زیاده‌روی در مصرف آهن خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد


مصرف بیش از اندازه‌ی آهن هم می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.


 

دو منبع غذایی برای دریافت آهن وجود دارد: آهن موجود در گیاهان به نام آهن غیر هِم و آهن موجود در محصولات حیوانی به نام آهن هِم. آهن هِم به راحتی جذب بدن می‌شود.

 

نتایج اکثر پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف زیاد آهن برای سلامت بدن مضر است به خاطر این که در بدن مانند اکسیدان عمل می‌کن

...

مصرف بیش از اندازه‌ی آهن هم می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.


 

دو منبع غذایی برای دریافت آهن وجود دارد: آهن موجود در گیاهان به نام آهن غیر هِم و آهن موجود در محصولات حیوانی به نام آهن هِم. آهن هِم به راحتی جذب بدن می‌شود.

 

نتایج اکثر پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف زیاد آهن برای سلامت بدن مضر است به خاطر این که در بدن مانند اکسیدان عمل می‌کند و و رادیکال‌های آزاد بسیار قوی‌ای تولید می‌کند.

 

اخیراً محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که زیاده‌روی در مصرف آهن باعث بروز بیماری دیابت نوع 2 در حیوانات آزمایشگاهی می‌شود.

 

محققان برای بررسی خطرات مصرف زیاد آهن روی انسان نتایج 11 پژوهش را مورد بررسی مجدد قرار دادند.

 

محققان به این نتیجه رسیدند افرادی که آهن هِم زیادی مصرف می‌کنند یا افرادی که ذخیره‌ی آهن بیشتری دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می‌گیرند. در واقع افرادی که ذخیره‌ی آهن بیشتری دارند در مقایسه با افرادی که ذخیره‌ی آهن کمتری دارند 63 درصد بیشتر به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند.

نتایج اکثر پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف زیاد آهن برای سلامت بدن مضر است

به خاطر این که در بدن مانند اکسیدان عمل می‌کند و و رادیکال‌های آزاد بسیار

قوی‌ای تولید می‌کند

برای تشخیص میزان آهن خون لازم است که میزان فریتین اندازه گرفته شود. این کار را با آزمایش خون انجام می‌دهند. فریتین در بین افرادی که دچار هموکروماتوز هستند به طور طبیعی بیشتر است. هموکروماتوز اختلالی است که به صورت افزایش بیش از حد ذخیره آهن در بدن مشخص می‌گردد و با اختلال عملکرد چندین ارگان همراه می‌باشد. در صورت بروز این بیماری خطر ابتلا به بیماری‌های دیگری مانند دیابت و مشکلات قلبی عروقی نیز بالا می‌رود.

 

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع:lanutrition

 

مطالب مرتبط:

آهن زیاد به بدن آسیب می‌رساند

فقر آهن در کودکان را جدی بگیرید!

خودسرانه قرص آهن نخورید

تغذیه در کم خونی ناشی از فقر آهن

آهن و بارداری

10 عادت غذایی کم‌خونی‌آور

آهن؛ عنصری برای خون شما

نیاز به آهن در کودکان

این‌ها را بخورید تا آهن بیشتری جذب کنید

قرص‌ آهن فقط با تجویز پزشک

آهن زیاد سرطان‌زاست

عوارض تجمع زیاد آهن در بدن

. . برای مطالعه شما

ورم معده و شکم بزرگ
ورم معده و شکم بزرگ ورم معده و شکم بزرگ مدتي است دچار ورم معده شده‌ام و شكمم فرم نامناسبي گرفته است. آيا راه‌حلي براي درمان اين مشكل وجود دارد؟ ورم‌هاي معده اكثرا ناشي از سوءهاضمه...
آیا کاهش وزن فشار خون را بهبود...
آیا کاهش وزن فشار خون را بهبود... آیا کاهش وزن فشار خون را بهبود می دهد؟ آیا کاهش وزن فشار خون را بهبود می دهد؟ مطالعات نشان داده اند که 1% کاهش وزن باعث کاهش 1 میلی لیتر جیوه فشارخون سیستولی و ...
آثار ترکیبی چاقی همرا با بیمار...
آثار ترکیبی چاقی همرا با بیمار... آثار ترکیبی چاقی همرا با بیماری، کشیدن سیگار و نژادعلت اصلی مرگهای نابهنگام افراد چاق بیماریهای قلبی است. فشار خون، ترومبوزِ شریانی و نارسایی احتقانی قلب به می...
کلسترول و رژیم غذایی
کلسترول و رژیم غذایی کلسترول و رژیم غذایی بهبود سلامت شما تنها با چند تغییر ساده در رژیم غذایی و روش زندگی امکان پذیر است.اطلاعات ارایه شده در این مقاله درباره تغییراتی است که باید ...