رژیم غذایی در سکته مغزی

رژیم غذایی در سکته مغزی

رژیم غذایی سکته مغزی

 برنامه غذایی در سکته مغزی

تعریف کلی سکته مغزی

هدف از برنامه غذایی در سکته مغزی

کفایت تغذیه ای در سکته مغزی

ارزیابی تغذیه ای در سکته مغزی

 مشخصات رژیم غذایی در سکته مغزی

 نمونه رژیم غذایی در سکته مغزی

ملاحظاتی در زمینه داروهای معمول در سکته مغزی

عوامل خطر در سکته مغزی

 

 تعریف کلی سکته مغزی

گرفتگی یا خونریزی در یکی از رگ های خونی که به مغز منتهی می شود، باعث کاهش خون رسانی به مغز و آسیب بخشی از آن می شود. 85 درصد از سکته های مغزی در اثر به وجود آمدن لخته خون رخ می دهند که عامل خطر اصلی در آنها آترواسکلروز است. همچنین وجود بیماری دیابت، فشارخون بالا یا نقرس، همزمان با آترواسکلروز، خطر سکته را افزایش می دهد.
معمولاً در سکته مغزی، بیمار دچار نوعی اختلال طولانی مدت یا همیشگی در حرکت و عملکرد قسمتی از بدن می شود. برخی علایم سکته مغزی عبارتند از: بی حسی، عدم توانایی در دست نگاه داشتن اشیا، نقص در گفتار، راه رفتن نامتعادل و سردرد شدید ناگهانی.

 هدفها
1-    تنظیم رژیم غذایی مناسب در صورت وجود هیپرلپیدمی، فشارخون بالا و وزن بالا.
2-    فراهم نمودن وعده های غذایی مناسب در صورت وجود دیسفاژی.

 کفایت تغذیه ای
این رژیم قادر به تأمین نیازهای غذایی بیمار است. در صورت وجود دیسفاژی بیمار احتمالاً قادر به دریافت مواد غذایی به مقدار کافی نخواهد بود و مکمل ویتامین های C و B توصیه می شود.

 ارزیابی تغذیه ای
گردآوری اطلاعات زیر در این بیماران ضروری است.

تن سنجی

بیوشیمیایی

شاخصهای بالینی

Ht

Wt/Dry Wt

IBW/HBW

BMI/WHR

Homocysteine

Ferritin

PT

Na+‚ k+, Ca++, Mg++

Chol‚ TG

Serum folate

Hgh‚ Hct

آزمایش دیسفاژی

هماهنگی و تعادل حرکت دست به دهان

(hand to mouth coordination)

واکنش خفگی (gag reflex)

فشارخون

CTscan/MRI

 مشخصات رژیم غذایی در سکته مغزی

1-    در 24 تا 48 ساعت اول، بیمار NPO است و تزریق وریدی مایعات توصیه می شود. در صورت وجود ادم مغزی، مایعات باید کنترل شوند.
2-    اگر بیمار در اغما باشد، پس از گذشت مرحله اولیه، تغذیه با لوله توصیه می شود. سر بیمار باید بالا نگاه داشته شود تا از آسپیراسیون پیشگیری شود.
3-    در صورت هوشیار بودن بیمار، رژیم غذایی از راه دهان با رژیم مایع صاف شروع شده، سپس مایع کامل و به تدریج به رژیم نرم پیشرفت داده می شود.
4-    در صورت وجود دیسفاژی، احتمال خفگی بیمار وجود دارد و مواد غذایی باید به صورت مایع غلیظ یا جامد نرم مصرف شوند. سرانجام با تمرین و گذشت زمان، امکان مصرف غذای معمولی وجود خواهد داشت.
5-    با توجه به وزن، میزان فعالیت و تحرک بیمار، انرژی مورد نیاز در محدوده Kcal/kg 45- 25 است. همچنین نیاز به پروتئین g/kg 5/1 - 2/1 است.
6-    با توجه به وضعیت بیمار، رژیم غذایی کم چربی، کم کلسترول و کم سدیم توصیه می شود.
7-    رژیم غذایی بیمار باید حاوی میزان کافی فیبر خوراکی باشد. در صورت ناتوانی در مصرف مواد غذایی پر فیبر، می توان از پسیلیوم استفاده کرد.
8-    مصرف روزانه مایعات به مقدار 8- 6 لیوان توصیه می شود. مایعات باید پیش از اتمام وعده های غذایی مصرف شوند. در صورت وجود دیسفاژی، مایعات باید با محصولات تجارتی مخصوص غلیظ شوند (به بخش رژیم دیسفاژی مراجعه شود).

 نمونه رژیم غذایی در سکته مغزی
به بخش دیسفاژی مراجعه شود.

  ملاحظاتی در زمینه داروهای معمول
1-    رزپین: برای درمان فشارخون بالا تجویز می شود. اسهال و دلدرد از عوارض آن است. محدودیت در مصرف غذاهای پر فیبر، پر ادویه و پر نمک میتواند در بهبود این عوارض مؤثر باشد.
2-    در زمان مصرف داروی ضد انعقاد خون وارفارین، از مصرف زیاد مواد غذایی حاوی ویتامین k باید خودداری شود (مانند سبزی های سبز برگدار، کلم بروکسل و ماهی). زیرا مصرف زیاد ویتامین k خطر ایجاد لخته خون را افزایش می دهد.
3-    در برخی موارد، آسپرین به عنوان رقیق کننده خون و جهت پیشگیری از سکته های بعدی، تجویز می شود (به مقدار 1 عدد در روز). خونریزی دستگاه گوارش از عوارض آن است.

 تذکر مهم
-    عوامل خطر در سکته مغزی عبارتند از:
-    BMI بیش از 27 در زنان.
-    افزایش وزن بیش از kg 11 طی 16 سال در زنان.
-    92/. < WHR.
-    دیابت یا فشار خون بالا.
-    کشیدن سیگار.

تقويت كننده هاي مغز

رژیم غذایی در بیماری های دستگاه عصبی

. . برای مطالعه شما

تخم مرغ
تخم مرغ وضعیت مصرف تخم مرغ در کشور گروه‌ اقتصادي‌: با حضور مسوولان‌ وزارت‌ جهاد كشاورزي‌ و بهداشت‌ و تشكل‌هاي‌ توليد، «ديروز» همايش‌ تخم‌مرغ‌ و سلامتي‌ با توصيه‌ مصرف‌...
رژيم غذايي مناسب براي قلب
رژيم غذايي مناسب براي قلب رژيم غذايي مناسب براي سلامت قلب ماهي : اسيدهاي چرب موجود در ماهي هاي با ميزان چربي بالا مي توانند به حفظ عملکرد طبيعي قلب کمک کرده و مانع از ايجاد لخته توسط پلا...
تغذیه و رژیم درمانی در جراحی ه...
تغذیه و رژیم درمانی در جراحی ه... عمده ی جراحی های روده شامل کولوستومی و ایلئوستومی است. کولوستومی عبارت است از عمل جراحی بر روی روده ی بزرگ که طی آن قسمتی از کولون ( روده ی بزرگ ) در جدار شکم ت...
مردان و چاقي
مردان و چاقي مردان و چاقيفراموش شده اند یا از رژیم گرفتن خجالت می کشند ؟؟؟؟در صد ساله اخير نه تنها قد و قامت مان بلندتر شده بلكه بطور محسوس چاق تر شده ايم. اگرچه چاقي به نظر...