توت فرنگی

خواص توت فرنگی

خواص توت فرنگی


توت فرنگی گیاهی است با نام علمی FRAGARIA VESCA از خانواده گل سرخ ROSACEAE که دو نوع ساقه راست و خوابیده دارد. گل های آن منظم و به رنگ سفید می باشد. سمت مورد استفاده خوراکی توت فرنگی در حقیقت نهنج گل آن است که به تدریج بزرگ شده و به اصطلاح به عنوان میوه توت فرنگی معروف است.
توت فرنگی به حالت خود رو در بعضی نواحی شمالی ایران وجود دارد و بعضی اوقات به دلیل خوش طعمی میوه آن را به طور مصنوعی در گلخانه پرورش می دهند.
از دیر باز همه قسمت های این گیاه مصرف دارویی داشته است و از برگ و ریشۀ آن که حاوی مقدارزیادی تانن است به عنوان ضد اسهال و ادرار آور استفاده می شده است.
قسمت خوراکی آن (به اصطلاح میوه) دارای ویتامین های E، B و C بوده و از نظر ویتامین C غنی است. همچنین دارای املاح کلسیم، آهن و فسفر می باشد. از مواد مؤثر مهم آن می توان تانن، موسیلاژ، قندهای مختلف، سالیسیلات ها و به خصوص اسیدهای میوه را نام برد.
مصرف این میوه علاوه بر وجود انواع ویتامین، املاح و آب که هر کدام اثرات خود را بر بدن اعمال می کنند دارای خاصیت تقویت کننده، ملین و خنک کننده نیز می باشد.
نکته مهمی که باید در مورد توت فرنگی در نظر داشت این است که اولاً به علت تماس میوه ها بر روی زمین و خاک و کود ممکن است آلوده شود که باید آنرا شسته و سپس مصرف کرد.

ثانیاً بعضی از افراد نسبت به آن حساسیت دارند و ممکن است این حساست بصورت استفراغ و یا ناراحتی های جلدی بروز کند. همچنین در افرادی که دارای ناراحتی های پوستی می باشند ممکن است آنها را تشدید کند که باید این نکته مورد توجه قرار گیرد و همچنین توت فرنگی به دلیل داشتن اسیدهای میوه یکی از مهمترین گیاهانی است که در زمره مسایل آرایشی کاربرد دارد و از قدیم به این منظور استفاده می شده است. برای توجیه ایت اثرات بهتر است ابتدا خلاصه ای درباره اسیدهای میوه شرح داده شود تا علت این استفاده به طور علمی روشن گردد.
از هزاران سال پیش خانم ها از عصاره برخی میوه ها جهت شادابی پوست خود استفاده می کردند. برای مثال از باقی مانده های خمیری لبه خمره های شراب که از میوه ها تهیه می شده است به این منظور استفاده می کردند.

تحقیقات سال های اخیر نشان داده است میوه های حاوی اسیدهایی به نام اسید میوه یا آلفا هیدروکسی اسید می باشند و به اختصار به صورت AHA گفته می شوند. این اسیدها قادر هستند که لایه های شاخی و سفت روی پوست و به خصوص صورت را حل کنند و ضمن شاداب و با طراوت کردن پوست، موادی از جمله اسانس همین میوه ها می توانند بهتر جذب پوست شده و باعث تحریک گردش خون و یا تحریک تولید سلول های جوان شده و با یک سلسله اثرات باعث طراوت و تازگی پوست شوند. البته با توجه به این که این اسیدها دارای خاصیت ضعیف اسیدی می باشند دارای اثرات بطنی بوده و برای این منظور باید سالیان متمادی از آنها استفاده کرد.
این موضوع باعث جلب همگان به اثرات این اسیدها شده به طوریکه در سال های اخیر کارخانجات، دست به تهیه آنها زده و از آنها کرم، لوسیون و فراورده هایی به عنوان ضد چروک تهیه و به بازار رضه کرده اند.

تفاوت این محصولات با میوه های طبیعی در این است که غلظت این اسدها  در محصولات صنعتی بسیار بالاتر از میوه های بوده بنابراین دارای اثرات سریع و قوی هستند ولی در عوض استفاده زیاد و ممتد آنها خالی از عوارض جانبی نیست و افرادی که بخواهند از اثرات سوء اینگونه محصولات در امان بمانند باید  از ماسک های طبیعی بعضی میوه ها و از جمله توت فرنگی استفاده کنند به شرط اینکه صبر و حوصله کافی داشته باشند چون اثر میوه های طبیعی به مراتب کمتر از محصولات شیمیایی بوده ولی در عوض عوارض جانبی آنها را به همراه ندارند.
برای استفاده از ماسک توت فرنگی می توان 5 تا 10 عدد توت فرنگی تازه را پس از شستشور کامل له کرده و پس از استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، آن را روی صورت به مدت 20 دقیقه قرار داد و سپس صورت را با آب تمیز کرد. این کار را می توان در فصل توت فرنگی، یک روز در میان و یا دو روز در میان انجام داد. (البته با توجه به خوراکی بودن میوه می توان هر روز این عمل را نیز تکرار کرد فقط باید قبل از شروع از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان یافت) برای اطمینان از عدم حساسیت  پوستی می توان با قرار دادن له شده میوه بر روی قسمت کوچکی از پوست دست یا صورت آزمایش کرد.

توت فرنگی علاوه بر داشتن اسیدهای گیاهی دارای اسانس خوش بویی است که می تواند وقتی به صورت ماسک مصرف شود جذب پوست شده و به اثرات اسیدهای میوه موجود در آن کمک کند. همچنین ماسک می تواند به عنوان یک ضد آفتاب متوسط در زمانی که آفتاب سوختگی رخ داده است عمل کند. در بعضی از منابع،خاصیت از بین بردن لک های ریز و کوچک پوست را برای این ماسک قایل شده اند که هر فرد می تواند این موضوع را شخصاً مورد آزمایش قرار دهد زیرا پوستها بسیار در واکنش به ماسکها متفاوت می باشند

. . برای مطالعه شما

کاهش وزن پیش از زایمان(لاغری ب...
کاهش وزن پیش از زایمان(لاغری ب... کاهش وزن پس از بارداری و رسیدن به وزن مناسب مسئله‌ای زمان‌بر اما امکان‌پذیر است. برای کاهش وزن مناسب باید برنامه غذایی سالم داشت و فعالیت بدنی را در برنامه روز...
بزرگترين اشتباهات در درمان چاق...
بزرگترين اشتباهات در درمان چاق...  هدف گداری اشتباه بزرگترين اشتباهات در رژيم درماني چاقي :   1)      هدف گذاري اشتباه : من بايد10 كيلو لاغر شوم 50 كيلو اضافه وزن دارم تنظيم هدف و  داشتن هدف كار...
رژيم غذايي  افسردگی
رژيم غذايي افسردگی رژيم مبتلايان به افسردگي نيز همانند افراد عادي است. تنها توصيه غذايي به بيماراني كه از داروهاي ضد افسردگي استفاده مي كنند، اين است كه از مصرف غذاهاي حاوي تيرامي...
آنورکسیانروزا
آنورکسیانروزا بی اشتهایی عصبی (آنوركسیا نوروزا) وجه مشخصه این اختلال عبارت است از رفتار ارادی و هدفمند در جهت از دست دادن وزن، کاهش وزن، اشتغال ذهنی با وزن بدن و غذا، الگوها...