تفاوت بین چاقها و لاغرها

سیرشدن یا  پر شدن معده
افراد لاغر  سیرشدن را به پر شدن معده ترجیح میدهند .
دلیل اینکار اشتباه گرفتن حس "پر" بودن با سیر شدن است و ما تصور میکنیم اگر زود دست از خوردن بکشیم، خود را از غذاها محروم ساخته ایم. یا شاید عادت داریم بدون توجه به اینکه نیاز بدنمان چقدر است، هرچه در مقابلمان باشد تمام کنیم.
گرسنگی  باعث مرگ نمی شود یا بلایی سر ما نمی آورد
اگر از گرسنگی وحشت داشته باشید، مدام برای پرهیز از آن به خوردن میپردازیم." افراد باریک گرسنگی را تحمل میکنند زیرا میدانند که حمله های گرسنگی همواره می آیند و میروند، پس از اقدام فوری خودداری میکنند.
غذا دیازپام نیست  از غذا برای تسکین غصه های خود استفاده نکنید . گرسنگی، خشم، تنهایی یا خستگی که چهار دلیل اصلی خوردن احساسی هستند، بین آنها تفاوت گداشته و به خود آمده و فرمان "ایست" بدهیم . اگر خشمگین، تنها یا خسته هستید، برای تسکین احساسات خود به دنبال یک راه حل جایگزین و بدون کالری باشید. . اگر هم خسته هستید، کمی استراحت کنید!
سبزیجات فراوان و میوه بخورید .  افراد لاغر در طول روز به طور متوسط سبزی و  میوه بیشتر از اشخاص چاق مصرف کرده و بیشتر از آنکه به مصرف مواد چرب تمایل داشته باشند، به مواد فیبری علاقمندند.  علاقه و عادات با تکرار به وجود می آیند.
تنوع مهم است اما به اندازه با برنامه ریزی
هر متخصص تغذیه به شما خواهد گفت که داشتن رژیم غذایی متنوع بسیار مفید است-اما تنوع بیش از حد میتواند نتیجه معکوس ببار آورد. تحقیقات نشان داده اند که مزه ها و بافتهای بیش از حد متنوع افراد را به پرخوری تشویق میکنند.  افراد باریک اندام دارای چیزی هستند که من آنرا "عادت غذایی" مینامم. اکثر غذاهای این افراد از مواد اولیه ای که با دقت انتخاب شده اند تشکیل میشوند. این غذاها از موارد تنوع بخش و غافلگیر کننده اندکی برخوردارند و در کل، رژیم غذایی آنها قابل پیش بینی است."
برای در پیش گرفتن این روش باید در مورد وعده های اصلی غذایتان تا حد امکان برنامه ریزی شده و ثابت باشد –دنبال کردن یک برنامه غذایی تقریبا از پیش تعیین شده، امکان افراط را از شما سلب میکند.
بیشتر حرکت کنید
لاغر اندامها، به طور متوسط هر روز دو و نیم ساعت بیش از افراد دیگر سرپا هستند- که برای سوزاندن ۱۵ کیلو در سال کافی است.
به اندازه بخوابید 
خواب کم و خواب زیاد هر 2 باعث  چاقی می شوند
صبحانه بخورید
خوردن   صبحانه باعث افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی می شود
غذاهاي شيرين  تعطیل
. با قطع مصرف شكر در رژيم غذائي،به راحتي مي توانيد مقدار زيادي از وزن خود را كاهش دهيد. اگر مي خواهيد وزن خود را سريعاً كاهش دهيد، از مصرف هرگونه مواد غذائي شيرين خودداري كنيد. به اين معنا است كه هيچ شكري را با قهوه با چاي خود نخوريد،از مصرف صبحانه هاي شيرين خودداري كنيدو حتي نوشيدني هاي شيرين را هم كنار بگذايد.

ورزش كنيد:
بسياري از ما معتقديم كه در زندگي پرمشغله امروزه ،ما وقت كافي براي انجام تمرينات ورزشي را نداريم. تمام اينها فقط بهانه است . توجه داشته باشيد كه هرگونه رژيم غذايي كه هيچ سختي نداشته باشد، براي شما بسيار مضر و بي فايده است. ار خیالات بیرون بیایید با معجزه لاغر نمی شویم
براي كم كردن وزن به فعاليت و تعهد نياز داريد
. هنگامي كه شما اين تغييرات را در رژيم غذايي خود اعمال كرديد،بايد ورزشهاي لازم را نيز در رژيم خود بگنجانيد و مقاومت كنيد. نتيجه چنين تغيراتي رسيدن به وزن دلخواه است. در اين صورت دوستان و اطرافيان شما اين پيشرفت ناگهاني شما را تحسين خواهند كرد.
تفکر مثبت
شما بايد روي تغييرات مثبتي كه كرده ايد تمركز داشته باشيد و هنگامي كه روي يكي از تغييرات تمركز كرده ايد مطمئن باشيد بهترين كاري را كه مي توانستيد انجام دهيد انجام داده ايد و بدانيد كه بهترين كار است. روي مسايل مثبت تمركز كنيد و از مسايل منفي دوري كنيد.
 تکلیف خود را مشخص کنید.
آیا می خواهید تا آخر عمر افسوس بخورید؟
آیا می خواهید همیشه از مشکل چاقی رنج ببرید؟
و یا دوست دارید که مشکل خود را حل نمائید؟
هر روز چند بار با خود بگویید.
مصرف غذای بیش از نیاز، باعث چاقی من شده است.
با ورزش و رژیم غذایی صحیح، مصرف غذایم را به اندازه نیازم می کنم و به وزن طبیعی می رسم.

جواد سبحانی
مشاور تغذیه و رژیم درمانی

. . برای مطالعه شما

رژیم غذایی قبل از دبستان
رژیم غذایی قبل از دبستان رژیم غذایی سالهای قبل از دبستان موارد کاربرد:    برای کودکان سالم 2 تا 6 سالهکفایت تغذیه ای:    این رژیم نیازهای کودک را بر اساس مقادیر RDA تأمین می کند(پیوست7...
فشار خون
فشار خون فشار خونفشار خون يکي از علائم اصلي حيات است، هنگامي که سرخرگ‌هاي بزرگ، قابليت ارتجاع و استحکام طبيعي خود را از دست بدهند و عروق کوچک نيز باريکتر شوند، فشار خون ...
لاغری و کاهش وزن در دوران شیرد...
لاغری و کاهش وزن در دوران شیرد... لاغری در دوران شیردهی خداوند بدن را به گونه ای آفریده است که تا شش ماه گی دوران شیردهی  اضافه وزن و چاقی ایجاد شده در بارداری از بین میرود و یکی از دلایلی ...
رژیم اتکینز
رژیم اتکینز رژیم های پر پروتئین هر چند یک تعریف استانداردی برای رژیم های پر پروتئین نداریم ، ولی رژیمی که 25% یا بیشتر از کالری دریافتی روزانه را به پروتئین اختصاص دهد ، رژ...