مقایسه روشهای اندازه گیری چربی بدن

مقایسه روشهای اندازه گیری چربی بدن

اندازه گیری ترکیب بدن به چند روش قابل اندازه گیری است، که شامل روش هایی ساده و اغلب با دقت پایین تا روش هایی دقیق ولی پرهزینه و پیچیده می باشد. روش های ساده، ارزان عبارتند از:

1-   کالیپرها (اندازه گیری ضخامت پوستی-تن سنجی): این روش بر این فرض بنا نهاده شده که چربی زیر پوستی نشان دهنده ی نسبت ثابتی از چربی بدن است.

2-   استفاده از اشعه ی مادون قرمز (NIR): این روش بر این اساس است که مطالعات رابطه ی خطی بین چگالی نوری با چربی زیر پوستی و چربی کل را نشان داده اند.

3-   رسانایی بیوالکتریک (BIA): این روش رسانایی و سیگنال دهی الکتریکی در بافت های چربی، عضله و آب بدن را اندازه گیری می کند. با توجه به پیشرفت دستگاه های جدید این روش به یکی از روشهای استاندارد جهت اندازه گیری و غربالگری افراد چاق و دارای اضافه وزن تبدیل شده است . دستگاه های بادی کامپوزیشن بر اساس قدرت به انواع مختلفی تقسیم میشوند و دارای توانایی های مختلفی هستند . دستگاه های جدید (( که در مرکز ما هم استفاده میشوند )) دارای توانایی 1- اندازه گیری چربی کل بدن و تک تک اعضاء به تفکیک شامل دست راست و چپ، پای راست و چپ ، تنه و شکم در دو قسمت چربی احشایی( چربی داخل شکم ) و جربی زیر جلدی است 2- اندازه گیری املاح بدن 3-اندازه گیری پروتئین ها 4- اندازه گیری آب داخل سلولی وخارج سلولی .

این اطلاعات به عنوان تست غربالگری بسیار ارزان قابل استناد بوده و توانایی پیش بینی وضعیت سلامتی یا بیماری فرد درای اضافه وزن و چاق را در سالیان آینده را دارد .

پیش بینی ها شامل احتمال ایجاد بیماری کبد چرب، دیابت و بیماری قلب و عروق و دیگر بیماریهای مربوط به چاقی و اضافه وزن است .

دیگر روشها ....ادامه دارد

. . برای مطالعه شما

لاغر شدن، تهیه غذا در منزل
لاغر شدن، تهیه غذا در منزل   تهيه غذا در خانه يكي از اموري كه شما را به آن توصيه ميكنم اين است كه همواره سعي كنيد تا حداكثر مواد غذايي مصرفي تان را در منزل خودتان تهيه كنيد. كمپوت ها...
رژیم بارداری
رژیم بارداری تغذیه در دورانهای مختلف زندگی رژیم بارداری اهداف: 1- تامین نیازهای تغذیه ای زنان باردار در جهت حفظ بافت های بدن آنها 2- تامین رشد و نمو طبیعی جنین موارد کاربرد...
رژیم غذایی پارکینسون
رژیم غذایی پارکینسون رژیم غذایی پارکینسون تعریف کلی پارکینسونهدفها در رژیم غذایی پارکینسونکفایت تغذیه ای در رژیم غذایی پارکینسونارزیابی تغذیه ای در رژیم غذایی پارکینسونمشخصات رژیم غ...
نسبت دور کمر به قد
نسبت دور کمر به قد نسبت دور کمر به قد یک  اندازه گیری ساده برای ارزیابی خطرات ابتلا به بیماریهای موربوط  به شیوه زندگی مانند بیماریهای قلبی عروقی دیابت  و اضافه و...