زیاده‌روی در مصرف آهن خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد


مصرف بیش از اندازه‌ی آهن هم می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.


 

دو منبع غذایی برای دریافت آهن وجود دارد: آهن موجود در گیاهان به نام آهن غیر هِم و آهن موجود در محصولات حیوانی به نام آهن هِم. آهن هِم به راحتی جذب بدن می‌شود.

 

نتایج اکثر پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف زیاد آهن برای سلامت بدن مضر است به خاطر این که در بدن مانند اکسیدان عمل می‌کن

...

مصرف بیش از اندازه‌ی آهن هم می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.


 

دو منبع غذایی برای دریافت آهن وجود دارد: آهن موجود در گیاهان به نام آهن غیر هِم و آهن موجود در محصولات حیوانی به نام آهن هِم. آهن هِم به راحتی جذب بدن می‌شود.

 

نتایج اکثر پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف زیاد آهن برای سلامت بدن مضر است به خاطر این که در بدن مانند اکسیدان عمل می‌کند و و رادیکال‌های آزاد بسیار قوی‌ای تولید می‌کند.

 

اخیراً محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که زیاده‌روی در مصرف آهن باعث بروز بیماری دیابت نوع 2 در حیوانات آزمایشگاهی می‌شود.

 

محققان برای بررسی خطرات مصرف زیاد آهن روی انسان نتایج 11 پژوهش را مورد بررسی مجدد قرار دادند.

 

محققان به این نتیجه رسیدند افرادی که آهن هِم زیادی مصرف می‌کنند یا افرادی که ذخیره‌ی آهن بیشتری دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می‌گیرند. در واقع افرادی که ذخیره‌ی آهن بیشتری دارند در مقایسه با افرادی که ذخیره‌ی آهن کمتری دارند 63 درصد بیشتر به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند.

نتایج اکثر پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف زیاد آهن برای سلامت بدن مضر است

به خاطر این که در بدن مانند اکسیدان عمل می‌کند و و رادیکال‌های آزاد بسیار

قوی‌ای تولید می‌کند

برای تشخیص میزان آهن خون لازم است که میزان فریتین اندازه گرفته شود. این کار را با آزمایش خون انجام می‌دهند. فریتین در بین افرادی که دچار هموکروماتوز هستند به طور طبیعی بیشتر است. هموکروماتوز اختلالی است که به صورت افزایش بیش از حد ذخیره آهن در بدن مشخص می‌گردد و با اختلال عملکرد چندین ارگان همراه می‌باشد. در صورت بروز این بیماری خطر ابتلا به بیماری‌های دیگری مانند دیابت و مشکلات قلبی عروقی نیز بالا می‌رود.

 

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

منبع:lanutrition

 

مطالب مرتبط:

آهن زیاد به بدن آسیب می‌رساند

فقر آهن در کودکان را جدی بگیرید!

خودسرانه قرص آهن نخورید

تغذیه در کم خونی ناشی از فقر آهن

آهن و بارداری

10 عادت غذایی کم‌خونی‌آور

آهن؛ عنصری برای خون شما

نیاز به آهن در کودکان

این‌ها را بخورید تا آهن بیشتری جذب کنید

قرص‌ آهن فقط با تجویز پزشک

آهن زیاد سرطان‌زاست

عوارض تجمع زیاد آهن در بدن

. . برای مطالعه شما

کمر باريک و خوش اندام
کمر باريک و خوش اندام چه کنيم تا کمر باريک و خوش اندام شويم!؟ ، اين مسئله دغدغه بسياري از دختران و زنان است. بيشتر آقايان ميانسال هم به دنبال راهي هستند تا شکم خود را کوچک کنند ولی د...
براي تقويت مغز لبنيات بخوريد
براي تقويت مغز لبنيات بخوريد هرچند اغلب اوقات تصور مي‌شود كه مصرف لبنيات به دليل پيشگيري از چاقي و ابتلا به بيماري‌هاي قلبي بايد محدود شود اما در يك آزمايش جديد معلوم شد كه مصرف اين گروه از...
تغذیه در سرطان غدد لنفاوی( لنف...
تغذیه در سرطان غدد لنفاوی( لنف... افراد مبتلا به لنفوم معمولاً به انرژی بیشتری نیاز دارند. نیاز به انرژی ممکن است در طی درمان لنفوم بوسیله شیمی درمانی و یا در صورت وجود عفونت و درجه حرارت بالای ...
ارزیابی اولیه دیابت
ارزیابی اولیه دیابت ارزیابی اولیه دیابت برای ثبت اطلاعات کلینیکی و هم چنین نتایج تحقیقات باید یک فرم استاندارد شده مورد استفاده قرار گیرد.بایگانی اطلاعات ثبت شده برای تأمین کیفیت خ...