تعریف رژیم اتکینز ( Atkins diet)

تعریف رژیم اتکینز ( Atkins diet) قسمت دوم

 

رژیم غذایی اتکینز Atkins diet

قسمت 2

فاز تداوم
دومین فاز رژیم اتکینز تداوم کاهش وزن است. در این فاز به تدریج غذاهای حاوی کربوهیدرات و غنی از مواد مغذی به رژیم اضافه می شوند.
قسمت اعظم کالری دریافت شده از کربوهیدرات موجود در سبزیجات تامین می شود. فرد رژیم گیرنده هنوز قسمت اعظم رژیمش از پروتئین و چربی تشکیل شده و کربوهیدرات به تدریج به غذای او اضافه می گردد. به عقیده ی دکتر اتکینز، هدف از اجرای این فاز ادامه ی سوختن چربی ها و در عین حال حفظ اشتها و کنترل هوس فرد است. هم جنین فرد می تواند از غذاهای بیش تری استفاده کرده و مصرف کربوهیدرات خود را منترل کند. در این حالت هنوز هم فرد به آرامی وزن کم می کند.


در صورت ادمه ی کاهش وزن ، هر هفته مقداری در یافت کربوهیدرات فرد افزوده می گردد. در هفته ی اول، رژیم گیرنده روزانه 25 گرم کربوهیدرات مصرف می کند. در هفته ی دوم روزانه 30 گرم مجاز است. این روند افزایش 5 گرم کربوهیدرات در هفته تا زمانی که کاهش وزن مشاهده می شود می تواند ادامه داشته باشد و پس از آن همان مقدار گرم آخرین هفته باید مصرف شود. معمولاً بین 30 تا 90 گرم کربوهیدرات در افراد قابل تحمل است. دکتر اتکینز می گوید که هر چه فرد تمرینات بدنی بیش تری داشته باشد، مقدار کربوهیدرات بیش تری نیز می تواند مصرف کند. توصیه می شود که در ابتدا منابع کربوهیدرات از سبزیجات انتخاب شودکه کربوهیدرات کمتری دارند و بعد از آن می توان از سایر منابع که غنی از مواد مغذی و فیبر نیز هستند، استفاده کرد. نمونه هایی از سبزیجات کم کربوهیدرات عبارتند از: کاهو، کرفس خام و خیار، مواد مغذی غنی از کربوهیدرات عبارتند از لوبیا سبز، آجیل، آواکادو، توت ها و غلات کامل.
پیش نگهداری
در مرحله ی سوم باید وزن به دست آمده برای تمام طول عمر در همان حد حفظ شده و "عادات صحیح تغذیه ای" در فرد ایجاد شود. در حالتی که مقدار کاهش وزن ایده آل بین 5- 10 پوند باشد، فرد تحت رژیم مجاز است در هر هفته 10 گرم به کربوهیدرات خود اضافه کند و زمانی که به وزن ایده آل رسید، مقدار کربوهیدرات را به زمان پیش از رژیم برساند. هدف این است که در هر هفته فرد یک پوند کم کند و وقتی به وزن ایده ال خود رسید، یک ماه بعد نیز رژیم را ادامه دهد؛ اما پس از آن روند رژیم را به گونه ای ادامه دهد که جزیی از زندگی روزانه ی وی شود.
نمونه هایی از سبزیجاتی که حاوی 10 گرم کربوهیدرات هستند عبارتند از سه چهارم فنجان هویج، یک دوم فنجان کدو حلوایی، یک فنجان چغندر و یک چهارم فنجان سیب زمینی. گزینه های بعد برای افزودن 10 گرم کربوهیدرات حبوبات و میوه ها هستند. نصف سیب حاوی 10 گرم کربوهیدرات و برابر با یک سوم فنجان لوبیا قرمز است.
نگهداری وزن برای طول عمر
وقتی که رژیم گیرنده به وزن ایده آل رسید، آخرین مرحله رژیم اتکینز شروع می شود. با وجودی که فرد مجاز است روزانه 90-120 گرم کربوهیدرات نسبت به سن، جنس و سطح فعالیت بدنی مصرف کند، نگهداری وزن ایده آل در حالتی که مقدار کربوهیدرات مصرفی به اندازه فاز 3 باشد راحت تر است. نکته ی کلیدی این است که هیچ گاه تغییرات وزن نباید بیش از 5-3 پوند باشد.
عملکرد

. . برای مطالعه شما

مکانیسم کنترل اشتها
مکانیسم کنترل اشتها مکانیسم کنترل اشتها  از جمله عوامل مهمی که به ‌عنوان عامل ‌زمینه‌ ساز چاقی در کودکان و چاقی و اضافه وزن دربزرگسالان مطرح است، دریافت زیاد غذا، به ‌ویژه غذاهای پ...
چاقی بیشتر مربوط به کدام غدا ا...
چاقی بیشتر مربوط به کدام غدا ا... چاقی بیشتر مربوط به کدام غدا است   ریشه اصلی چاقی فقط در پرخوری و مصرف غذاهای پر کالری نیست, عوامل مختلفی در این میان دخیل هستند مانند سوخت و ساز هر ...
برچسب های "بدون چربی" و "بدون ...
برچسب های "بدون چربی" و "بدون ... برچسب های "بدون چربی" و "بدون قند" یا "رژیمی" مردم را گمراه می کنند یک مطالعه جدید به رهبری دانشگاه کارولینای شمالی نشان داده است که استفاده از اصطلاحاتی مانند ...
کلسترول
کلسترول كلسترول HDL- كلسترول ( كلسترول خوب) از بروز حملات قلبي جلوگيري مي كند. هرگاه فرد، يك رژيم پرچربي داشته باشد و مقدار HDL خونش كم باشد، مهمترين زمينه جهت ابتلاي...