تعادل انرژی (چاق يا لاغر شدن )

چگونه چاق يا لاغر مي شويم :

اساس هر برنامه ي موفق كنترل وزن، توجه به سوخت و ساز انرژي در بدن آن شخص و تعادل انرژي در بدن او براي مدت طولاني رژيم است. از اين رو به توضيح چگونگي تعادل انرژي در بدن مي پردازيم.
تعادل انرژي
تعادل انرژي در بدن بدين صورت است كه اگر فرد بخواهد لاغر شود  بايد در بالانس  منفي انرژي باشد؛ بدين معني كه مصرف انرژي( غذاي مصرفي) كمترازسوخت انرژي در بدن باشد، از اين رو بدن از ذخائرش براي حيات و انجام فعاليت هاي روزانه استفاده مي كند. در صورت افزایش وزن يابد در تعادل مثبت انرژي قرار گیرد  يعني انرژي مصرفي بيشتر از نياز بدن باشد كه اين انرژي اضافي صرف ساخت اندام يا ذخيره به صورت چربي در بدن شود و اگر بخواهيد وزن ثابت بماند، مصرف و سوخت انرژي بايد برابر باشند. درك اين مفاهيم بسيار ساده است ولي مشكل، محاسبه ي اين تعادل ها است.
با نگاه عميق تري به مطالب ذكر شده درخواهيم يافت كه تعادل انرژي در بدن دو كفه دارد. يك كفه ي آن كالري وارد شده به بدن است كه از طريق كربوهيدرات، چربي و پروتئين موجود در غذاها به وجود مي آيد. پس با محاسبه ي انرژي غذاي مصرف شده كنترل آن آسان است و كفه ديگر سوخت انرژي در بدن است. زيرا با توجه به شرايط فيزيولويژيك بدن هر فرد متفاوت است. سوخت انرژي در بدن شامل انرژي پايه مورد نياز براي حيات( RMR ) و انرژي مورد نياز براي انجام فعاليت و انرژي مورد نياز براي هضم غذاي خورده شده است.
انرژی ترموژنیک غذا
انرژي لازم براي هضم غذا كه 10 درصد از كل انرژي مورد نياز بدن را تشكيل مي دهد. اين انرژي بسيار متغير است وبستگي به حجم و نوع غذا دارد، مثلاً مصرف ادويه زياد با غذا موجب افزايش چشمگيري در اين انرژي مي شود و يا خوردن كرفس خام، هويج خام و سبزي خوردن به همراه غذا و سبزي هايي كه هضم آن در دستگاه گوارش نياز به انرژي بيشتري دارد و به صورت محدود موجب كاهش جذب چربي مي شوند، بسيار مفيد است و يا اينكه برنامه هاي غذايي تنظيم شده را در وعده هاي متعدد با ميزان كم(بجاي يك وعده حجيم) تنظيم مي كنند، اثر آن افزايش انرژي مورد نياز براي هضم غذاست. البته روي اين بخش از انرژي مورد نياز بدن خيلي سرمايه گذاري نمي شود چون درصد كمي از كل انرژي مصرفي بدن را شامل مي شود. اما  ببي تاثير هم نيست ؟؟؟

انرژی مصرفی فعالیت ها

قسمت دوم انرژي سوخته شده در بدن، انرژي مورد نياز براي انجام فعاليت هاي فيزيكي است كه 15 تا 30 درصد كل انرژي سوخته شده در بدن را در برمي گيرد. اين انرژي شامل كليه فعاليت ها از جمله فعاليت هاي شغلي در طول روز، رفت و آمدها و ورزش هاي حرفه اي است . اين بخش از انرژي سوخته شده در بدن متغيرترين جزء است، كه موجب افزايش و يا كاهش وزن مي شود.« فعاليت بيشتر= سوختن انرژي بيشتر بدن= از دست دادن وزن بيشتر ( در صورت كنترل مواد غذايي خورده شده)». از اينرو است كه رژيم درمانها تأكيد بسياري در انجام ورزش و نرمش در طول رژيم دارند. با ورزش كردن علاوه بر افزايش انرژي سوخته شدن، ميزان انرژي مورد نياز براي فعاليت هاي حياتي(انرژی لازم برای زنده بودن و عملکرد  قلب کبد و .....) افزايش مي يابد كه در مورد آن توضيح خواهيم داد.

  RMR : انرژي حيات ( بي ام آر )

در نهايت مهمترين و اصلي ترين بخش سوخت انرژي در بدن،RMR مي باشد كه شامل كليه فعاليت هاي نيازمند انرژي براي حيات است؛ مثل انرژي موردنياز براي تنفس عادي، ضربان قلب، گردش خون، ورود مواد غذايي به سلولها، دفع مواد زائد و... اين بخش 60 تا 75 درصد كل انرژي مصرفي را شامل مي شود.

گرد آوري :

مركز رژيم درماني جواد سبحاني

تلفن  مشهد  : 6064720

. . برای مطالعه شما

چاقی و بيماريهاي عفوني
چاقی و بيماريهاي عفوني نقش تغذيه در بيماريهاي عفونينقش تغذيه در بيماريها عفوني به چهار گروه مي توان تقسيم می شوند :1- تغذيه در رابطه با ايجاد بيماريهاي عفوني، شامل بيماريهاي گوارشي و ...
جراحی های لاغری وکاهش وزن
جراحی های لاغری وکاهش وزن اعمال جراحی کاهش وزن اقدامات غير جراحي از جمله رژيم درماني، داروهاي ضد اشتها، تمرينات ورزشي و رفتار درماني نتوا نسته اند دردراز مدت کاهش وزن قابل قبول و پايدار...
ارتباط بین چاقی و بیماری کرونا...
ارتباط بین چاقی و بیماری کرونا... آیا #کرونا_و_چاقی ارتباط دارند ؟ تحقیقات مشترک دانشگاههای ادینبورگ ، لیورپول و امپریال کالج لندن نشان داده است که متاسفانه شانس زنده ماندن افراد چاق در موارد شد...
چربی سفید و قهوه ای چیست؟
چربی سفید و قهوه ای چیست؟ چربی سفید یا تک حفره ای سلولیتچربی سفید یا تک حفره‌ای یا (White unicular adipose tissue) ، همان چربی معمولی است.چون در این نوع چربی ، چربی ذخیره شده در درون سلو...