چند تذکر مهم رژیم غذایی پر فیبر

چند تذکر مهم رژیم غذایی پر فیبر:

رژیم غذایی پرفیبر
1-    سبوس غلات می تواند فیبر مؤثر، کم هزینه و قابل دسترسی در رژیم غذایی پر فیبر باشد.
2-    در افراد با رژیم نرمال که دچار یبوست هستند سبوس بعنوان منبع فیبر اضافی توصیه می شود. در این مورد، می توان سبوس را به مقدار 2 قاشق غذاخوری به میزان 3 بار در روز توصیه کرد.
3-    در اثر مصرف مقدار زیاد فیبر غذایی، باکتریهای روده، اسیدهای چرب فرار تولید می کنند که ممکن است موجب اسهال، دل پیچه و ازدیاد گاز معده شود. بنابراین، توصیه می شود مواد غذایی پر فیبر را بتدریج وارد رژیم غذایی کنند تا تحمل دستگاه گوارش نسبت به فیبر افزایش یابد.
4-    نوع و درجه رسیدگی و تازگی سبزی و میوه در میزان فیبر آنها مؤثر است. میوه ها و سبزیهایی که تازگی کمتری دارند، حاوی فیبر بیشتری هستند.
5-    سبزیها و میوه ها دارای پکتین بیشتری هستند و در پائین آوردن چربیهای خون (بویژه کلسترول) و کنترل قند خون مؤثر می باشند.
6-    با افزایش فیبر در رژیم غذایی مقدار مایعات نیز باید به مقدار کافی افزایش یابد(به مقدار 8 لیوان یا بیشتر).
7-    در بیماری "دیورتیکول" در مواقع التهاب، رژیم کم فیبر توصیه می شود و پس از رفع التهاب برای کاهش زمان تخلیه مدفوع و فشار داخل کولون، رژیم پر فیبر تجویز می گردد.

نمونه یک رژیم پر فیبر

. . برای مطالعه شما

قندهای رژیمی در چاقی و دیابت
قندهای رژیمی در چاقی و دیابت شکر رژیمی استویاامروزه شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام و دیگر جایگزین های قند در طیف متنوعی از غذاها و نوشیدنی ها تحت عنوان (غذاهای بدون قند) یا (غذاهای...
لاغری با سبوس جودوسر
لاغری با سبوس جودوسر سبوس جو دوسر به یک  رژیم لاغری صحیح  صحیح کمک می‌کند، ضد دیابت است، کلسترول را پایین می‌آورد و چندین خاصیت دیگر نیز  دارد . سبوس جو دوسر خواص بس...
کالری تمام مواد غذایی
کالری تمام مواد غذایی  کالری مواد غذایی                         هنگ...
پسته
پسته ازپسته چه مي دانيد؟؟؟ ترکیبات شیمیایی پستهآب - پروتئین - چربی - کلسییم - آهن - فسفر - املاح معدنی - کربوهیدرات و ویتامین (ب-B ) و .....خواص دارویی - غذاییمغز پ...