صفحه نخست

جستجو در سایت

تلفن مشهد : 3606420 - 36051363          ♥‌ آیا من چاقم ؟‌ ♥         ♥‌ کانال تلگرام♥       ♥‌ ثبت نام رژیم آنلاین‌ ♥          ♥‌ ادامه رژیم لاغری‌   سروش   

مقدمه ای بر دیابت

روش درمان دیابت

گزارشات واصله از اکثر کشورهای منطقه مدیترانه شرقی  حاکی از آن است که دیابت ملیتوس یک مسئله بسیار مهم و خطر جدی برای بهداشت عمومی است. مطالعات انجام شده نشان داده است که در بعضی از این کشورها بیش از 10 درصد جمعیت سنی 20 سال و بالاتر مبتلا به دیابت می باشند و اگر افرادی که عدم تحمل گلوکز دارند نیز به این میزان اضافه شود ممکن است این رقم دو برابر شود.
بروز دیابت سبب رنج بسیار و مخارج اقتصادی هنگفت می شود. عموماً هم عوارض حاد و هم عوارض دیررس دیابت به وجود می آید. عوارض دیررس دیابت که با بیماریهای قلبی و عروقی مغز، بیماری کلیوی پیشرفته، بیماری های عصبی و چشمی نمایان می شود هم اکنون از علت های اصلی ابتلاء، ناتوانی و مرگ زودرس در کشورهای این منطقه هستند. پیشرفت عوارض بیماری را تسریع می کند. بنابراین کنترل خوب دیابت برای پیشگیری از عوارض آن الزامی است و کنترل افزایش قند خون که در کنار آن کنترل علائم بیماری را نیز می طلبد باید جزء کنترل1 دیابت باشد. درمان جدی و نگهداری سطح گلوکز در حد طبیعی بطور قابل ملاحظه ای می تواند به کاهش خطر بروز بیماری های چشمی، کلیوی و عصبی منجر شود.
علیرغم شیوع فراوان دیابت و عوارض آن و فراهم بودن استراتژیهای پیشگیری موفقیت آمیز، نیازهای اساسی مراقبت های بهداشتی و تسهیلات برای خود مراقبتی2 در این ناحیه کافی نیستند. در تمامی سطوح مراقبت بهداشتی و در جنبه های مختلف مراقبت دیابت، اقداماتی مورد نیاز است تا پلی بر این فاصله ایجاد کند و ارائه مراقبت بهداشتی به افراد دیابتی را بهبود بخشد. آموزش تیم مراقبت بهداشتی در موارد کنترل دیابت و چگونگی آموزش افراد دیابتی یک از جنبه های مهمی است که نیاز به تقویت دارد. اگر چه منبع اولیه در مراقبت دیابت، خود افراد دیابتی هستند که توسط افراد خوب تربیت شده و شیفته مراقبت بهداشتی حمایت شوند. این منبع می تواند تقریباً در همه جا بوسیله آموزش تقویت شود. نظریه های موجود در این کتاب برای کنترل بهتر دیابت و بهبود مراقبت بیماران بعنوان یک دستورالعمل کلی ارایه می گردد. مبنای آن دانش علمی جدید و تجارب بالینی است، اما بر اساس موقعیت محلی و تمرکز بر نقش فعال افراد دیابتی در کنترل بیماری خودشان در نظر گرفته می شود. نیاز به گفتن نیست که سیستم های بهداشتی و منابع از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و باید بر طبق آن این دستورالعمل ها اصلاح و با نیازها و شرایط محلی سازگار شوند. این دستورالعمل باید هم برای افراد حرفه ای استفاده کننده آن و هم برای افراد دیابتی قابل پذیرش باشد.
پزشکی یک علم همیشه در حال تغییر است و توسعه ها و پیشرفت های جدید در مراقبت از دیابت و تجارب بالینی نیز همیشه بوقوع خواهد پیوست. بنابراین همین که اطلاعات جدید به دست می آید نیاز به اصلاح دستورالعمل ها می باشد.

نیازهای اساسی آموزش در دیابت

آموزش دیابت
فرد مبتلا به دیابت باید مهارت و اطلاعات کافی را در زمینه های زیر بدست آورد:
•    اهداف درمان فوری
•    نیازمندیهای تغذیه ای فردی و برنامه ریزی غذایی
•    نوع و میزان ورزش و فعالیت جسمانی
•    اثرات متقابل غذای دریافتی و فعالیت جسمانی با داروهای خوراکی کاهش دهنده قند خون و انسولین
•    بهبود شیوه زندگی، برای مثال اثرات زیانبار استعمال دخانیات، چاقی و مصرف الکل
•    خودپایشی و اهمیت نتایج و فعالیتهای انجام شده
•    نحوه اقدام در شرایط اضطراری(بیماری، کاهش قند خون)
•    نحوه جلوگیری از بروز عوارض و نحوه شناسایی آنها در مراحل اولیه، بطور مثال چگونه از پاهای خود مراقبت نماید
جزئیات بیشتر درباره دستورالعمل و روشهای پیشنهادی برای آموزش دیابت در نشریات سازمان جهانی بهداشت بنامهای زیر گنجانده شده است.

Diabetes Management and control: A call for action, WHO-EM/DIA/3/E/ G, 1993 and the Report on the Regional Consultation on Diabetes Education, WHO-EM/DIA/5/E/L, WHO Regional office for the Eastern Mediterranean, 1994.

اهداف درمانی دیابت

اهداف درمانی دیابت
در مرحله اولیه کنترل، اهداف درمانی باید تعیین شود و بطور کامل با بیمار دیابتی مورد بحث قرار گیرد. علاوه بر دستیابی به وزن مطلوب، جدول 2 اهدافی را که باید مدنظر قرار گیرند ارایه می دهد.
جدول 2: اهداف درمانی
    ارزش                              مطلوب            قابل قبول        غیرقابل قبول
    علائم                             وجود ندارند        وجود ندارند        وجود دارند
سطح گلوکز پلاسما میلی گرم
در دسی لیتر(میلی مول/لیتر)
ناشتا                              (7/6-5/4) 120-80    (9)160>        (9)160>
بعد از غذا                         (8-5) 145-90        (10)180>        (10)180>
سطح هموگلوبین گلیکوزیله        110>                140>            140<
(% بیشترین حد)
سطح کلسترول کل            (2/5)200>          (5/6)250>        (5/6)250<
میلی گرم/ دسی لیتر (میلی مول/لیتر)
سطح تری گلیسرید            (7/1)150>         (2/2)200>        (2/2)200<
میلی گرم/ دسی لیتر (میلی مول/لیتر)
فشار خون (میلی متر جیوه)    85/135>          90/140>           90/160>

رژیم غذایی افراد دیابتی و انسولین

ديابت و روزه داري

جدول راهنمای تغذیه به هنگام ورزش در بیماران دیابتی

اشتراک برای
آپ دیت ودریافت آخرین خبرها

los

نمیتوانید حضوری  رژیم بگیرید

اینترنتی ثبت نام کنید ،همراه با فایلهای آموزش تغذیه و لاغری

ثبت نام دوره کامل

فکر میکنیدنمی توانید  لاغر شوید در دوره بسیار کم هزینه آزمایشی شرکت کنید، تابه شما ثابت شود همه میتوانند لاغر شوند

ثبت نام دوره آزمایشی