عوارض کمبود روی در زنان باردار و کودکان

عوارض کمبود روی

عوارض کمبود روی در زنان باردار  و  کودکان
کمبود روی  در دوران حاملگی  بر روی جنین غیر قابل جبران است و اثرات آن بر رشد مغزی کودک در 2 سال ابتدای زندگی نیز تاثیر گزار است و احتمال جبران آن معمولا وجود ندارد .
کمبود روی کاهش قدرت ادراک و یادگیری ، کاهش ضریب هوشی ، تضعیف سیستم ایمنی و افزایش ابتلا به بیماری ها و کاهش سرعت رشد را میتواند به  دنبال داشته باشد . در زنان باردار کمبود خفیف روی می تواند منجر به بارداری طولانی مدت و زایمان آهسته ، تاخیر در رشد داخل رحمی ، ضعف  در انقباضات رحمی و خونریزی  قبل از زایمان  شود. نارسایی در  بلوغ جنسی به علت کمبود روی برای اولین بار در نوجوانان ایرانی گزارش شد.

روی با تاثیر بر فعالیت هورمون سوماتومدین ( فاکتورهای رشد شبه انسولینی )   که توسط برخی از بافتهای بدن نظیر سلولهای هپاتوسیت کبد ی ، هیپوفیز و مغز استخوان آزاد میشوند و از مهمترین علل رشد استخوان و غضروف در بدن هستند ( کاهش مقدار این هورمون در سنینین بالا میتواند باعث افزایش مقدار چربی خون شود )  .
 بدن هر فرد  سالم حدود 2 تا گرم روی دارد  کمبود روی بر غدد جنسی اثر گذاشته و باعث کمبود در ترشح هورمونهایی مانند تستوسترون میشود، روی از مهمترین عوامل رشد بوده  در سنین نوجوانی کمبود روی باعث  کوتاهی قد میشود .
همچنین کمبود آن با تاثیر بر اعصاب باعث کاهش قدرت حافظه و ضریب هوشی افراد مخصوصا کودکان می شود. روی تاثیر مثبت برغده تیروئید و ترشح انسولین دارد و همچنین با تاثیر بر افزایش تولید ویتامین D و در نتیجه جذب کلسیم در رشد استخوانی موثر است و کمبود آن باعث مشکلات  حاد از جمله پوکی استخوان خواهد شد .

روی در افزایش اشتهای افراد نیز تاثیر گذاشته و در  صورت کمبود فرد دچار کم اشتهایی و حتی کمخونی خواهد شد .
روی در هضم و جذب غذا خصوصا چربی ها تاثیر گذاشته و باعث جذب صحیح مواد غذایی میگردد.
یکی دیگر از خواص روی تاثیر آن بر روی DNA  و  RNA  سلولی  است و رشد سلولی است  .
 کمبود روی علاوه بر این میتواند  عوارضی همانند  : ریزش مو  و طاسی ، آكرودرماتيت انتروپاتيكا  ( یک اختلال ارثی  که در اثر کمبود روی ایجاد میشود ) ،  استفاده از غذاهای حاوی روی میتواند  تاثیر به سزایی  در کاهش بیماریهای مربوط به کمبود روی داشته باشد ، گاهی بسته به شرایط میتوان از مکملها نیز  استفاده نمود استفاده از مکملها  حتما باید تحت نظر  متخصصین تغذیه انجام  شود .  
چه کسانی در خطر کمبود روی قرار دارند ؟

 اولین گروه  ، افرادی  که که گوشت و لبنیات مصرف ننمایند بیشترین کمبود روی را دارند ، بعضی از بیماریها  و عادات غذایی نیز میتوانند مانع جذب روی می شوند.
چه بیماری ها و عادات غذایی کمبود روی ایجاد میکنند ؟
سندروم روده تحریک پذیر ، کولیت اولسراتیو، اسهال مزمن ، کرون ،  سرطان ، دیابت ،  بیماری های کلیوی ،   مشکلات کبد  و عادات غذایی همانند  گیاهخواری یا کمخوری های بسیار شدید  از علل کمبود روی  میتوان در نظر گرفت . وجود بعضی از مواد غذایی باعث کاهش جذب روی میشوند ، فیتاتها تاثیر به سزایی در کاهش جذب روی  دارند ، از منابع فیتات میتوان به حبوبات و  غلات کامل   اشاره نمود .

. . برای مطالعه شما

تفاوت پرخوری عصبی  Bulimia ner...
تفاوت پرخوری عصبی Bulimia ner... تفاوت پرخوری عصبی  Bulimia nervosa با خوردن ار اثر استرس پرخوری عصبی یا Bulimia nervosa با خوردن در اثر فشار عصبی فرق دارد . گروه بزرگی از مراجعین به مرکز...
میان وعده وچاشت مدارس
میان وعده وچاشت مدارس میان وعده های مدرسه:گاهی اوقات والدین توجهی به تغذیه ندارند و برای میان وعده تنقلات مضر را در کیف بچه ها قرار می دهند. اما این نگرانی وجود دارد که با ادامه این ...
کفایت تغذیه ای در رژیم غذایی د...
کفایت تغذیه ای در رژیم غذایی د... کفایت تغذیه ای در رژیم غذایی دیابت ملیتوس :   در این رژیم غذایی، کالری و مواد مغذی مورد نیاز بر اساس RDA تأمین می شود.مشخصات رژیم غذایی در دیابت نوع 1 و 2...
ليسيتين  مهمترین ماده تقویت هو...
ليسيتين مهمترین ماده تقویت هو... با تأمين غذاي مغز- ليسيتين - باعث افزایش ضریب هوشی و حافظه میگردد مهممترین منابع لیستین  : جوانه گندم ،  عدس ، ذرت ، شير ، تخم مرغ ، بادام زميني ، جگر گوساله ،...