ویتامین دی نقش و عوارض کمبود آن

کمبود ویتامین دی در بدن

 ویتامین دی و نقش آن در بدن

مقدار زیادی از  ویتامین D  به طور طبیعی در بدن ساخته میشود از اینرو بسیباری آنرا  به عنوان ویتامین در نظر نگرفته و آنرا هورمون محسوب میکنند .
مقدار این ویتامین در مواد غذایی کم است قسمت عمده ای از نیاز بدن به وسیله  تاثیر   اشعه آفتاب  به روی پوست تامین میشود  . این ویتامین از کلسترول موجود  در بدن و تحت تاثیر اشعه آفتاب ( اشعه ماوراء بنفش )  ساخته میشود ، ساخت ویتامین دی در بدن مراحل مختلفی دارد ،  ابتدا در پوست تغییراتی در کلسترول ایجاد شده سپس به کبد رفته و  آخرین مرحله کامل  و فعال شدن این ویتامین در کلیه  ((  VIT.D3     انجام میگیرد . ویتامینD3  بیشترین فعالیت را نسبت به دیگر انواع  این ویتامین دارد .
با توجه به مراحل مختلف در تولید این ویتامین احتلال در هر مرجله میتواند باعث کمبود VIT.D در فرذ شود ، بیماریهای بسیاری مانندبیماریهای پوستی ، کبدی ، کلیوی میتوانند موجب کمبود ویتامین دی در بدن شوند .
چه افرادی در خطر کمبود ویتامین دی  ( VIT.D )  قرار دارند .
مهمترین مرحله تولید ویتامین D  تماس پوست با نور آفتاب و اشعه ماوراء بنفش است ، در فصلهای زمستان و پائیز که شدت نور آفتاب کاهش می یابد احتمال کمبود ویتامین  D  افزایش می یابد ، درمناطق ابری ،  اافرادی که مدتهای طولانی  در محیطهای بسته  به سر میبرند ، کسانی که  در اثر پوشش پوستشان در معرض اشعه آفتاب نیست  بیشترین  گروه در معرض کمبود ویتامین D هستند .
نقش ویتامین D  و  عوارض کمبود آن در بدن :
شناخته شده ترین تاثیر این ویتامین در استخوانسازی است که باعث  رسوب املاح همانندکلسیم و فسفر و دیگر املاح  در بدن شده و افزایش جذب این املاح را در روده نیز باعث میشود  ,در کمبود این ویتامین مقدار دفع کلیوی نیز افزایش می یابد، کمبود کلسیم  ,  و ویتامین دی از مهمترین علل بروز استئومالاسی ، پوکی استخوان ، پای پرانتزی، راشیتیسم،   تاخیر دندان در آوردن کودکان، تاخیر در نشستن و راه رفتن کودکان ، دردهای عضلانی و استخوانی ، فیبرومیالژیا، اوستئوآرتریت و همچنین اختلالات خلقی مانند “اختلال خلقی فصلی” و “سندرم خستگی مزمن” که در فصل های سرد شایعند مشکل زایمان به علت کوچک بودن لگن می شود   .
. از مهمترین نقشهای ویتامین D بیان ژن است و  در تقسیم سلولی نقش دارد ، تغییر در بیان ژن باعث بروز انواع سرطان میشود ، ارتباط بین کمبود ویتامین و یتامین و سرطان اثبات شده است.
باتوجه به آمار بالای کمبود ویتامین  D  در ایران ( حدود 80%  زنان ایرانی کمبود ویتامین دی دارند )  این  بدان معنا نیست که آقایان دچار کمبود ویتامین  D  نمیشوند هر دو جنس زن و مرد در خطر کمبود ویتامین D  فرار دارند ، با توجه به روش ساخت ویتامین دی که با قرار گرفتن پوست در معرض نور مستقیم آفتاب تولید میگردد ساکنین شهرهای که  دچار آلودگی هوا هستند یا ساکنین و شاغلینی که در آپارتمان به سر میبرند ، افرادی که در مناطق ابری  زندگی میکنند باید مراقبت . کنترل بیشتری  داشته باشند
- توصیه های رایج گذشته که  تمامی نیاز بدن را تامین نمیکرد (  توصیه گذشته : در کودکان 400IU  و بزرگسالان IU 600   بود  ) بر اساس تحقیقات جدید مصرف این ویتامین برای کودکان  و بزرگسالان حداقل باید IU 1000  افرادی که دچار بیماری های خاص  مانند مشکلات عضلانی و استخوانی هستند 2000IU  در روز نیاز به مصرف دارند .

توصیه های رایج مبنی بر اینکه مقدار کافی ویتامین D برای بچه ها ۴۰۰IU در روز و برای بزرگسالان ۶۰۰IU ، منسوخ شده است. مطابق تحقیقات جدید میزان مصرف روزانه ویتامین D برای بچه ها و بزرگسالان باید حداقل ۱۰۰۰IU در روز باشد و افراد دارای مشکلات عضلانی و اسکلتی باید روزانه ۲۰۰۰IU ویتامین D دریافت کنند.
مکملهای ویتامین دی در دوزهای توصیه شده معمولا عوارض خاصی ندارند و بسیار ارزان در اختیار فرد قرار میگیرند، فراموش نکنید در صورتیکه در معرض اشعه مستقیم آفتاب نباشید حتی مصرف یک لیتر شیر فقط حدود 10% از نیاز روزانه بدن شما را تامین خواهد کرد . در نتیجه تمام افراد باید سطوح ویتامین دی خود را اندازه گیری نموده تا در صورت کمبود مکمل های لازم را دریافت نمایند .

. . برای مطالعه شما

دیابت و درمان غذایی
دیابت و درمان غذایی روش محاسبه و برنامه ریزی رژیم بیماران دیابتی با استفاده از فهرست جایگزینی غذا مرحله اول: تعیین انرژی و مواد مغذی رژیم غذایی بیماردیابتی روش مختلفی برای محاسبۀ...
غذاهای مفید برای کبد چرب
غذاهای مفید برای کبد چرب رژیم غذایی برای کبد چرب پژوهشگران دانشگاه مینه سوتا معتقدند، چربی زیاد به کبد آسیب می‌رساند. در افراد چاقی که به بیماری کبد چرب مبتلا نیستند، چربی موجود در غذا ...
به و خواص آن
به و خواص آن میوه به  و فواید آن فواید- منبع غنی ویتامین «ث»، آهن و پتاسیم.- سرشار از پکتین (الیاف گیاهی حل شدنی) است.مضرات- بیش تر اوقات با مقادیر فراوانی شکر پخته می شود ...
تاثير تغذيه بر افزايش باروري
تاثير تغذيه بر افزايش باروري تاثير تغذيه بر افزايش باروري براي بسياري از افراد، داشتن فرزند ، يكي از مهمترين و پرمخاطره ترين تجربه هاي زندگي است. تحقيقات اخير حاكي از اين است كه از هر چهار ...