رژیم پرکالری – پر پروتئین

رژیم پرکالری – پر پروتئین


هدف:
    افزایش میزان کالری و پروتئین به منظور تأمین نیازهای افزایش یافته فرد در شرایط ویژه
موارد کاربرد:
1.    در بیماران مبتلا به سوء تغذیه برای جبران پروتئین و کالری
2.    برای جلوگیری از کاهش وزن و تحلیل بافتی در مواردی که نیاز به پروتئین و کالری افزایش یافته است (مانند تب، پر کاری تیروئید، سوختگی شدید، بی اشتهایی روانی و اعمال جراحی).
کفایت تغذیه ای:
    این رژیم معمولاً حاوی 1000 کیلوکالری یا بیشتر، علاوه بر میزان نیاز روزانه یک فرد بزرگسال است.
مشخصات رژیم غذایی:
-    این رژیم یک رژیم معمولی است که برای افزایش میزان پروتئین، غذاهای غنی از پروتئین در آن سهم بیشتری دارند. به طور کلی، این رژیم حاوی حداقل 5/1 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن یا حدود 120-100 گرم پروتئین است. برای افزایش میزان کالری علاوه بر پروتئین، چربی و کربوهیدرات رژیم نیز افزایش می یابد.
-    میزان مطلوب نسبت کالری به نیتروژن تقریباً    200-100 کیلوکالری به ازای یک گرم نیتروژن دریافتی است. (معمولاً Kcal 150 از منابع غیر پروتئینی برای هر گرم نیتروژن در نظر گرفته می شود).
-    حداقل نصف پروتئین مجاز باید از پروتئین های با ارزش بیولوژیک بالا تأمین گردد و در هر وعده غذاهای حاوی پروتئین کامل گنجانده شوند.
-    در این رژیم، نیاز روزانه به انرژی بین 2200-2000 کیلوکالری برای هر متر مربع سطح بدن و در مورد پروتئین 18 گرم نیتروژن به ازای هر متر مربع سطح بدن همراه با مکمل های ویتامینی تجویز می گردد.
-    در مواردی که نیاز به شدت افزایش می یابد، می توان از مایعات آماده تجاری که حاوی پروتئین و کالری زیادتری هستند به عنوان مکمل استفاده نمود.

نمونه رژیم پر کالری- پر پروتئین:

. . برای مطالعه شما

ماست؛ دشمن پوکی استخوان
ماست؛ دشمن پوکی استخوان ماست ها هم مدرن شده اند؛ ماست میوه ای، ماست سبزیجات، ماست پروبیوتیک، ماست چکیده غنی شده، ماست بورانی، ماست بادمجان! اینها ازجمله محصولاتی هستند که اگر نخواهیم ...
رژیم غذایی زخم معده - اولسر پپ...
رژیم غذایی زخم معده - اولسر پپ...  رژیم در بیماری های دستگاه گوارش  رژیم غذایی اولسر پپتیک رژیم غذایی زخم معده اهداف رژیم غذایی زخم معده : موارد کاربرد رژیم غذایی زخم معده : کفایت تغذ...
آشنایی با 5ماده غذای برای رفع ...
آشنایی با 5ماده غذای برای رفع ...    آشنایی با 5ماده غذای برای رفع چربی‌های شکم تغذیه نامناسب منجر به بروز مشکلات بسیاری می‌شود که ایجاد چربی در ناحیه شکم یکی از آن‌هاست.چربی‌ شکم، موردی است که ...
کیوی
کیوی استرس ، مواد مضر و كمبود خواب ، روي بدن انسان اثر می گذارد. هر كس كه مي خواهد به اين وضع گرفتار نشود، بايد در روز 4 عدد كيوي بخورد. در مورد مقدار ويتامين C لازم...