عادت بد غذايي در كودكان

عادت بد غذايي در كودكان

عادت بد غذايي در كودكان

يكي از بزرگترين مشكلات در زمينه تغذيه و رژیم غذایی كودكان و نو نهالان, عادات بد غذايي است.

علت ايجاد اين عادات و اصلاح نشدنشان چيست؟ علم فيزيك بيان ميدارد كه براي اينكه بر آيند دو نيروي هم راستا و خلاف جهت صفر باشد بايد آن دو نيرو با هم برابر باشند. يكي از نيروهاي تغذيه اي موجود در جامعه نيروي عادات بد غذايي است.

علل و عوامل زيادي باعث بوجود آمدن آن ميشود از جمله اعتقادات قديمي خرافي, روزنامه ها و مجلاتي كه از افراد بي اطلاع يا كم اطلاع براي نوشتن اطلاعات تغذيه اي ياري ميگيرند و ... . نيرويي عظيم تر نيز آنها را ياري ميكند و موفق ميگرداند نيروي (( تبليغات مواد غذايي از جعبه جادويي )) و نيروي جهالت تغذيه اي و کم اطلاعاتی عامه مردم  ناشي از آموزش كم يا ناصحيح مسائل تغذيه اي از رسانه هاي جمعي بخصوص تلويزيون.

 

هنگامیکه شما  تلويزيونتان را روشن میكنيد تا می ببينيد هر ساعت چند بار برنامه هاي اصلی تلویزیون قطع ميشود و چقدر از فضاي بين برنامه اي به تبليغات مواد غذایی تخصيص داده می شود .

شايد خودتان متوجه شده باشيد كه قسمت عمده اين تبليغات مربوط به ميان وعده های ناسالم غذایی   و كمك غذاهایی که ارزش غذایی واقعی ندارند اختصاص دارد . اين مواد بر دو نوعند يا کاملا  براي سلامتي مضر تشخيص داده شده اند و يا اينكه خیلی خطرناک نيستند ( اما مفيد هم نيستند ) اما مصرف بیش از اندازه آنها  باعث جلوگيري از مصرف وعده غذایي اصلي و لازم  خواهد شد كه دست آخر  اين امر سو تغذيه است .

بهر صورت تلويزيون با پخش اين همه تبليغات تلويزيوني و عدم ارائه برنامه هاي آموزشي تغذيه اي جهت اصلاح و اطلاعات عمومی تغذیه  چه در سطح بزرگسال و چه در سطح خردسال و همچنين والديني كه اغلب براي ساكت كردن كودكان خود و يا از سر خود باز كردن شان بدون هيچ محدوديتي امكان خريد و تهيه انواع تنقلات غير سودمند و ميان وعده هاي غير لازم براي كودكان را فراهم ميكنند .

از سويي ديگر مقصر اصلی در این عادات خود ما هستیم که به خاطر بی حوصلگی و خستگی خود به راحتی با باج دادن به کودکان وضع را بدتر و بدتر می کنیم .

پس آخرین و اولین مقصر در عادات بد غدایی فرزندانمان  خود ماییم

سنين مدرسه و توصيه هاي کاربردي براي اصلاح رفتارهاي تغذيه اي نامطلوب در کودکان

اصول علمی کنترل وزن

تاثیر جنسیت و وضعیت اقتصادی بر چاقی و اضافه وزن

چند وقت یک بار خود را وزن کنیم؟

. . برای مطالعه شما

چاقی مهم ترین علت بالا رفتن فش...
چاقی مهم ترین علت بالا رفتن فش... استاد ايراني دانشگاه فیلیپ آلمان، پرخوری و بی‌تحرکی را اصلی ترین عامل چاقی در افراد دانست و گفت: چاقی مهم ترین علت بالا رفتن فشار خون و دیابت در کشور است به طور...
رژيم غذايي Cholesterol restric...
رژيم غذايي Cholesterol restric... Cholesterol restricted – fat controlled  كلسترول و چربي كنترل شده  ( بيماري : آترو اسكلروزيس و سنگ كيسه صفرا از نوع استرهاي كلسترول ) محدود كردن زرده تخم مرغ به...
● روانشناسی تغذیه چیست؟
● روانشناسی تغذیه چیست؟ روانشناسي تغذيه چيست؟ نه‌چندان بخور كز دهانت درآید نه‌چندان كه از ضعف جانت برآید ● روانشناسی تغذیه چیست؟ روانشناسی تغذیه را می‌توان شناخت اثرات ذهن روان بر تغذ...
پرتقال و خواص آن
پرتقال و خواص آن خواص میوه پرتقال پرتقال: افرادی که از پرتغال در رژیم غذایی خود از پرتغال استفاده مینمایند از نطر ویتامین ث معمولا دچار کمبود نمی شوند .از نظر شیمیایی پرتقال را...