رژیم سم زدایی

رژیم سم زدایی ؟؟؟

رژیم های سم زدایی (Deetoxification diets)

قبل از هر چیز باید بدانید این رژیمها مناسب تمام افراد نیستند و حتی میتوانند خطر ناک باشند اما به طور کلی رژیم های سم زدایی یا رژیم های  رفع مسمومیت گروهی از رژیم های غذایی  هستند که سموم تجمع یافته و مواد زاید باقییمانده در بدن  را دفع می کنند .

این نوع رژیم بر اساس درمان طبیعی است .  و بر مواد غذایی غذایی ذیل تاکید دارد :
دریافت حداقل مواد شیمیایی درون غذاها از طریق انتخاب غذاهای زیستی یا غیر فرآیند شده.
•    افزایش دریافت میوه ها، سبزی ها و سایر مواد غذایی که به فرآیند سم زدایی کمک  بسیار می کنند.
•    افزایش دریافت میوه ها و مایعات و موادی که  فرآیند  دفع ادرار و مدفوع کردن را تسریع می کنند.
رژیم های سم زدایی به چندین زیر گروه تقسیم می شوند.که شامل این  موارد  هستند :
 رژیم های خام خواری: بر اساس این فرضیه شکل گرفته اند که غذاهای پخته نشده از تجمع سموم در دستگاه گوارش جلوگیری می کنند؛
رژیم های یکتایی یا تکخوری ؛ در این رژیم ها شخص فقط یک یا دو نوع غذا (گاهی اوقات شکل مایع)را برای دوره زمانی 14 – 10 روز استفاده می کنند؛
 رژیم های روزه داری با آبمیوه؛ در آن ها فرد تحت تاثیر مقادیر زیادی آبمیوه و سبزیجات را به همراه آب و چای های گیاهی برای مدت یک تا سه روز استفاده می کند؛
 رژیم های گیاه خواری یا شبیه گیاه خواری: در آن ها فرد تحت رژیم تنوع زیادی از غلات کامل پخته شده، سبزیجات بخارپز شده، میوه های تازه و مقادیر کم غذاهای پروتئینی به همراه چندین لیوان آب و چای های گیاهی به صورت روزانه مصرف می کند.
تاریخچه :
تاریخچه رژیم های سم زدایی به عنوان روشی عمومی برای خارج سازی سموم از بدن به بیش از 5000 سال پیش بر میگردد.
در آنزمان  تشریفات مذهبی سالیانه آماده سازی روح و جسم به  نام پانچاکارما انجام میگردید . پانچاکارما یکی از بخش های طب آیورودیک در هندوستان بود. آیورودا یکی از سیستم های مرسوم مراقبت بهداشتی است که تاریخچه آن به حتی به  3500 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. در دوره سانسکریت علم زندگی طولانی بود.پانچاکارما برای پیشگیری از بیماری ها بوده و هم چنین آیورودیک نیاز به بازسازی روحی و از بین بردن الگوهای احساسی منفی در کنار خلوص جسمی دارد.
 آیورودیک دارای سه بخش است؛ مرحله ی آماده سازی که در آن مصرف شیرینی ها، نوشیدنی های کافئین دار و غذاهای فرآیند شده را از رژیم خود حذف کرده و زمان بیش تری را صرف مراقبه و پیاده روی در محیط طبیعت میکند؛ مرحله ی پاکسازی که شامل حجامت تنقیه، استفراغ (اجبار خود به استفراغ)، پاکسازی دستگاه تنفس و استفاده از مسهل ها بوده و در کنار آن فرد یک رژیم خیلی محدود سرشار از غلات کامل و سبزیجات دارد،
مرحله جوانی دوباره که در آن غذاهای جامد به تدریج به رژیم غذایی اضافه می گردند. کارورزان آیورودا در کانادا و ایالات متحده آمریکا در مرحله دوم پانچاکارما عموماً از روش حجامت و استفراغ استفاده نمی کنند.
در اروپا و شما امریکا مهمترین عامل ایجاد محبوبیت رژیم های سم زدایی، طبیعی درمانی است. طبیعی درمانی یک روش جایگزینی برای مراقبت از سلامت است که از بهبودی طبیعی و گرایشی که به سمت آن در آلمان و شمال امریکا در اواخر قرن 19 ایجاد شده بود، سرچشمه می گیرد. طبیعی درمانی بسیار  شبیه به گیاهخواری است، خصوصاً این که باید از غذاهای خام در آن استفاده شود.
 طبیعی درمانی های قرن بیست و یکم از انواع روش های مختلف در درمان بیماران از قبیل آب درمانی و درمان های فیزیکی در کنار تغذیه و توصیه های رژیمی استفاده می کنند. از سال 1980 تاکنون مردم امریکا علاقه زیادی به طبیعی درمانی پیدا کرده اند.
طبیعی درمان ها رژیم های سم زدایی را به تناوب توصیه می کنند تا بدن از شر سموم مختلف که از منابع متعدد وارد آن شده اند، آزاد گردد. این منابع سمی  عبارتند از:
•    فلزات سنگین. آن ها شامل ترکیباتی از قبیل کادمیوم، آرسنیک، نیکل، آلومنیوم، کروم، جیوه، وانادیوم، استرونیوم، آنتیمون، کوبالت و سرب می شوند که در بسیاری از فرآیند های صنعتی و بعضی از مواد پزشکی و هم چنین در مواردی از قبیل باتری ها، دستگاه های الکترونیک، ظروف آشپزخانه و سایر وسایل منزل  موجود هستند و ممکن است وارد بدن شوند .
•    ترکیبات شیمیایی سمی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم از طریق نوشیدنی های الکلی، باقیمانده های سموم دفع حشرات( حشره کشها ) ، افزودنی های خوراکی یا داروهای مختلف و مواد اعتیاد آور که خورده میشوند. هم چنین سمومی که از طریق هوا و سیستم  تنفسی  وارد بدن می شوند عبارتند از: محلول های شوینده خانگی همانند وایتکس ودیگر پاک کننده ها ی خانگی ، پاک کننده های لاک ناخن و داروهای ضد جوش حاوی بنزن و ...
•    سموم که در دستگاه گوارش از طریق مخمرها و سایر قارچ ها و میکروارگانیسم ها تولید می شوند. برای این که بدن از این سموم پاک سازی شود باید از مواد مسهل یا تنقیه کننده ها در رژیم سم زدایی استفاده شود. پزشکان  این روش عقیده  دارند که فرآیند هضم و جذب مواد در دستگاه گوارش ایجاد ترکیبات سمی میکند که باید با استفاده از مسهل ها و تنقیه کننده ها از بدن دفع گردند.
•    آمونیاک، اوره و سایر مواد حاصل از تجزیه و متابولیسم پروتئین ها. طبیعی درمان ها اغلب توصیه به سبک زندگی گیاه خواری در کنار تمرینات سم زدایی دوره ای می کنند تا تولید این محصولات جانبی از گوشت ها و محصولات لبنی ایجاد می شوند، کاهش یابد.
سومین عاملی که باعث جلب توجه مردم به رژیم های سم زدایی در اواخر دهه 1990 و اوایل سال 2000 شد، تغییرات محیطی است. بعضی از افرادی که در خصوص تاثیر محیط بر پرورش حیوانات نگران بودند شروع به استفاده از رژیم های سم زدایی کردند و سبک زندگی گیاه خواری را انتخاب نمودند. علاوه بر آن، آگاهی عمومی از نتیجه در معرض ترکیبات شیمیایی بودن (مثل ترکیبات صنعتی و سموم حشره کش، مصرف سیگار و در معرض دود آن قرار گرفتن و سایر مواد آلوده کننده) باعث شد که بسیاری از مردم رژیم های سم زدایی را به عنوان یک روش پیشگیری از بیماری ها و کاهش خطر آرتریت و سایر اختلالات انتخاب کنند.
توصیه :
کاربران طب جایگزین معمولاً توصیه می کنند که رژیم های سم زدایی در ماه های گرم سال  گرفته شود.
زیرا در آن زمان افراد به طور کنترل نشده از غذا و نوشیدنی ها یی استفاده میکنند که برای بدن میتواند مضرات بیشتری ایجاد کند .
 بسیاری از مردم توصیه می کنند که رژیم در روزهای تعطیل شروع شود یا از کارشان مرخصی بگیرند تا در صورت لزوم بتوانند بیش تر استراحت کنند. رژیم های سم زدایی معمولاً یک یا دو بار در سال استفاده می شوند.
در بسیاری از کتاب های رژیم های سم زدایی پرسش نامه هایی هستند که به وسیله ی آن ها خواننده می تواند نیاز خود به رژیم های سم زدایی را ارزیابی کند. لیست زیر یکی از انواع آن هاست و بیش از چهار "آری" نشان می دهد که فرد می تواند از مزایای این رژیم بهره ببرد:
•    آیا شما فقط یک بار در روز یا روز در میان مدفوع دفع می کنید؟
•    آیا شما از داروی خاصی یا مکمل تغذیه ای استفاده می کنید؟
•    آیا شما بیش از 2 بار در هفته گوشت قرمز  می خورید؟
•    آیا شما غذاهای آماده و یا کارخانه ای صرف می کنید؟
•    آیا شما سیگار می کشید ؟
•    آیا مشکل پوستی خاصی دارید یا دستگاه گوارش تان گاز زیادی تولید می کند؟
•    آیا الکل مصرف می کنید؟
•    آیا در شهری بزرگ و با آلودگی زندگی می کنید؟
•    آیا آب معدنی، قهوه یا انواع نوشابه ها را استفاده می کنید؟
•    آیا احساس خستگی، مشکلات خواب یا کمبود انرژی می کنید؟
افرادی که تصور شروع رژیم های سم زدایی دارند باید به تدریج خود را عادت دهند که مصرف نوشیدنی های کافئین دار را به یک هفته تا 10 روز قبل از شروع رژیم حذف کنند؛ چرا که قطع ناگهانی این نوشیدنی ها باعث سردرد می شود. هم چنین افراد تحت رژیم باید دریافت غذاهای شیرین، شکلات، الکل، محصولات لبنی، غذاهای پر چرب، غذاهای حاوی گندم یا مخمرها و غلات حاوی گلوتن (پروتئین الاستیک موجود در جو و چاودار) را کاهش دهند. غذاهای توصیه شده برای رژیم سم زدایی (به غیر از رژیم های یکتایی) شامل میوه های زیستی تازه و سبزیجات، برنج (هر دو نوع برنج قهوه ای  و باسماتی) و کیک های برنجی هستند. هم چنین سایر غلات از قبیل ارزن، دیلار(گندم سیاه)، انواع لوبیاها، حبوبات و نخود های سبز یا زرد، مغزهای بدون نمک، دانه ها، روغن زیتون و چای های گیاهی نیز توصیه شده اند. افراد تحت رژیم باید روزانه حداقل 8 لیوان آب تصفیه شده یا غیر معدنی مصرف کند.
در پیایان رژیم سم زدایی، افراد تحت رژیم باید به تدریج رژیم عادی را شروع کنند و در روز های اول می تواند از سوپ سبزیجات یا سبزیجات بخارپز شده استفاده نماید. آن ها نباید میوه ها و سبزیجات را تا روز دوم یا سوم مصرف کنند.

. . برای مطالعه شما

چربی
چربی چربی :   از نظر ساختمان شيميايي روغن ها و چربي ها شامل تركيبات مختلفي هستند كه كلسترول وتري گليسيريد از مهمترين اين تركيبات هستند. كلسترول يك تركيب شيمياي...
دختر یا پسر خودتان انتخاب کنید...
دختر یا پسر خودتان انتخاب کنید... دختر یا پسر خودتان انتخاب کنید ؟؟ تمايل ، كوشش و جستجو براي به دست آوردن يك وسيله مطمئن جهت تأثيرگذاري برجنسيت فرزند مورد نظر، به قدمت تاريخ بشر است.تعداد و تن...
پوکی استخوان
پوکی استخوان براي استخوان هايتان سرمايه گذاري كنيد  شما از كدام دسته افراد هستيد؟ شير نمي خوريد چون گران است؟ شير نمي خوريد چون فكر مي كنيد مخصوص كودكان ، ميانسالان و ب...
تنقلات
تنقلات تنقلات     تنقلات میزان کالری یک عدد آدامس 7 100گرم خیار شور 12 یک عدد گردو 30 100گرم چقاله بادام 30 یک پاکت کوچک ...