چاقی مهم ترین علت بالا رفتن فشار خون و دیابت در کشور است

استاد ايراني دانشگاه فیلیپ آلمان، پرخوری و بی‌تحرکی را اصلی ترین عامل چاقی در افراد دانست و گفت: چاقی مهم ترین علت بالا رفتن فشار خون و دیابت در کشور است به طوری که این عوامل منجر به بیماری‌های قلب و عروق می‌شود که نیمی از مرگ و میر افراد را شامل می‌شود.

 چاقی را مهم ترین مشکل بيماريهاي گوارشی مردم كشور است و با توجه به همبستگی چاقی با امراض مختلف گوارشی و غیر گوارشی نظیر کبد چرب، افراد با مشکلات گوارشی در گیر می شوند.

 نیمی از مرگ و میر افراد بر اثر بیماریهای قلب و عروق است،  چاقی شایع ترین علت بالا رفتن فشار خون و دیابت در افراد است و بیماری‌های قلبي با بالا رفتن این دو عامل افزایش می یابد.

  اگر از چاقی جلو گیری شود درصد زیادی از مسائل مربوط به بیماریهای قلب و عروق در کشور کاسته می شود.

  عادت پرخوری معمول و عدم حرکت را مهم ترین عوامل چاقی در افراد بر شمرد  در صورتی که انسان تحرک نداشته باشد اگر زیاد هم غذا نخورد به مرور زمان چاق می شود بطوریکه چاقی ظرف یک سال ایجاد و به حالت قبلی برگشتن بسیار مشکل خواهد بود.

   چاقی در هر سنینی که تحرک نباشد اتفاق می افتد، تصریح کرد: لازم است افراد برای جلوگیری از چاقی علاوه بر اهمیت دادن به ورزش، غذاهای کم کالری بخورند بطوریکه مواد قندی و نشاسته ای مثل نان و برنج و شیرینی جات در برنامه های غذایی به ندرت استفاده شود.

  زنان بیشتر از مردان به چاقی دچار می شوند خاطر نشان کرد: متاسفانه در 10 سال گذشته در ایران رستوران های فست فود زیاد شده است و این باعث شده بچه ها و جوانان به سمت این غذاهای پر چرب گرایش یابند.

 گرایش بیش از حد جوانان و نوجوانان به رژیم های غذایی لاغری و متاسفانه جوانان با نخوردن غذاهای مناسب به شیوه های رژیمی جلوگیری از چاقی علاقه مندی نشان می دهند در صورتی که لاغری بیش از حد منجر به یبوست در این افراد می شود.

 نخوردن غذاهای مناسب در کنار سبزیجات نظیر کاهو، هویج، کلم منجر به کم کاری فعالیت روده می شود و در نتیجه فرد به یبوست دچار می شود.

افراد باید قبل از سیری کامل از ادامه خوردن غذا پرهیز کنند،  توصیه می‌شود افراد از خوردن غذاهای حاوي فیبر و قند خودداری کنند طوری که روزشان را با میل صبحانه کامل، ناهار متوسط و شام سر شب به پایان برسانند.

خبرگزاری ایسنا


. . برای مطالعه شما

چربی
چربی چربی :   از نظر ساختمان شيميايي روغن ها و چربي ها شامل تركيبات مختلفي هستند كه كلسترول وتري گليسيريد از مهمترين اين تركيبات هستند. كلسترول يك تركيب شيمياي...
اشتباه بی ام آی در ورزشکاران
اشتباه بی ام آی در ورزشکاران شاخص توده بدنی در ورزشکاران شاید شما از آن دسته افرادی باشید که بگویید ما به طور ارثی استخوان بندی درشتی داریم و این افزایش وزن ما به عبارتی ناشی از بافت عضلان...
بیماریهای مربوط به چاقی
بیماریهای مربوط به چاقی بیماریهای قلبی ناهنجاري در سوخت و ساز بدن (كه زمينه بيماري هاي عروق قلبي را فراهم مي كند). ـ فشار خون بالا ـ ديابت مليتوس (نوع دوم) ـ كلسترول و تريگليسريد بالاي...
« نقش تغذيه دربيماريهاي استخوا...
« نقش تغذيه دربيماريهاي استخوا... « نقش تغذيه دربيماريهاي استخوان ومفاصل ( ارتوپدي)  نقش تغذيه دربيماري هاي استخوان ومفاصل(ارتوپدي) دکتر محمد خازني فر متخصص جراحي استخوان و مفاصل تغذيه در تمام...