راهنمای تصویری تشخیص بیماری

کمردرد

توسط javad sobhani

کمردرد

در قرن حاضر ، گرچه بشر توانسته است با پيشرفت علوم مختلف ازجمله صنعت داروسازي و اختراع انواع واکسن ها ، بر بسياري از بيماريهاي عفوني فائق آيد ، اما تغيير شيوه زندگي و صنعتي شدن جوامع و در پي آن تبديل کارهاي بدني به کارهاي فکر يو اداري افزايش ساعات اشتغال افراد ، وضعيت نامناسب فيزيکي بدن در حين کار ، رژيم غذايي نامناسب ، عدم استراحت کافي ، افزايش استرس هاي روحي ، آلودگي محيط زيست و.... سبب شده است تا بشر با مشکلات جديدي مواجه گردد . به طوريکه آمار بيماريهاي قلبي عروقي ، روماتيسمي ، سرطان ، تصادفات و... در دنيا نسبت به گذشته افزايش چشمگيري داشته است . در بين اين بيماريها مشکلات ستون فقرات مخصوصاً کمر درد ، بالاترين ميزان را داراست که علت اصلي آن ، تغيير شيوه زندگي از زندگي پر تحرک و پر فعاليت به سمت کم تحرکي و پشت ميز نشيني و عدم تطابق صحيح وضعيت بدن با اين نوع حيات است . در بررسي آماري شيوع کل دردهاي ناحيه کمر حدود ٪۰۸ گزارش شده است يعني ٪۰۸ مردم جهان حداقل يکبار کمردرد را تجربه کرده اند که در جوامع صنعتي اولين تظاهرات آن از حدود۰۳ سالگي آغاز شده و روند تخريبي سريعتري نيز دارد. اين آمار بسيار بالا ضرورت شناخت وضعيتهاي مناسب را در زندگي امروزي نشان مي دهد . علل کمردرد به طور کلي کمردرد را مي توان بر حسب علت به دو دسته عمده تقسيم بندي نمود : علل مکانيکي و علل غيرمکانيکي . * کمردردهاي مکانيکي شامل آن دسته از بيماريهايي هستند که در اثر و يا به واسطه يک عامل مکانيکي مانند ضربه ، حرکات فيزيکي نامناسب ، کم بودن قوام عضلات و يا فشار بيش از حد به ناحيه ستون فقرات کمري و در اثر بد قرار گرفتن وضع بدن در حالت نشسته و ايستاده ايجاد مي گردند . اين دسته از بيماريها ۹۰٪ از علل کمردرد را تشکيل مي دهند و نکته جالب اينکه براحتي قابل پيشگيري هستند . الف - عوامل پيش زمينه اي يا مستعد کننده سبب فشار هميشگي بر ساختمان ستون فقرات کمري و ساختارهاي آن شده و با ايجاد يک حالت آسيب پذيري و تضعيف ساختمانهاي نگهدارنده ستون فقرات ( عضلات و رباطها ) ، سبب بروز کمردردهاي شديد مي گردند . اين موارد عبارتند از : ۱ - قرار گرفتن در وضعيت هاي نامناسب

 

افراديکه با کامپيوتر کار مي کنند به طور مداوم در يک وضعيت ايستا قرار دارند به طوريکه سر خم شده ، دست هاي بر روي صفحه کليد قرار گرفته و تنها انگشتان حرکت مي کنند . اين حالت با فشار بر نواحي شانه اي و انقباض ممتد عضلات گردن و کتف همراه است و اغلب اين افراد از درد در ناحيه شانه هاي خود شکايت دارند. در صورتيکه صفحه کليد در سمت چپ و صفحه کامپيوتر در سمت راست کاربر قرار گيرد به طوريکه وي مجبور باشد در طي روز مدام سرش را حرکت دهد و يا اينکه صفحه کليد بالاتر و يا پائين تر از ارتفاع استاندارد خود قرار گيرد ، فشار مکانيکي وارد بر ستون فقرات بيشتر شده و سبب آسيب بيشتري مي گردد .

 • وضعيت نامناسب نشستن
 • خم شدن هاي طولاني از ناحيه کمر
 • چمباتمه زدن بمدت طولاني
 • خم و راست شدن مکرر

۲ - کاهش تحرک کاهش تحرک مي تواند نتيجه عدم استفاده و يا بهبود ناکافي عضو بعد از آسيب ديدن باشد .

 • عدم استفاده : کاهش دامنه طبيعي حرکات ستون فقرات و عدم استفاده فعالانه از اين عضو منجر به سفتي و کاهش خاصيت ارتجاعي ان شده و از طرفي باعث آتروفي ( لاغر شدن ) عضلات نگهدارنده ستون فقرات مي گردد .

عضلات ضعيف و لاغر ، قدرت حمايت از ستون فقرات کمري در شرايط مورد نياز مثل ( بلند کردن جسم سنگين از روي زمين ) را ندارند در نتيجه سبب بروز کمردرد مي شوند . اين وضعيت با ورزش فعال د رکل دامنه حرکتي ستون فقرات ، فيزيوتراپي و تقويت عضلات نگهدارنده قابل جبران است . البته کاهش دامنه حرکات مفصلي مي تواند ناشي از عوامل ديگري مانند اسکار سوختگي ، علل مادرزادي مانند جوش خوردن ۲ مهره يا در رفتگي لگن باشد .

 • بهبود ناکافي : به طور مثال عدم بهبودي کامل بعد از يک حمله کمردرد ناشي از اسپاسم عضلاني که منجر به کاهش گودي کمر شده است ، مي تواند باعث کاهش تحرک ستون فقرات شود . در اين مورد بهترين درمان انجام تمرينات ورزشي به طور فعالانه و تحت نظر يک فيزيوتراپيست جهت اصلاح گودي کمر و بازگشت به وضعيت طبيعي است .

۳ - استرس ناشي از کار

 • نيرو و ارتعاش : نيرو و ارتعاش توليد شده توسط ابزار مختلف ، از طريق دستها و يا اندام ديگر به بدن منتقل مي شود و باعث فشارهاي غيرمعمول بخصوص در اطراف گردن و شانه ها مي گردد . براي مثال : کار با دريل هاي بادي ، چکش زدن مداوم ، پوشيدن دستکش هاي سنگين و يا رانندگي طولاني مخصوصاً با وسايط نقليه سنگين از قبيل تراکتورها ، يک نيروي ارتعاشي قوي را به بدن منتقل مي کند که با افزايش فشار عمودي به ديسکهاي بين مهره اي سبب آسيب به آنها و بروز کمردرد مي گردد .
 • توالي و تدوام کار : کار سنگين و مداوم در يک وضعيت ثابت براي ستون فقرات بسيار مضر است . بخصوص در مشاغل صنعتي که نيروي زيادي براي انجام کار صرف مي گردد ، بهتر است زماني هر چند کوتاه به استراحت جهت تجديد قوا اختصاص داده شود ، تا از آسيبهاي ناشي از کار سنگين بر ستون فقرات کاسته شود .

۴- چاقي : وزن زياد مشکل شايعي است که گريبانگير برخي افراد جامعه مي باشد . صرف نظر ازشکل ظاهري که يک مقوله شخصي است ، عوارض ناشي از چاقي مانند : فشار حاصله بر روي قلب ، تمايل به افزايش فشار خون ، آسيب به ستون فقرات ( بخصوص ناحيه کمر) و ... قابل توجه است . مهم است بدانيد آسيب حاصل از چاقي بر ستون فقرات کمري بلافاصله قابل تشخيص نيست بخصوص اينکه درد ناشي از آن بيشتر در ناحيه لگن و زانوها احساس مي شود . شايعترين شکل آسيب به صورت افزايش گودي کمر در اثر حجم زياد شکم و آويزان بودن آن است . اين حالت به مرور سبب پيدايش کمردردهاي شديد و مزمن مي گردد ، که البته در حاملگي نيز شايع است ولي بايد توجه داشت که مدتي پس از ختم حاملگي ، ستون فقرات به شکل طبيعي خود باز مي گردد ولي در مورد چاقي مزمن اين طور نيست . کاهش تحرک نتيجه قطعي چاقي است به طوريکه افزايش حجم بافت نرم موجب قطع حرکات مفصلي در انتهاي دامنه طبيعي حرکاتشان مي گردد . تمامي مفاصل بخصوص مفاصل ران و زانوها درگيرشده و توانايي تحرک در کل دامنه حرکتيشان را از دست مي دهند . افراد چاق بيشتر از بقيه به آرتروز مهره هاي کمري مبتلا مي شوند در نتيجه در افراد چاق ، کاهش وزن ، اولين و مهمترين اقدام در درمان کمر درد مي باشد . ب - عوامل آشکار ساز : در واقع عوامل مستقيم و ناگهاني کمر درد هستند . اين عوامل مي توانند سبب ايجاد درد کمر براي بار اول و يا عود کمردردهاي قبلي گردند . اينها را مي توان براساس طبقه بندي ميتلند ( ۱۹۸۶) به صورت ذيل برشمرد :

- استفاده جديد(NEW USE) به هر گونه فعاليت تمرين نشده و يا اجرانشده از قبل گفته مي شود که مي تواند تحريک آميز بوده و سبب بروز درد گردد . بنابراين يک حرکت که براي زماني انجام نشده است اگر به طور ناگهاني انجام شود و يا فراتر از توانايي عضوي باشد که در حالت کنوني سالم است مي تواند سبب آسيب به عضو(مثلاً ستون فقرات کمري) و درد ناگهاني آن گردد . مانند : تغيير وضعيت ناگهاني پس از يک کار طولاني يا انجام يک ورزش سنگين ، براي اولين بار در سنين ميانسالي . - استفاده نادرست (MIS USE) به هر گونه حرکت نادرست يا قرار گرفتن در وضعيت نامناسب جهت انجام کار گفته مي شود . مثلاً خم شدن براي برداشتن فرش به شيوه غلط و يا قرار گرفتن در وضعيت نامناسب براي خاموش کردن لامپ يا بالا کشيدن تنه براي رسيدن به کمد ، اينها همگي حرکات نرمالي هستند که اگر بدرستي اجرا شوند هيچ گونه بيماري ايجاد نمي شود ، اما انجام اين کارها با عضلات نامتعادل و يا حرکت ناگهاني ، سبب فشار به ستون فقرات کمري و بروز درد مي شود ، يک کمر سالم ممکن است از عهده اين شرايط برآيد ولي کمري که اغلب از درد رنج مي برد تسليم مي گردد . - استفاده بيش از حد عبارتست از استفاده درست و معمولي از عضوي که بيش از حد خسته است و بمدت طولاني تحت فشار و استرس قرار داشته است . اين حالت در ستون فقرات کمري سبب آسيب به آن و بروز درد شديد کمر مي شود .

- استفاده بيش از حد عبارتست از استفاده درست و معمولي از عضوي که بيش از حد خسته است و بمدت طولاني تحت فشار و استرس قرار داشته است . اين حالت در ستون فقرات کمري سبب آسيب به آن و بروز درد شديد کمر مي شود . - ضربه در هر تصادف و يا حادثه اي مانند : سقوط از بلندي يا ضربه مستقيم ، ستون فقرات کمري ممکن است آسيب ببيند . اين آسيب مي تواند از يک کوفتگي مختصر عضلاني يا رگ به رگ شدن مهره ها تا پارگي ليگامانها ، شکستگي مهره ها و يا آسيب به نخاع کمري باشد . البته شکستگي مهره و آسيب به نخاع بيشتر در اثر پرت شدن از بلندي ( مثلاً از روي نردبان ) و يا تصادف با اتومبيل اتفاق مي افتد . بايد توجه داشت که در افراد مسن ،‌مهره هاي کمر به علت پوکي استخوان ضعيف شده اند و ممکن است يک ضربه آرام هم باعث شکسته شدن آنها شود . در چنين مواردي ،‌بايد تا حد امکان از حرکت دادن بيمار جلوگيري کرد . اگر بيمار نمي تواند پاهايش را حرکت دهد ، معني آن اينست که نخاع صدمه ديده است . در اين حالت گردن بيمار نبايد خم شود و بيمار نبايد بنشيند يا از جاي خود برخيزد بلکه بايد وي را بر روي وسيله اي شبيه برانکارد گذاشته و سريعاً به بيمارستان انتقال داد . * علل غيرمکانيکي علل غيرمکانيکي شامل آن دسته از علل طبي و يا بيماريهاي سيستميک هستند که در سير بيماري به طرق مختلف ممکن است باعث کمردرد شوند و تشخيص و درمان اين بيماريها تماماً به عهده پزشک معالج شما مي باشد . به طور کلي هر گاه دچار کمردرد شديد به عنوان اولين اقدام به پزشک مراجعه کنيد تا ابتدا علل طبي يا سيستميک آن بررسي گردد . شايعترين علل طبي عبارتند از : بيماريهاي التهابي ، بيماريهاي عفوني ، سرطانها و بيماريهاي متابوليکي و ... که تشخيص و درمان همه آنها همانطور که گفته شد بر عهده پزشک معالج شما مي باشد .

 • بيماريهاي التهابي : آرتريت روماتوئيد - اسپونديليت آنکليوزان
 • بيماريهاي عفوني : عفونت حاد فضاي بين مهره اي ( ديسک ) و استخوان مهره - سل - تب مالت ( در ايران شايع است ) عفونت مزمن مهره ها و عفونت خارجي
 • تومورها : تومور ريشه اعصاب - تومور مهره ها - تومور اوليه استخواني - تومور اوليه عصبي - تومور متاستازي مهره ها ( از پستان ، پروستات ، ريه ، کليه ، تيروئيد )‌
 • بيماريهاي متابوليکي : پوکي استخوان - نرمي استخوان
 • از علل کمتر شايع مي توان به مسموميت با فلزات سنگين مثل راديوم و بيماريهاي ناشي از اختلال جريان خون اشاره کرد .

نکاتي که بيشتر به نفع علل طبي کمردرد هستند عبارتند از : ۱ - سن بالاي ۵۴ سال ، بخصوص در بيماريهاي غيرالتهابي و بيماراني که سابقه اي از عوامل مکانيکي را ذکر نمي کنند . ۲ - کمردردهاي شبانه که با استراحت نيز بهبود مي يابند . ۳ - وجود علائم و نشانه هاي همراه کمردرد مانند : تب ، تعريق ، کاهش وزن ، ضعف و خستگي مزمن که با کنترل درد نيز بيمار احساس سلامتي نمي کند . در بسياري از موارد به رغم معاينه فيزيکي دقيق و انجام آزمايشات مختلف ، علت مشخصي براي کمردرد پيدا نمي شود . در چنين مواردي با در نظر گرفتن عوامل رواني که باعث پيدايش و يا تشديد کمردرد مي شوند بايد با يک روانپزشک و يا روانشناس مشورت کرد . همچنين تمارض براي از زير کار در رفتن و يا گرفتن خسارت از بيمه مربوطه از عواملي هستند که پزشک معالج بايد آنها را در نظر داشته باشد .

 

.