رژیم پرکالری – پر پروتئین

رژیم پرکالری – پر پروتئین


هدف:
    افزایش میزان کالری و پروتئین به منظور تأمین نیازهای افزایش یافته فرد در شرایط ویژه
موارد کاربرد:
1.    در بیماران مبتلا به سوء تغذیه برای جبران پروتئین و کالری
2.    برای جلوگیری از کاهش وزن و تحلیل بافتی در مواردی که نیاز به پروتئین و کالری افزایش یافته است (مانند تب، پر کاری تیروئید، سوختگی شدید، بی اشتهایی روانی و اعمال جراحی).
کفایت تغذیه ای:
    این رژیم معمولاً حاوی 1000 کیلوکالری یا بیشتر، علاوه بر میزان نیاز روزانه یک فرد بزرگسال است.
مشخصات رژیم غذایی:
-    این رژیم یک رژیم معمولی است که برای افزایش میزان پروتئین، غذاهای غنی از پروتئین در آن سهم بیشتری دارند. به طور کلی، این رژیم حاوی حداقل 5/1 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یا حدود 120-100 گرم پروتئین است. برای افزایش میزان کالری علاوه بر پروتئین، چربی و کربوهیدرات رژیم نیز افزایش می یابد.
-    میزان مطلوب نسبت کالری به نیتروژن تقریباً    200-100 کیلوکالری به ازای یک گرم نیتروژن دریافتی است. (معمولاً Kcal 150 از منابع غیر پروتئینی برای هر گرم نیتروژن در نظر گرفته می شود).
-    حداقل نصف پروتئین مجاز باید از پروتئین های با ارزش بیولوژیک بالا تأمین گردد و در هر وعده غذاهای حاوی پروتئین کامل گنجانده شوند.
-    در این رژیم، نیاز روزانه به انرژی بین 2200-2000 کیلوکالری برای هر متر مربع سطح بدن و در مورد پروتئین 18 گرم نیتروژن به ازای هر متر مربع سطح بدن همراه با مکمل های ویتامینی تجویز می گردد.
-    در مواردی که نیاز به شدت افزایش می یابد، می توان از مایعات آماده تجاری که حاوی پروتئین و کالری زیادتری هستند به عنوان مکمل استفاده نمود.

نمونه رژیم پر کالری- پر پروتئین:

. . برای مطالعه شما

یبوست
یبوست یبوست طبیعی ترین روش برای رفع یبوست و روان کردن مدفوع افزایش میزان مصرف فیبر(قابل محلول یا غیر قابل محلول) و آب می باشد. در هر حال مقدارو محتوای مدفوع افراد در ...
تغذيه  و رژیم غذایی  سالمندان
تغذيه و رژیم غذایی سالمندان تغذيه رژیم غذایی  سالمندان در سالهای اخیر با پيشرفت‌ علم پزشكي و بهداشتي متوسط عمر انسان افزايش يافته و در كشورهاي پيشرفته، افزايش طول عمر  بيش‌تر اس...
رژیم غذایی افراد دیابتی و انسو...
رژیم غذایی افراد دیابتی و انسو... تغذیه درافراد دیابتی ، رژیم غذاییافراد دیابتی و انسولین ديابت يك اختلال متابوليكي است. بدين صورت كه سرعت و توانايي بدن دراستفاده و سوخت و سوز كامل قند ها را كا...
طب سوزنی
طب سوزنی چینی های باستان معتقد بودند که بدن انسان علاوه بر گوشت و پوست و استخوان، دارای کالبدی انرژتیک است و انرژی در کانال هایی به نام مردین جریان دارد. جالب است بدانی...