تغذیه در ماه رمضان

 

تغذیه، مکمل و فعالیت بدنی مناسب در ماه رمضان

رابطه بین تغذیه و فرهنگ موضوعی انکارناپذیر است. وظیفه متخصصین و کارشناسان تطابق توصیه های سلامتی با توجه به فرهنگ جوامع است. عمده مردم ایران مسلمان هستند، احکام اسلام جنبه های مختلف زندگی ما را در برمی گیرد. با فرارسیدن ماه مبارک رمضان الگو غذایی و فعالیت بدنی ما تغییر می کند، امیدواریم مطالب پیشرو به من ....

رابطه بین تغذیه و فرهنگ موضوعی انکارناپذیر است. وظیفه متخصصین و کارشناسان تطابق توصیه های سلامتی با توجه به فرهنگ جوامع است. عمده مردم ایران مسلمان هستند، احکام اسلام جنبه های مختلف زندگی ما را در برمی گیرد. با فرارسیدن ماه مبارک رمضان الگو غذایی و فعالیت بدنی ما تغییر می کند، امیدواریم مطالب پیشرو به منظور ارتقاء سلامت شما روزه داران عزیز مفید واقع شود.

 

قواعد سلامتی در رمضان

۱-از روزه به عنوان بهانه ایی برای عدم فعالیت بدنی استفاده نکنید. انجام فعالیت های بدنی در ماه رمضان بسیار ضروری است در غیراینصورت با تغییر الگو غذایتان مدت زمان بیشتری زمان  صرف میشود تا بدن سوخت و ساز خودش را تغییر دهد.

۲-بهترین زمان ورزش در رمضان هنگام صبح  بعد از خوردن سحری یا بعد از افطار است.

۳- سحری و افطاری باید حاوی غذاهای پروتئینی راحت و سریع الهضم، کربوهیدرات پیچیده و اسیدهای چرب ضروری باشد. لبنیات کم چرب، نان سبوس دار(سنگک یا بربری)، دانه های روغنی(گردو و بادام) و سیب از خوراکی های مناسب برای افطار می باشند.

۴-در مورد انجام فعالیت های ورزشی زیاد به خود سخت نگیرد، شدت آنها را کاهش دهید تا بتوانید ورزش خود را در طول رمضان ادامه دهید.

۵- دوره های حفظ توده عضلانی  ورزشکاران بدن ساز در این ماه باید به دقت انجام شود، بدین منظور فعالیت عضلانی بایستی زیر یک ساعت باشد، حدود ۴۵ دقیقه توصیه می شود.

۶- مصرف آب کافی در ورزشکاران روزه دار بسیار اهمیت دارد. باید از کم آب جلوگیری شود. برای مثال یک مرد با وزن ۱۰۰ کیلوگرم بایستی از زمان افطار تا سحر ۳ لیتر آب مصرف کند. 

۷- بسیاری از ورزشکاران پرورش اندام نگران از دست دادن وزن خود در رمضان هستند و بر این باورند که در فاصله کوتاه سحر تا افطار نمی توانند نیاز کالری خود را تامین کنند ولی اینطور نیست شما می توانید ۴ وعده را در این زمان بگنجانید: ۱- ساعت۴ وعده سحری ۲- ساعت ۳۰/۲۰ وعده افطار ۳- شام ساعت ۲۲  ۴- ۳۰/۲۳ یک میان وعده. اگرچه این شیوه الگو ایده آلی نیست ولی تنها راه تامین نیاز فرد ورزشکاری است که می خواهد روزه بگیرد.  

٭۸- مصرف بعضی مکمل ها غدایی در ماه مبارک رمضان برای افرادی که نیازشان از راه غذا تامین نمی شود توصیه میشود که عبارتند از: L-کارنیتین، اسیدآمینه ها ضروری، وی پروتئین، پودر کازئین، امگا ۳، مکمل مولتی ویتامین-مینرال، منیزیم در هنگام خواب، مکمل های آنزیمی هضمی، فسفاتیدیل سرین.   

٭ توجه: معرفی نام مکمل ها به منظور آگاهی خوانندگان است، مصرف آن ها باتوجه وضیعت جسمانی فرد و توصیه پزشک می باشد.

در آخر، ماه رمضان به معنی محدودیت تغذیه و فعالیت بدنی نیست بلکه الگو غذایی ما تغییر می کند وا ما با رفتارهای صحیح غذایی می توانیم به حفظ سلامت خود کمک کنیم. جسم ما هدیه زمینی خداوند است، انسان مومن موظف به سپاسگذاری از هر دو هدیه مادی و معنوی خویش می باشد.

رمضان مبارک

التماس دعا

 

. . برای مطالعه شما

تغذیه و افسردگی:
تغذیه و افسردگی: تغذیه و افسردگی: در بیماران افسرده سطح انرژی پایین است لذا اشتیاق زیادی به غدا خوردن ندارند و فرد در تغذیه دچار اختلال می شود. از طرفی کمبود برخی مواد غذایی باع...
زردچوبه و خواص آن مقدمه
زردچوبه و خواص آن مقدمه زردچوبه و خواص آن مقدمه زردچوبه، ريزوم (ريشه) گياهي است با نام علمي Curcuma Longa كه به نام Turmeic Root در جهان مشهور است. نامهاي ديگر آن شامل Indian Saffron ....
اعتیاد به کربوهیدرات و مقاومت ...
اعتیاد به کربوهیدرات و مقاومت ... 75% افراد  چاق به کربوهیدرات اعتیاد دارند. این حالت در اثر تولید زیاد هورمون انسولین پس از مصرف غذاهای  دارای کربوهیدرات ایجاد می شود. انسو...
لاغر شدن، تهیه غذا در منزل
لاغر شدن، تهیه غذا در منزل   تهيه غذا در خانه يكي از اموري كه شما را به آن توصيه ميكنم اين است كه همواره سعي كنيد تا حداكثر مواد غذايي مصرفي تان را در منزل خودتان تهيه كنيد. كمپوت ها...