راهای ساده برای جلوگیری از خشکی پوست

راهای ساده برای جلوگیری از خشکی پوست
بسياري از خانم‌ها آنقدر كه به آكنه يا سلوليت اهميت مي‌دهند نگران خشكي پوست خود نيستند درحالي‌كه همين مسئله مي‌تواند باعث از بين رفتن شادابي و جواني پوست و حتي در مواردي بروز مشكلاتي جدي براي سلامت عمومي شود.
به گزارش سه نسل به نقل از مجله ایده آل ، خشكي پوست باعث پوسته پوسته شدن، كدري، ايجاد برجستگي‌هاي قرمز رنگ روي پوست و عميق‌تر شدن خطوط روي صورت مي‌شود، در نتيجه چهره شما پيرتر به‌نظر مي‌رسد. جدا از اين، خشكي پوست مي‌تواند باعث ايجاد ترك‌هاي بسيار ظريف ميكروسكوپي روي پوست شود. از اين مسير باكتري‌ها مي‌توانند وارد بخش‌هاي عمقي پوست شده و ايجاد عفونت كنند. با اين برنامه ساده مي‌توانيد از خشكي پوست و عوارض آن پيشگيري كنيد.
________________________________________

صورت
1. مثل پوست نوزاد، پوست‌تان را نرم كنيد
خشكي باعث خشونت و زبري پوست مي‌شود ولي اغلب اسكراب‌هاي نرم‌كننده پوست بيش از حد زبر و خشن هستند و حتي با حذف عمقي لايه فوقاني روي پوست، خشكي روي آن را تشديد مي‌كنند. براي پاك‌سازي كردن موثر اما ملايم صورت بدون از بين بردن رطوبت آن مي‌توانيد به‌جاي اسكراب معمول از ليف نوزاد استفاده كنيد كه نرم‌تر و ملايم‌تر از اسكراب‌هاي معمولي است؛ براي اين كار تنها كافي است ليف را مرطوب كرده و با حركات دايره‌اي با شعاع كوچك صورت را ماساژ دهيد.
________________________________________

2. يك استفاده متفاوت از شير
اغلب پاك‌كننده‌ها يك راز دارند: آن‌ها حاوي ماده‌اي هستند به نام سديم لوريل سولفات؛ اين ماده رطوبت را به‌خود جذب مي‌كند؛  براي اين‌كه پوست‌تان خشك نشود از پاك‌كننده‌هاي ملايم، بدون كف و بدون عطر استفاده كنيد(مواد شيميايي كه در عطر وجود دارند، مي‌توانند باعث خشكي پوست شوند). مي‌توانيد از شيرپاك‌كن‌هاي ملايم استفاده كنيد يا اين‌كه از همان پاك‌كننده معمول خودتان استفاده كرده و 2 يا 3بار در هفته شير روي پوست‌تان بماليد تا پوست استراحت كرده و آب‌رساني كافي به آن انجام شود. اسيدلاكتيك موجود در شير به‌عنوان يك پاك‌كننده ملايم عمل كرده و چربي موجود در آن باعث افزايش رطوبت پوست مي‌شود بنابراين در اين مورد از شيرهاي پرچرب استفاده كنيد. حدود 85 گرم شير را داخل فنجان ريخته و يك ليف نرم را با آن مرطوب كنيد و سپس پوست صورت را با آن ماساژ دهيد. در عين حال ليف، پوست را اكسفولياته مي‌كند و هم به پوست‌تان رطوبت مي‌رساند در نتيجه شما با يك تير 2 نشان مي‌زنيد. فقط يادتان باشد اول آرايش چشم‌ها را پاك كنيد؛ شير سنخيتي با سرمه ندارد!
________________________________________

3. اين ماسك را فراموش نكنيد
2بار در هفته يك ماسك آلوورا روي پوست خود بگذاريد تا آب‌رساني به پوست انجام شده و قرمزي و التهاب آن كاهش يابد. مي‌توانيد از ماسك‌هاي آماده حاوي آلوورا استفاده كنيد. اگر هم بتوانيد برگ تازه آلوورا‌ پيدا كنيد عالي است؛ برگ را باز كرده و يك لايه ضخيم از شيره آن را روي پوست تميز بماليد؛ بگذاريد شيره به‌مدت 15 دقيقه روي پوست بماند و سپس آن را بشوييد.
________________________________________

4. از رطوبت دور نشويد
وقتي شما خواب هستيد پوست شما وارد مرحله التيام و ترميم مي‌شود اما خشكي هواي داخل اتاق مي‌تواند باعث از بين رفتن سريع سلول‌هاي سطحي پوست و ايجاد زبري و پوسته پوسته شدن پوست شود؛ براي پيشگيري از اين مسئله از يك دستگاه بخور (رطوبت‌ساز) در اتاق‌خواب خود استفاده كنيد. راه ساده‌تر؛ گذاشتن يك قابلمه يا كتري پر از آب روي رادياتور است. برخي از گياهان هم به‌طور طبيعي فضاي اطراف خود را مرطوب مي‌كنند مثل بامبو يا فيكوس كه مي‌توانيد آن‌ها را در اتاق خواب خود بگذاريد.
________________________________________

5. مراقب پلك چشم باشيد
بيشترين قسمتي كه در پوست صورت ممكن است دچار خشكي شود پوست پلك‌هاست. اگر پلك‌هاي شما قرمز يا زبر است يا اين‌كه خارش دارند 2 يا 3بار در روز روي آن‌ها كرم هيدروكورتيزون بماليد(قبل از آن آرايش‌تان را پاك كنيد) تا به هيدراته شدن آن‌ها كمك كرده و قرمزي و خارش آن‌ها هم كاهش پيدا كند.
________________________________________
 
بدن
 
1.ترتيب استفاده مهم است
وقتي موهاي‌تان را مي‌شوييد به‌طور ناخواسته مقداري شامپو و نرم‌كننده روي بدن شما جاري مي‌شود، اين كار باعث مي‌شود يك لايه بسيار نازك از مواد پاك‌كننده كه در بسياري از محصولات بهداشتي مو يافت مي‌شود روي بدن شما باقي بماند. در نتيجه وقتي با يك صابون ملايم بدون عطر بدن خود را شست‌وشو دهيد اين مواد شيميايي به سرعت از روي پوست پاك شده و احيانا باعث خشكي پوست و آزار آن نخواهند شد. پس هميشه سعي كنيد ابتدا موهاي خود را  بشوييد و بعد از آن بدن خود را شست‌و‌شو دهيد.
________________________________________

2. مراقب دست‌هاي‌تان باشيد
استفاده از روغن زيتون گرم مي‌تواند دست‌هاي خشك و زبر شما را شاداب و نرم كند. روغن زيتون غني از اسكوالين است كه چربي طبيعي پوست را تقويت كرده و گرماي روغن هم باعث نفوذ عميق‌تر آن به پوست مي‌شود. نصف فنجان روغن زيتون تصفيه نشده را به‌مدت 20 ثانيه داخل مايكروفر گذاشته و سپس آن را روي پوست دست‌ها ماساژ بدهيد؛  در مرحله بعد هم هر دست را با كيسه پلاستيك پوشانده و به‌مدت 5دقيقه داخل يك كاسه آب گرم فرو ببريد تا گرماي آب به جذب بهتر روغن كمك كند. سپس دست را از داخل آب و كيسه خارج كنيد. يادتان باشد بعد از اين كار دست‌تان را نشوييد. اگر از چربي دست‌ها ناراحت هستيد با يك حوله كمي چربي‌ آن را بگيريد.
________________________________________4. جلوي پوسته‌پوسته شدن را بگيريد
 
اگر برجستگي‌هاي سطحي قرمز رنگي روي پوست‌تان وجود دارد و پوسته‌پوسته مي‌شود بايد از يك تركيب دارويي قوي براي مرطوب كردن پوست استفاده كنيد. اين تركيب حاوي لاكتات آمونيوم و اسيدلاكتيك است تا پوست را نرم كرده و حالت پوسته‌پوسته شدن را از بين ببرد. ماهيت پاك‌كننده طبيعي اسيدلاكتيك، سلول‌هاي مرده پوست را حذف كرده و امكان نفوذ عميق‌تر مواد مرطوب‌كننده را فراهم مي‌كند. ابتدا پوست را تميز كرده و بعد از استفاده اجازه دهيد 5 تا 10 دقيقه مواد روي پوست شما باقي بمانند. سپس پوست را بشوييد.
 
________________________________________

5. برويد سراغ جو
معمولا همراه با خشكي، خارش هم وجود دارد؛ براي برطرف كردن آن سراغ محصولات بهداشتي(صابون، شامپو بدن و لوسيون) برويد كه حاوي جو باشند. جو به‌طور طبيعي خاصيت مرطوب‌كنندگي دارد و رطوبت پوست را حفظ كرده و در عين حال خاصيت ضد‌التهابي نيز دارد.

گردآوری :
جواد سبحانی
مشاور تغذیه  و رژیم درمانی
تلفن :6064720

. . برای مطالعه شما

جلوگیری از چاقی در تعطیلات
جلوگیری از چاقی در تعطیلات تعطیلات عید چاق تان نکند!  خیلی از افرادی که از افزایش وزن و چاقی رنج می برند تعطیلات نوروز را با یک افزایش وزن مجدد آغاز می نمایند. رعایت نکات زیر به شما کمک ...
درمان با قارچ
درمان با قارچ درمان با قارچ   ویتامین ها   قارچ ها منبع خوبی از ویتامین ها از جمله تیامین (ویتامین B1)، ریبوفلاوین (ویتامینB2 )، نیاسین، بیوتین و آسکوربیک اسید (ویتامین C) م...
مواد غذایی مجازدر دوران شیردهی
مواد غذایی مجازدر دوران شیردهی مواد غذایی مجازدر دوران شیردهی  : علاوه بر موارد ذکر شده در جدول 5، لازم به تذکر است که باید از بی آبی زیاد یا افراط در نوشیدن خودداری شود. یک توصیه خوب ا...
لیست افزودنی های مجاز در تهیه ...
لیست افزودنی های مجاز در تهیه ...   لیست افزودنی های زیر که توسط اتحادیه اروپا تایید شده است ولی برای استفاده می باید مجوز وزارت بهداشت و درمان را هم داشته باشد. کلرید آمونیوم: ماده ای شیمیایی ...