سردرد هاي ناشي از تغذيه

سردرد هاي ناشي از تغذيه

سردرذ

بسياري از افراد طي يك دوره طولاني و به صورت مستمر از سردرد رنج مي برند. آنها به پزشكان مختلف هم مراجعه مي كنند، اما با كمال ناباوري متوجه مي شوند هيچ دليل فيزيكي خاصي از سوي پزشكان براي سردرد آنها تشخيص داده نشده است.
پزشكان در عين حال داروهاي مختلفي را براي درمان اين بيماران تجويز مي كنند و از آنها مي خواهند تا در زمان احساس درد آن را مصرف كنند.
بيماران نيز در راستاي توصيه هاي پزشك مصرف داروها را آغاز مي كنند اما در ميانه راه به اين نتيجه مي رسند كه داروهاي تجويز شده فقط درد را آرام مي كند كه آن زمان هم پس از اتمام تأثير دارو با بازگشت درد مواجه و چه بسا شدت سردرد دو چندان نيز خواهد شد.
بدون ترديد كليه داروها داراي عوارض منفي هستند، لذا بايد راه حل بسياري از بيماريها و از جمله سردرد را در رژيم هاي غذايي جستجو كرد.
تعجب نكنيد، ممكن است غذا عامل اصلي سردردهاي مزمن افراد باشد، پس بازنگري در غذاهاي مصرفي و رژيم غذايي روزانه مي تواند عامل مهمي در خلاصي يافتن از شر مهمان ناخوانده اي به نام سردرد باشد.
حتي اگر غذا تنها عامل اصلي سردرد نباشد يكي از عوامل مهم آن است، بويژه اگر پزشك معالج هيچ عامل فيزيكي خاصي را در بروز درد تشخيص نداده باشد.
از ديرباز فشارهاي عصبي، استرس، كم خوابي، تابش نور فراوان، تغييرات آب و هوايي و بالاخره عطرهاي قوي عوامل ايجاد و يا تشديد سردرد تشخيص داده شده اند، اما هنوز بسياري از مردم نمي دانند كه همان غذاي معمولي مصرفي شان مي تواند عامل سردرد باشد.
اين در حالي است كه توقف مصرف برخي از موادغذايي مي تواند در جلوگيري و درمان قطعي سردرد نقش داشته باشد، بدون اينكه بيمار مجبور به مصرف داروهاي مختلف و درگيري با عوارض جانبي آن شده باشد.
البته كارشناسان تغذيه برنامه غذايي خاصي براي درمان سردرد طراحي كرده اند كه بر پايه توقف مصرف برخي از خوراكي ها تنظيم شده است.
در خلال اين برنامه برخي از اصول صحيح تغذيه نيز گنجانده شده است، به طوري كه از طريق رعايت برنامه فوق افراد مي توانند به راحتي غذاهايي كه عامل سردردند را بشناسند.

چه غذاهايي سردرد مي آورند
فهرست غذاهاي مؤثر در ايجاد سردرد شامل مجموعه اي بزرگ و متنوع است كه در اين مجال تنها به آنهايي پرداخته خواهد شد كه داراي بيشترين تأثير هستند، زيرا ممكن است برخي افراد به انواع متنوعي و برخي ديگر به چند نوع جزيي از اين غذاها حساسيت داشته باشند.
براي اينكه فرد مبتلا به سردرد بتواند از اين فهرست استفاده بهينه نمايد ابتدا بايد داروهاي مصرفي سردرد خود را قطع كند و سپس بتدريج انواع غذاهاي مؤثر در ايجاد سردرد را كنار بگذارد تا بيماري او رفته رفته و به طور كامل بهبود يابد.
او بايد پس از اين مرحله و بتدريج مصرف غذاهاي ممنوع را يكي پس از ديگري آغاز كند تا بدين وسيله نوع خاص غذايي را كه به آن حساسيت دارد بيابد.
البته بايد به هر غذايي براي اينكه تأثيرش را نشان دهد فرصت داد زيرا تأثير آني در ايجاد سردرد معمولاً 7ساعت و يا بيشتر پس از زمان مصرف غذا مشخص خواهد شد. ممنوعيت هايي هم كه در زير آمده براي كساني است كه سردردهاي ناشي از موادغذايي دارند، نه همه افراد؛
سبزيجات ممنوع: حبوبات (عدس، لوبيا، ماش) انواع ترشي، فلفل هاي بسيار تند، زيتون.
سبزيجات مجاز: ديگر انواع سبزيجات به صورت كنسرو، خشك و يا فريزر شده، و آب اين سبزيجات.
البته به خاطر داشته باشيد كه مصرف گوجه فرنگي و پياز را در طول روز به نصف برسانيد.
ميوه هاي ممنوع: انواع خشكبار، بخصوص انجير و خرماي خشك
ميوه هاي مجاز: انواع تازه ديگر ميوه ها، كنسرو و يا منجمد شده آنها و آب ميوه ها.
توجه داشته باشيد مصرف نارنگي، پرتقال، ليمو، گريپ فروت، موز، آناناس را به نصف فنجان در روز برسانيد.
انواع نان: هر گونه محصولي كه محتوي خمير تازه بوده و مستقيماً از فر خارج شده باشد كه اين نوع خمير در اغلب نانها انواع پيتزا و شيريني ها يافت مي شود.
شما مي توانيد نان باگت را به شرطي كه يك روز كامل از پخت آن گذشته باشد مصرف كنيد. همچنين مصرف نانهايي كه از آرد سفيد يا گندم كامل تهيه شده باشد و همچنين نان فرانسوي و ايتاليايي مجاز مي باشد.
همچنين گرم كردن دوباره اين نانها مانعي ندارد، به شرطي كه محتوي آن خامه، كره و شكلات نداشته باشند.
لبنيات و تخم مرغ: انواع پنير، شيرهاي پرچرب، شكلاتهاي شيري و سرشير سردرد مي آورند.
اما شما مي توانيد تخم مرغ، شير بدون چربي، پنير خامه اي و ماست بدون چرب را به مقدار نصف فنجان در هر روز مصرف كنيد.
نوشيدني ها: مصرف آب ميوه و سبزيجات نوشيدنيهاي بدون كافئين و بدون قندهاي صنعتي و مصرف چاي، قهوه روزانه 2 فنجان در روز مجاز است.
انواع شيريني: مصرف شكلاتها، بستني و شيريني هايي كه محتوي خشكبار و يا خامه باشند، ممنوع است در عوض مصرف كيك، بيسكويت و ميان وعده هاي شبيه به اين دو، به شرطي كه محتوي مواد ممنوعه نباشند بلامانع است.
توجه داشته باشيد مصرف موادي مثل سس سويا و سركه بجز سركه سيب و سركه سفيد نيز ممنوع است. همچنين مصرف جوز هندي، سس مايونز، روغن زيتون و افزودنيهاي محتوي سركه توصيه نمي شود.
اما مصرف انواع مربا و عسل بلامانع است.
مصرف انواع خاويار، گوشت هاي بسته بندي شده، دل و قلوه ممنوع است.
انواع گوشت تازه، مرغ و ماهي چه به صورت تازه و چه كنسرو شده، بدون اشكال است.
لازم است، بدانيد ذكر نكات فوق و نام بردن از انواع غذاهاي ممنوع و مجاز به اين معني نيست كه غذا تنها عامل سردرد است، اما مشورت با پزشك براي شناخت دليل اصلي اين عارضه بسيار اهميت دارد.
رعايت رژيم غذايي مذكور در صورتي به شما توصيه مي شود كه پزشك معالج هيچ عامل خاص فيزيكي براي بيماري پيدا نكرده باشد.
متأسفانه تحليل پزشكي مشخصي در مورد تأثير برخي غذاها بر ايجاد سردرد وجود ندارد، لذا نمي توان چنين نظريه اي را به طور قطع اعلام كرد، اما فرد مي تواند با هوشياري و با برقراري ارتباط بين غذاهاي مصرفي و نوبتهاي سردردش در درمان بيماري خود موفق عمل كند.
 
چرا برخي غذاها سردرد مي آورند؟
در واقع تمام غذاهاي مؤثر در ايجاد سردرد نقطه مشتركي ندارند، اما برخي معتقدند كه سردردهاي ناشي از غذا از وجود حساسيت در فرد نشأت مي گيرد كه اين نظريه مورد توافق بيشتر كارشناسان نيست.
آنان مي گويند: اين موادغذايي محتوي مواد خاصي هستند كه عامل سردرد را نيز تشكيل مي دهند كه اين مواد يا از طريق تغيير در مقدار سيروتين مغز و يا از راه تأثيرگذاري بر مويرگهاي مغزي تأثير خود را بروز مي دهند.
در مجموع اغلب كارشناسان مشروبات الكلي را از عوامل اصلي بروز سردرد تشخيص داده اند و مصرف قهوه را البته به مقدار كافي و معقول يك درمان طبي خوب و مؤثر براي سردرد مي دانند كه بايد توجه داشت در مصرف آن زياده روي نشود، چون زياده روي در مصرف قهوه خود عامل سردرد مي باشد.
دليل اين مسأله نيز از وجود كافئين در قهوه ناشي مي شود، چون كافئين به عنوان يك عامل ايجاد سردرد تشخيص داده شده است.
پس بايد به اين جمله ايمان داشت كه غذا خود درمان است، اگر مصرف آن صحيح باشد.

مريم ميرزايي

. . برای مطالعه شما

چند تذکر مهم برای دوران شیردهی
چند تذکر مهم برای دوران شیردهی چند تذکر مهم برای دوران شیردهی : 1.    مادران نوجوان می توانند به اندازه مادران بزرگسال در شیر دهی موفق باشند، ولی به دلیل رشد دوران نوجوانی و ه...
رژيم غذايي باچربي مونو بالا
رژيم غذايي باچربي مونو بالا High mono unsuturatated fat (HMF)( چربي منو بالا) اين  رژيم مي تواند اثرات درماني بسياري در برخي بيماريها مانند اين داشته باشد ( كنترل و مديريت بيماري ديابت شير...
رژیم غذایی در بیماریهای کبدی
رژیم غذایی در بیماریهای کبدی رژیم غذایی در بیماریهای کبدی اهداف رژیم غذایی در بیماریهای کبدی: موارد کاربردرژیم غذایی در بیماریهای کبدی کفایت تغذیه ای رژیم غذایی در بیماریهای کبدی: اهداف رژی...
روش اجرای برنامه غذایی دوران ب...
روش اجرای برنامه غذایی دوران ب... روش اجرای برنامه غذایی دوران بارداری در اینجا به طور خلاصه درباره هر گروه صحبت می کنیم.1- نانخانم های باردار تقریباً بیشترین نیاز خود را از این گروه فراهم می ک...