رژیم غذایی محدود از سدیم( کم نمک) یا رژیم در نارساییهای قلبی

رژیم غذایی محدود از سدیم( کم نمک) یا رژیم غذایی در نارساییهای قلبی:

رژیم غذایی بیماری های قلبی
به منظور جلوگیری از بروز ادم و یا درمان ادم ایجاد شده و کاهش فشار خون، رژیم عذایی محدود از سدیم توصیه می شود. این دسته از رژیم های غذایی  به 4 گروه تقسیم می شوند که با توجه به شرایط بیمار تجویز می گردند:

1-    رژیم غذایی 3000-2000 میلی گرم (mEq 103 -87) سدیم:
این رژیم غذایی در مورد بیماران مبتلا به اختلال خفیف قلبی که برای آنها کنترل سدیم، توصیه شده است بکار می رود. این درجه از محدودیت سدیم احتمالاً  بر میزان فشار خون اثری ندارد، ولی برای حفظ تعادل الکترولیت ها و مایعات مفید است. در هنگام پخت غذا افزودن اندکی مجاز است ولی استفاده از غذاهای نمک سود و شور مجاز نیست. بعد از پخت غذا در سر سفره نمک اضافه نمی شود.
2-    رژیم 2000-1000 میلی گرم (mEq 87 -43) سدیم:
این رژیم برای بیمارانی که دچار ادم هستند و یا اینکه علائم بروز و ایجاد ادم را نشان می دهند بکار می رود. همچنین در بیمارانی که به منظور کنترل فشار خون از داروهای دیورتیک استفاده می کنند، توصیه می شود مصرف نمک در تهیه و پخت غذا و در سر سفره ممنوع است. نمک به میزان 4/1 قاشق غذاخوری مجاز است.
3-    رژیم 1000-500 میلی گرم (mEq 43 -22) سدیم:
در صورتی که با مصرف دارو و داشتن رژیم غذایی محدود از سدیم (mg 2000-1000 سدیم)، ادم و احتقان تنفسی ادامه یابد، میزان سدیم دریافتی به 500 میلی گرم در روز محدود می شود. همچنین در بیماری مزمن قلبی رژیم حاوی 5/1 – 1 گرم سدیم توصیه می شود. در این رژیم غذایی گوشت، شیر و تخم مرغ فقط در مقادیر کم مجاز می باشد. در تهیه و پخت غذا اصلاً نمک اضافه نمی شود. اگر این رژیم غذایی به مدت طولانی ادامه یابد، معمولاً از نظر آهن برای زنان جوان و از نظر عنصر روی برای زنان و مردان، کمتر از مقادیر مجاز توصیه شده است. میزان انرژی دریافتی مطابق با شرایط بیمار تنظیم می شود.
4-    رژیم غذایی250 میلی گرم (mEq 11) سدیم:
در این رژیم غذایی غذاهای غنی از سدیم حذف می شوند. معمولاً به دلیل استفاده از درمان دارویی، نیاز به چنین رژیمی نمی باشد. در تهیه و پخت غذا اصلاً از نمک استفاده نمی شود و غذاها از بین مواد غذایی کم سدیم انتخاب می شوند. در چنین رژیمی، بسیاری از غذاها حذف می گردند. به دلیل محدودیت شدید در مصرف گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ مسئله تأمین کلسیم و پروتئین اهمیت زیادی دارد. در مورد شیر، فقط سیر کم سدیم (در صورت دسترسی) مجاز است.
افزایش مصرف منابع پتاسیم و کلسیم با کاهش فشار خون ارتباط مستقیمی نشان داده است.

توصیه‌های غذایی برای سلامت قلب

غذاهای غیرمجاز در رژیم محدود از کلسترول بیماری قلب

غذاهای غیرمجاز در رژیم های محدود از سدیم در بیماری قلب

. . برای مطالعه شما

رژیم غذایی در بیماریهای کبدی
رژیم غذایی در بیماریهای کبدی رژیم غذایی در بیماریهای کبدی اهداف رژیم غذایی در بیماریهای کبدی: موارد کاربردرژیم غذایی در بیماریهای کبدی کفایت تغذیه ای رژیم غذایی در بیماریهای کبدی: اهداف رژی...
رژیم نــرم ( رژیم غذایی نرم )
رژیم نــرم ( رژیم غذایی نرم ) رژیم نــرم ( رژیم غذایی نرم ) ...
لاغری با سبوس جودوسر
لاغری با سبوس جودوسر سبوس جو دوسر به یک  رژیم لاغری صحیح  صحیح کمک می‌کند، ضد دیابت است، کلسترول را پایین می‌آورد و چندین خاصیت دیگر نیز  دارد . سبوس جو دوسر خواص بس...
کربوکسی تراپی دردرمان سلولیت
کربوکسی تراپی دردرمان سلولیت کربوکسی تراپی دردرمان سلولیت کربوکسی تراپی یکی از روشهای درمان سلولیت و طیفی از مشکلات زیبایی پوست می باشد.در این روش با استفاده از گاز بی خطر co۲، گان کربوکسی ...