ها از حالت ذخیره ای به مصرفی پیدا کنند. آنها موفق شدند که نشان دهند افزایش فعالیت یک گروه از آنزیم ها موسوم به سیرتونین (سیر ۲) در موش های آزمایشگاهی می تواند فعالیت متابولیسمی آنها را افزایش دهد که از نظر آنها این افزایش متابولیسم در اثر تحریک فرآیند تغییر شکل چربی های سفید رخ داده است.

یافته های دانشمندان تا به امروز دو نتیجه در پی داشته است؛ نخست این که اگر بتوان راهی برای کاهش فعالیت تی ـ زد ـ دی ها پیدا کرد شاید بتوان نشان داد که آنها آنقدر هم مخرب نیستند.

دوم این که یک راه برای کاهش فعالیت مخرب آنها این است که از ترکیبات جدیدی استفاده کرد که با این کار براحتی می توان اثرات مخرب داروها را کنترل کرد تا بتوان با کمترین عوارض چربی های سفید را به قهوه ای تبدیل کرد.

به هرحال امید می رود تحقیقات بعدی بتواند مشخص کند که سلول های بیگ به چه شکلی تشکیل می شوند، اما در حال حاضر و تا روشن شدن پاسخ این معما به نظر می رسد ورزش بهترین راه حل برای خلاصی از شر چربی های اضافی است. پس بی خود خودتان را به یک مشت قرص و دارو دلخوش نکنید، روزنامه را ببندید و برای نیم ساعت به ورزش بپردازید. بگذارید طبیعت خود چربی های سفیدتان را به رنگ قهوه ای در آورد!

. . برای مطالعه شما

ارزیابی اولیه دیابت
ارزیابی اولیه دیابت ارزیابی اولیه دیابت برای ثبت اطلاعات کلینیکی و هم چنین نتایج تحقیقات باید یک فرم استاندارد شده مورد استفاده قرار گیرد.بایگانی اطلاعات ثبت شده برای تأمین کیفیت خ...
تفكر مثبت
تفكر مثبت تفكر مثبت يكي از راههايي كه احتمالاشما بعنوان يك فرد چاق به آن متوسل شده ايد يا مي شويد رژيم هاي محدود از كالري است. با مصرف كم مواد غذايي ودريافت كالري در حد ك...
رژیم نــرم ( رژیم غذایی نرم )
رژیم نــرم ( رژیم غذایی نرم ) رژیم نــرم ( رژیم غذایی نرم ) ...
تغذیه در سرطان غدد لنفاوی( لنف...
تغذیه در سرطان غدد لنفاوی( لنف... افراد مبتلا به لنفوم معمولاً به انرژی بیشتری نیاز دارند. نیاز به انرژی ممکن است در طی درمان لنفوم بوسیله شیمی درمانی و یا در صورت وجود عفونت و درجه حرارت بالای ...