مقالات تفذیه

منابع ویتامین دی

منابع غذایی  ویتامین دی
 ویتامین دی VIT.D از ویتامینهای محلول در چربی هستند.
چربی ماهی‌ها مانند قزل آلا منبع غنی ویتامین دی هستند
وییتامین دی بادیگر  ویتامینها متفاوت است و حتی عده ای آنرا به عنوان هورمون درنظر میگیرد ، با تابش مستقیم نور خورشید بر  پوست دهیدروکلسترول  در زیر پوست ابتدا و در مراحل بعدی به  ویتامین D3  که دارای بیشترین فعالیت زیستی است ،تبدیل میشود .
افرادی که پوست تیره تری دارند متاسفانه مقدار کمتری ویتامین دی VIT.D  در پوستشان تولید میشود ، پس هر چقدر برنزه تر هستید از نطر کنترل ویتامین دی  باید دقت بیشتری داشته باشید.
از غنی ترین منابع گیاهی ویتامین دی vit.d  میتوان به  منابع زیر اشاره نمود .
غلات سبزیجات و میوه جات
منابع حیوانی شامل زرده تخم مرغ ، روغن کبد ماهی ، خامه ، جگر ، ماهی هایی مانند ساردین از منابع غنی  ویتامین دی   VIT.D   هستند .
طی بررسی که در کانادا انجام شد  بیش از 85% افراد به کمبود ویتامین دی  VIT.D  مبتلا بودند .این آمار به آمار ایران بسیار نزدیک است و نشان دهنده این مطلب است که در تمام کشورها مشکل کمبود ویتامین  جدی است و با توجه به عوارض بسیار زیاد کمبود ویتامین دی جهت بهبود این مشکل بایستی  حرکتی جهانی انجام گردد.
از علل کمبود ویتامین دی VIT.D  استفاده از داروهایی است که در جذب ویتامین دی تداخل ایجاد می کنند  مبتلایان به صرع که داروهای ضد تشنج استفاده میکنند ، در خطر کمبود ویتامین دی هستند ، با توجه به تاثیر ویتامین دی در خلق و خوی فرد ممکن است  سیکل معیوب رفتار پرخاشگرانه و تشنج در اثر کمبود این ویتامین ایجاد شود

شاید بخواهید بخوانید